Amadeus, biografia e prezantuesit televiziv

 Amadeus, biografia e prezantuesit televiziv

Glenn Norton

Biografia

  • Amadeus, debutimet e tij në radio dhe televizion
  • Programet që ai drejtonte
  • Amadeus, jeta private
  • Ëndrra e Amadeus

Amedeo Sebastiani , alias Amadeus , lindi në Ravenna më 4 shtator 1962. Ai u rrit në Verona, qyteti ku u zhvendosën prindërit e tij, me origjinë nga Palermo. për arsye pune. Kalërimin e mësoi në moshën 7-vjeçare, falë të atit, me profesion instruktorin e tij të kalërimit.

Pasi merr diplomën e topografit, ai vendos të ndjekë profesionin e tij: duke qenë i pasionuar pas muzikës, ai fillon të jetë një disk kalorës në qytetin e tij, duke pasur sukses të mirë.

Amadeus, debutimet e tij në radio dhe televizion

Vërehet nga Claudio Cecchetto , i cili ka qenë gjithmonë në kërkim të talenteve të reja; është falë tij që Amadeus fiton popullaritetin për të cilin ka shpresuar gjithmonë. Por ëndrra e tij e fshehtë është të punojë si prezantues dhe prezantues televiziv.

Ai punoi për shumë vite në radio, duke filluar pikërisht në Radio Deejay në 1986, themeluar nga Cecchetto; Amadeus gjithashtu bëhet një prezantues shumë i mirë jo vetëm në radio, por edhe në televizion. Debutimi i tij në TV erdhi në vitin 1988 duke marrë pjesë në "1, 2, 3 Jovanotti" të drejtuar nga kolegu i tij DJ Lorenzo Cherubini, atëherë një yll në rritje në muzikë. Amadeus më vonë pret programet muzikore DeeJay Television dhe Deejay Beach nëItalia 1, së bashku me miqtë e vjetër Jovanotti, Fiorello dhe Leonardo Pieraccioni.

Prezantimi televiziv i Amadeus shquhet për simpatinë e tij, sjelljet e tij gjithmonë të sjellshme, por edhe për përulësinë dhe edukatën me të cilën ai paraqitet çdo ditë ndaj atyre që e ndjekin. Dëshirat e tij realizohen me punë dhe përkushtim të madh.

Programet që ai priti

Amadeus priti programe si për Rai ashtu edhe për Mediaset. Pas programeve të përmendura tashmë, ai u thirr për të drejtuar Festivalbar, programi kryesor muzikor i verërave të viteve '90. Pranë tij, për disa edicione është Federica Panicucci. Programi është një sukses i madh sidomos tek të rinjtë.

Në Mediaset ai ishte në krye të transmetimeve të ndryshme dhe më pas u kthye në Rai me "Domenica" në edicionin 1999/2000. Ai kaloi edhe një herë në rrjetin e konkurrentëve për të kryer programe të tjera dhe në vitet në vijim më pas përsëri në Rai, ku ka qëndruar i qëndrueshëm që nga viti 2009.

Ka shumë suksese të arritura gjatë drejtimit të tij në Rai Uno, dy të rëndësishme shembuj: "Të panjohurat e zakonshme" dhe "Tani ose kurrë".

Shiko gjithashtu: Biografia e Danilo Mainardi

Amadeus, jeta private

Në jetën e tij private ka dy martesa dhe dy fëmijë. Nga martesa e parë, e festuar me Marisa di Martino - e cila zgjati nga 1993 deri në 2007, Alice lindi në 1998. Nga martesa e dytë, megjithatë, José Alberto lindi në 2009. Një kuriozitet është seEmri José u vendos për nder të trajnerit Mourinho, në atë kohë në krye të ekipit të preferuar të Amadeus: Interit.

Gruaja e dytë e Amadeus - dhe nëna e José Alberto - është kërcimtarja Giovanna Civitillo , e njohur teksa priste programin "L'Eredità" në Rai Uno. Amadeus dhe Giovanna u martuan për herë të dytë në një rit katolik 10 vjet pas ceremonisë civile.

Amadeus me gruan e tij Giovanna

Ëndrra e Amadeus

Një nga aspiratat e Amadeus është të drejtojë Sanremo Festival . Megjithatë, në një intervistë, ai u shpreh se nëse kjo nuk do të ndodhte, do të ndihej sërish me shumë fat për qëllimet që ka arritur dhe për kënaqësitë që i ka dhënë kjo punë dhe dashuria e publikut për kaq shumë vite. atë në programet e tij dhe duke e vlerësuar edhe si person, jo vetëm si artist. Në fillim të gushtit 2019, u njoftua se ai do të drejtojë edicionin 2020 të Sanremos N° 70.

Shiko gjithashtu: Biografia e Gaetano Donizetti

Për ta mbështetur në skenën e Ariston, ai thërret disa figura femra, duke përfshirë: Diletta Leotta , Francesca Sofia Novello, Georgina Rodriguez dhe Antonella Clerici, e cila rikthehet pas dhjetë vitesh.

Në vitin 2021 ai është sërish dirigjent i "I soliti ignoti" dhe i edicionit të ri të Festivalit të Sanremos 2021. Ky edicion është i veçantë: për shkak të pandemisë Coronavirus,në fakt teatri Ariston është bosh. Megjithatë, shfaqja sigurohet falë një produksioni të patëmetë nga Rai dhe të gjithë punëtorët e përfshirë. E fundit, por jo më pak e rëndësishme, Rosario Fiorello, interpretuesja e vërtetë yll e këtij edicioni dhe edicionit të mëparshëm.

Vitin e ardhshëm, 2022, Amadeus është sërish drejtor artistik i Festivalit: i treti me radhë.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .