Биографија на Леонард Нимој

 Биографија на Леонард Нимој

Glenn Norton

Биографија • Сенката на Спок

Постигна слава играјќи го ликот на Спок , вулканскиот полукрв од серијата Ѕвездени патеки, но потоа стана толку заробеник на тоа до точка дека е тешко да го паметиме во други улоги. Тажната судбина е на оние актери кои ја имаат несреќата (но, на други начини, среќата) да налетаат на ликови со толку изразена физиономија што ќе им биде незаборавна во текот на нивните кариери. Како што е токму случајот со вонземјанинот Спок, вистински симбол и непропадлива икона на познатата научно-фантастична серија.

Исто така види: Биографија на Ернесто Че Гевара

Леонард Нимој , роден на 26 март 1931 година во Бостон, бил многу почитуван актер. Својата кариера ја започнал во 1939 година во игротеката Елизабет Пибоди, а по приклучувањето на Армијата во Џорџија каде што учествувал во воени емисии, работел во бројни претстави, филмови и телевизиски програми.

Во 1965 година бил повикан од Џин Роденбери , креаторот на серијата Star Trek; го исполнува на хартија она што ќе стане еден вид алтер-его: д-р Спок. Љубопитното е што улогата му била предложена на Мартин Ландау (идниот командант Кениг од научно-фантастичната серија „Простор: 1999“), кој одбил затоа што сметал дека пречката за покажување емоции, типични за ликот на Спок, е ограничување за актер.

Нимојнаместо тоа, тој успеа совршено да го отелотвори студеното и пресметливо вонземско, исто така толку добро во толкувањето на најсуптилните човечки емоции.

Спок на тој начин стана веројатно најпознатиот вонземјанин од сите научно-фантастични серии произведени за телевизија. Исто така, благодарение на физичките карактеристики, ексцентрични, но не премногу, смислени од креаторите: зашилени уши, шишки и превртени веѓи. Човечка физиономија, но само со некои бизарни елементи, како на пример да не се направи премногу далеку од карактеристиките на нашиот вид.

Овие карактеристики, во комбинација со екстремната сериозност што Спок ја одржува во секоја ситуација, го прават да изгледа како ладен лик. Сепак, Спок, и покрај неговата постојана употреба на логика, може целосно да ги разбере човечките емоции (во филмската фантастика Вулканите не се лишени од емоции, но нивната емоционалност е припитомувана низ вековите за да и се даде повеќе простор на рационалноста ).

По големото признание постигнато со „Ѕвездени патеки“, Нимој потоа ги диверзифицираше своите активности во различни уметнички области, почнувајќи од поезија до дискографија, од фотографија до режија. Последниот особено беше извор на големо задоволство за него, дотолку што се најде како режисер на третиот и четвртиот филм „Ѕвездени патеки“, но и други познати филмови како „Право на љубов“ и „Три мажи и абебе“ (1987 година, со Том Селек).

Исто така види: Биографија на Џузепе Верди

Потоа Нимој режираше актерска школа во Холивуд формирана според правилата на методот Станиславски и објави биографија со симболичен наслов „Јас не сум Спок“. 5>

Откако го глумеше д-р Вилијам Бел во научно-фантастичната ТВ серија „Fringe“, тој објави дека се повлекува од сцената во март 2010 година.

Бостонскиот актер за прв пат се ожени во 1954 година со актерката Санди Зобер тогаш живееше со Сузан Беј, неговата втора сопруга, во Лос Анџелес.

Тој почина на 83-годишна возраст на 27 февруари 2015 година.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .