Biografia e Martina Hingis

 Biografia e Martina Hingis

Glenn Norton

Biografia • Njëherë e një kohë ishte një raketë magjike

Ish-tenistja profesioniste zvicerane, e lindur në vitin 1980, Martina Hingisova Molitor lindi më 30 shtator në Kosice, Çekosllovaki (tani Sllovaki), ajo jetonte për një periudhë të caktuar në Florida, për t'u kthyer më pas në Zvicër, ku banon në qytetin Trubbach. Ajo bëri histori si personi më i ri që fitoi një titull në Kampionatin Wimbledon. E ardhmja e saj, nga ana tjetër, mund të vuloset vetëm nëse është e vërtetë se ajo u quajt Martina për nder të të madhes Martina Navratilova, një tjetër teniste e madhe me origjinë çekosllovake.

Si shumë teniste profesioniste, edhe Martina Hingis filloi të luante në moshë të re, gjë që në fund të fundit e kërkon sporti i vështirë që është tenisi. Të trajtosh një raketë është pothuajse si të trajtosh një violinë: sa më herët të fillosh, aq më mirë. Në moshën pesë vjeçare ne mund ta shohim tashmë atë duke shkelmuar në fusha balte, duke marrë pjesë në turne të ndryshëm sapo të rritet pak dhe, në moshën gjashtëmbëdhjetë, duke u bashkuar me Helena Sukovën në një garë historike për femra.

Në ndeshjet teke, karriera është verbuese: ajo projektohet në asnjë kohë në qiellin ndërkombëtar; ai fitoi Wimbledon dhe US Open në 1997 (në vetëm shtatëmbëdhjetë vjeç) dhe Australian Open respektivisht në 1997, 1998 dhe 1999.

Në 1998 ai fitoi të gjitha turnet e dyfishtë të Grand Slam, duke magjepsur publikun dhe njohësitpër stilin e saj elegant dhe shumë spektakolar. Një lloj loje që është rezultat i një aplikimi të përpiktë të lëndës gri, një substancë që jo të gjithë mund të mburren se e kanë. Në fakt, duke mos përmendur fuqinë fizike të Monica Seles (për të mos përmendur atletet e tjera shpërthyese si Serena Williams), asaj iu desh të përshtatej me një lojë të bazuar në fantazi dhe elementin e befasisë, duke u mbështetur në gjuajtje të rrjedhshme dhe të sakta bazë, në aftësinë e saj. në rrjetë - gjë që e lejoi atë të bëhej një lojtare e shkëlqyer në dyshe - dhe shumëllojshmëria e saj e jashtëzakonshme e goditjeve.

Martina Hingis është bërë e njohur në mesin e adhuruesve të tenisit edhe për sjelljen e saj brilante dhe të ndezur në publik, e kombinuar me një pamje tërheqëse që e ka bërë pothuajse një seks-simbol, si dhe një ikonë oreksi për reklamuesit gjithmonë të pangopur. . Prandaj, nuk është çudi që paraqitjet e saj në dyshe me kampionen-modelen tjetër të tenisit, Anna Kournikova, kanë tërhequr vëmendjen e mediave për arsye jo vetëm sportive.

Por karriera e Martinës, pas kësaj korrje suksesesh, është e destinuar të ndalet rëndë. Pasi ishte numri 1 në renditjen e femrave, në tetor 2002 ajo ndërpreu punën për shkak të dëmtimeve kronike të këmbës dhe gjurit; në shkurt 2003 ai madje deklaroi se nuk parashikonte rikthim në garë. Martina Hingis pranon se nuk e bën këtëtë jetë në gjendje të luajë në një nivel të lartë dhe se ajo nuk është e gatshme të durojë dhimbjen e këmbës duke luajtur në një nivel më të ulët.

Shiko gjithashtu: Zendaya, biografia: karriera, jeta private dhe kurioziteti

Pas ndalesës iu përkushtua studimit serioz të anglishtes, të cilën e alternoi me paraqitje reklamuese për llogari të sponsorëve të ndryshëm.

Pasioni tjetër i tij i madh është kalërimi dhe sigurisht që nuk i mungojnë shëtitjet e gjata me kalin e tij të preferuar. Një lidhje me Sergio García, një lojtar profesionist golfi, i ishte atribuar asaj, por ai pranoi publikisht përfundimin e marrëdhënies në vitin 2004.

Pas një pauze tre vjeçare, në fillim të 2006 vjen zyrtari rikthimi në tenis të ish-numrit një të botës, duke kaluar raundin e parë të turneut WTA në Gold Coast (Australi).

Shiko gjithashtu: Tiziana Panella, biografia, jeta dhe kuriozitetet Biografieonline

Në muajin maj të të njëjtit vit ai triumfoi në Internationals në Romë, duke u rikthyer me forcë në top 20 të botës.

Më pas bie: ajo njofton tërheqjen e saj në fillim të nëntorit 2007, pasi u gjet pozitive për kokainë në turneun e fundit Wimbledon: gjatë një konference shtypi në Cyrih, ajo pranoi se ishte përfshirë në një hetim për doping dhe për këtë arsye duan të largohen nga aktiviteti konkurrues.

Në fillim të vitit 2008, Federata Ndërkombëtare e Tenisit, sipas rregullores, i anuloi të gjitha rezultatet e tij të marra nga Wimbledon 2007 dhe e skualifikoi për dy vjet. Në tetor 2009, periudha mbaroitë skualifikimit, Martina Hingis njofton se nuk do të kthehet më në fusha tenisi; ne moshen 29 vjecare vendosi t'u perkushtohet kuajve.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .