Biografia e Luciano De Crescenzo

 Biografia e Luciano De Crescenzo

Glenn Norton

Biografia • Thjesht e pakuptueshme

 • Luciano De Crescenzo, studime akademike dhe vepra të hershme
 • Luciano De Crescenzo shkrimtar, aktor, regjisor
 • Filmografi nga Luciano De Crescenzo

Luciano De Crescenzo lindi në Napoli, në Santa Lucia, më 18 gusht 1928. Siç deklaroi ai vetë, prindërit e tij ishin të vjetër, domethënë mjaft të moshuar.

Për një nga rastet e çuditshme të jetës, Carlo Pedersoli, aktori që të gjithë e njohim si Bud Spencer, një vit më i vogël se ai, jetonte në të njëjtën ndërtesë.

Është e vështirë të flasësh për Luciano De Crescenzo-n pa iu drejtuar anekdotës së furnizuar me bollëk edhe nga ai vetë. Ai ishte mbi të gjitha humorist: gjithmonë dinte të kapte anën qesharake dhe pozitive të jetës.

Ndoshta një nga dhuratat e tij më të bukura ishte se ai i qëndroi gjithmonë besnik vetes. Kur në vitin 1998 miku i tij Roberto Benigni fitoi Oscarin për aktorin më të mirë dhe filmin e tij "Life is beautiful" atë të filmit më të mirë të huaj, duke mposhtur njerëz të kalibrit të Tom Hanks ("Saving Private Ryan") dhe Nick Nolte, ajo u kujdes. t'i shkruante një letër ku e ftonte që të mos bëhet shumë e madhe në kokë.

Babai i tij kishte një dyqan dorezash në Napoli në via dei Mille. Në një nga librat e tij ai i referohet një bisede imagjinare në parajsë: babai kërkon menjëherë lajme për trendin e tregut të dorezave.Sigurisht që nuk mund ta besojë që askush nuk mban më doreza.

Luciano De Crescenzo, studimet akademike dhe punët e para

Luciano De Crescenzo ndoqi Universitetin e Napolit, ku u diplomua me nderime në Inxhinieri. Ai thotë se në mësimin e parë ka dëgjuar Renato Caccioppoli, matematikanin e madh napolitan, me të cilin ra në dashuri me shikim të parë (intelektualisht). Për të qenë pak me të, pothuajse çdo ditë e merrte në shtëpi në këmbë dhe e kthente pas shkollës. Vetëvrasja e Caccioppoli (Napoli, 8 maj 1959) ishte një nga pikëllimet e mëdha të rinisë së tij.

Pas diplomimit, IBM Italia e punësoi atë si përfaqësues shitjesh (për vite me radhë nënës së tij i vinte shumë keq që djali i saj nuk kishte arritur të hynte në Banco di Napoli). Ai qëndroi atje për tetëmbëdhjetë vjet duke arritur titullin e drejtorit. Luciano ishte subjekti klasik i aftë për t'u shitur frigoriferë polakëve. Ai përdori një teknikë shumë personale. Dukej se shitja ishte problemi më i vogël i tij. Disa blenë kryesisht për të pasur më shumë lidhje me të.

Luciano De Crescenzo shkrimtar, aktor, regjisor

Luciano ka qenë gjithmonë një burrë me sharm të madh, si me burra ashtu edhe me gra. Nëse ai hynte në një dhomë, ishte e vështirë të mos vërehej se ishte atje, dhe jo vetëm që kur u bë burrëi famshëm. Pavarësisht se kishte botuar më shumë se 25 libra me një nga shtëpitë botuese më prestigjioze, me sukses të jashtëzakonshëm botues, kritika nuk dukej se e vuri re.

Ai ishte një shpërndarës i jashtëzakonshëm, i aftë për ta bërë të kuptojë të pakuptueshmen . Ai arriti të bënte të njohur mendimin e filozofëve më të mëdhenj grekë (si për shembull Herakliti, në librin "Panta Rei") njerëzve që do të kishin shmangur çdo raft ku ekspozoheshin libra filozofikë.

Ai ishte edhe aktor, regjisor dhe skenarist, por ndoshta me më pak sukses se aktiviteti i tij si shkrimtar. Madje ka aktruar me Sofia Loren. Një perlë e vërtetë nga biblioteka e filmit është skena në të cilën profesor Bellavista luan rolin e personazhit që ai vetë krijoi, ngec brenda ashensorit me inxhinierin Cazzaniga (Renato Scarpa), një milanez i vërtetë, i zhvendosur përkohësisht. në Napoli. Pikërisht atëherë vetë napolitani prof. Bellavista e kuptoi se edhe milanezët kanë zemër!

Luciano De Crescenzo ndërroi jetë në moshën 90-vjeçare në Romë më 18 korrik 2019.

Filmografia e Luciano De Crescenzo

Regjisori

 • Kështu foli Bellavista (1984)
 • Misteri i Bellavista (1985)
 • 32 dhjetor (1988)
 • Kryqi dhe kënaqësia (1995)

Skenarist

Shiko gjithashtu: Biografia e Peter Gomez
 • La mazzetta, me regji nga Sergio Corbucci (1978)
 • Il pap'occhio, me regji nga Renzo Arbore (1980 )
 • PraBellavista foli (1984)
 • Misteri i Bellavistës (1985)
 • 32 dhjetor (1988)
 • Kryqi dhe kënaqësia (1995)

Aktori

Shiko gjithashtu: Biografia e James Brown
 • Pap'occhio, me regji nga Renzo Arbore (1980)
 • Po gati po martohem, me regji nga Vittorio Sindoni - Film televiziv (1982)
 • FF.SS. - Domethënë: “...çfarë më more të bëja mbi Posillipo nëse nuk më do më?”, me regji të Renzo Arbore (1983)
 • Kështu foli Bellavista (1984)
 • Misteri i Bellavista-s (1985)
 • 32 dhjetor (1988)
 • E shtunë, e diel dhe e hënë, me regji nga Lina Wertmüller - film televiziv (1990)
 • 90 - Pjesa II, me regji nga Enrico Oldoini - vetë (1993)
 • Kryq dhe kënaqësi, (1995)
 • Francesca dhe Nunziata, regjisor Lina Wertmüller - Film televiziv (2001)
 • Tonight I do it, drejtuar nga Alessio Gelsini Torresi dhe Roberta Orlandi (2005)

Foto kryesore: © Marco Maraviglia / www.photopolisnapoli.org

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .