Biografia e Leonard Nimoy

 Biografia e Leonard Nimoy

Glenn Norton

Tabela e përmbajtjes

Biografia • Spock's Shadow

Ai arriti famë duke luajtur personazhin e Spock , gjysmë gjaku Vulcan nga seriali Star Trek, por më pas u bë aq i burgosur deri në atë pikë se është e vështirë ta kujtosh në role të tjera. Është fati i trishtë i atyre aktorëve që kanë fatin (por edhe në mënyra të tjera fatin) të përplasen me personazhe me një fizionomi aq të theksuar sa të mbeten të paharrueshëm gjatë karrierës së tyre. Siç është pikërisht rasti i alienit Spock, një simbol i vërtetë dhe ikonë e pavdekshme e serialit të famshëm fantashkencë.

Leonard Nimoy , lindur më 26 mars 1931 në Boston, ishte një aktor shumë i respektuar. Ai e filloi karrierën e tij në 1939 në Elisabeth Peabody Settlement Playhouse dhe, pasi u bashkua me ushtrinë në Gjeorgji, ku mori pjesë në shfaqje ushtarake, punoi në shfaqje të shumta, filma dhe programe televizive.

Në vitin 1965 ai u thirr nga Gene Roddenberry , krijuesi i serialit Star Trek; takon në letër atë që do të bëhet një lloj alter-egoje: Dr. Spock. Gjëja kurioze është se roli i ishte propozuar Martin Landau (komandantit të ardhshëm Koenig të serialit fantastiko-shkencor "Space: 1999"), i cili refuzoi sepse mendonte se pengesa për të shfaqur emocione, tipike për personazhin e Spock, ishte. kufizim për një aktor.

Nimoynë vend të kësaj ai arriti të mishërojë në mënyrë të përsosur jashtëtokësorin e ftohtë dhe llogaritës, gjithashtu aq i mirë në interpretimin e emocioneve më delikate njerëzore.

Shiko gjithashtu: Biografia e Eminem

Spock kështu u bë ndoshta alieni më i famshëm i të gjitha serialeve fantastiko-shkencore të prodhuara për TV. Gjithashtu falë karakteristikave fizike, të çuditshme, por jo shumë, të konceptuara nga krijuesit: veshë të mprehtë, balluke dhe vetulla të përmbysura. Një fizionomi njerëzore, por thjesht me disa elementë të çuditshëm, si për të mos e bërë shumë larg karakteristikave të species sonë.

Shiko gjithashtu: Victoria De Angelis, biografia, historia, jeta private dhe kuriozitetet – Kush është Vic De Angelis

Këto tipare, të kombinuara me seriozitetin ekstrem që Spock ruan në çdo situatë, e bëjnë atë të duket si një personazh i ftohtë. Megjithatë Spock, megjithë përdorimin e tij të vazhdueshëm të logjikës, është në gjendje të kuptojë plotësisht emocionet njerëzore (në fiksionin filmik Vullkanët nuk janë pa emocione, por emocionaliteti i tyre është zbutur gjatë shekujve për t'i dhënë më shumë hapësirë ​​racionalitetit).

Pas vlerësimit të madh të arritur me Star Trek, Nimoy më pas i diversifikoi aktivitetet e tij në fusha të ndryshme artistike, duke filluar nga poezia në diskografi, nga fotografia në regji. Ky i fundit në veçanti ishte një burim kënaqësie të madhe për të, aq sa e gjeti veten duke drejtuar filmat e tretë dhe të katërt të Star Trek, por edhe filma të tjerë të famshëm si "E drejta e dashurisë" dhe "Tre burra dhe njëbaby" (1987, me Tom Selleck).

Nimoy më pas drejtoi një shkollë aktrimi në Hollywood të ngritur sipas rregullave të metodës Stanislavsky dhe botoi një biografi me titullin emblematik "Unë nuk jam Spock".

Pasi luajti Dr. William Bell në serialin televiziv sci-fi "Fringe", ai njoftoi tërheqjen e tij nga skena në mars 2010.

Aktori boston u martua për herë të parë në 1954 me aktoren Sandi Zober më pas jetoi me Susan Bay, gruan e tij të dytë, në Los Anxhelos.

Ai vdiq në moshën 83-vjeçare më 27 shkurt 2015.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .