Biografia e Serena Dandinit

 Biografia e Serena Dandinit

Glenn Norton

Biografia • Për të bërë satirë në TV duhen shpatulla të gjera

Serena Dandini, emri i plotë i së cilës është Serena Dandini de Sylva, ka lindur më 22 prill 1954 në Romë. Me origjinë fisnike, ai i përket familjes Dandini de Sylva. Pasi ndoqi shkollën e mesme klasike, ai studioi për të marrë një diplomë në letërsinë anglo-amerikane në Universitetin La Sapienza të Romës, por e braktisi pasi kishin mbetur vetëm provime në fund.

Duke lënë universitetin, ajo filloi bashkëpunimin e saj me Rain: ajo jo vetëm që drejton programe televizive dhe radio, por është edhe autore e tyre. Ndër autoret televizive në Itali, Serena Dandini është ndër ato që kanë eksperimentuar dhe rinovuar më shumë gjuhën televizive, veçanërisht atë komike dhe satirike.

Debutimi i saj në botën e medias u bë me radiot "private" dhe më pas zbarkoi në Rai, ku në Radio Due ishte krijuese e programeve të ndryshme dhe filloi aktivitetin e saj si autore duke krijuar drama origjinale në radio. dhe skenarë, ndër të cilët duhet të mbahet mend "The Life of Mae West". Ende në ambientin radiofonik, ajo filloi aktivitetin e saj si prezantuese dhe në këtë kuadër nisën edhe eksperiencat e para ku ajo luante rolin e “ndihmës së komedisë”. Ai fillon të bashkëpunojë me TV në Rai Uno duke krijuar "Obladì obladà", një program inovativ kushtuar stileve dhe tendencave rinore.

Shiko gjithashtu: Biografia e Charles Peguy

Në vitin 1988 ai krijoi një partneritet artistik me Valentina Amurri dhe LindaBrunetta: së bashku u nisën për të pushtuar Rai Tre: programi i cili shpejt arriti sukses të madh u quajt "TV vajzash" dhe përbënte laboratorin e parë të komedisë për gratë; Shfaqja nxjerr në pah talente të reja si Cinzia Leone, Francesca Reggiani, Sabina Guzzanti, Angela Finocchiaro, Lella Costa e shumë të tjerë. Në vazhdën e suksesit të dy edicioneve të programit, është radha e "Sorry for the interruption", një eksperimentim komik që më pas çon në krijimin e programit të suksesshëm "Avanzi". Avanzi është një format i paprecedentë që inauguron një stil të ri të komedisë televizive dhe prezanton publikun e gjerë me gjenialitetin e vëllezërve Sabina Guzzanti dhe Corrado Guzzanti, si dhe Antonello Fassari e shumë të tjerë.

Së bashku me Corrado Guzzanti - i cili është partneri historik televiziv i Sabina Guzzantit, si në ekran ashtu edhe në shkrim - ai krijon gjithmonë për Rai Tre "Maddecheao': Come secernere agli exams", një përgatitje emocionuese për provimet përfundimtare. sheh Serenën në rolin e mësueses dhe Corrado në ato të Lorencos përsëritëse.

Më pas vjen në prime time me "Tunnel", një shfaqje humori në stilin madhështor me grupe dhe të ftuar ndërkombëtarë.

Në vitin 1995 ajo prezantoi Dopofestivalin e Sanremos, së bashku me Pippo Baudo, një përvojë që ajo e përcakton si ekstreme: " Por kjo ia vlen të bëhet një herë në jetë. Një herë. "

Kalo te Rai Duenë vitin 1997 me "Pippo Chennedy Show", një tjetër program i firmosur nga Dandini-Guzzanti: në transmetimin e drejtpërdrejtë dyorësh momentet e komedisë surreale alternohen me satirën më të athët. Edhe një herë shfaqja hedh personazhe dhe fraza të paharrueshme.

Paralelisht me pasionin e saj për satirën, Serena Dandini ka kultivuar gjithmonë dashurinë për kinemanë, duke krijuar programe të ndryshme me këtë temë. Ajo është korrespondente e setit filmik të pasdites së të dielës së Andrea Barbatos; prezanton në orët e para të mbrëmjes “Producer”, eksperimentin e parë kuiz-show mbi historinë e kinemasë, konceptuar së bashku me gazetarin Claudio Masenza. Ai është gjithashtu i pranishëm për dy vite radhazi në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Venecia me "La Mostra della Laguna", një strip i përditshëm drejtpërdrejt në Rai Tre, i realizuar së bashku me kritikun Paolo Mereghetti.

Partneriteti me Gino & Michele, autorë të njohur komik-satirikë, me të cilët krijon dhe shkruan “Komedianë” për Italia1, një shfaqje mjaft e suksesshme ku takohen shkollat ​​e ndryshme të komedisë italiane; Serena, e ndihmuar nga Paolo Hendel, gëzon mbështetjen e Aldo Giovanni dhe Giacomo, Antonio Albanese, Anna Marchesini dhe shumë yje të tjerë të mëdhenj.

Në vitin 2000 ai u kthye në Raidue me "L'ottavo nano", nënshkruar me Corrado Guzzanti, një shfaqje e re satirike e cila, për shkak të temave politike të trajtuara me ironi thumbuese, u transformua.në një rast televiziv. Si autore, Serena Dandini i është përkushtuar edhe iniciativave të tjera televizive si nisja e një serie talentesh të reja komike përmes programeve krejtësisht jokonvencionale si "Mmmh" shkruar me Lillo dhe Greg dhe Neri Marcorè dhe "Bra-Arms vjedhur nga bujqësia. ", version televiziv i laboratorit të komedisë së Piccolo Jovinelli.

Që nga viti 2001 ai është drejtor artistik i Teatrit Ambra Jovinelli dhe falë këtij pozicioni ai ka mundësinë të thellohet edhe në rrënjët dhe traditën e madhe të argëtimit të lehtë italian, të cilës do t'i kushtohet. "Come ahead cretino", një televizion udhëtim nëpër historinë e estradës dhe estradës italiane.

Shiko gjithashtu: Sara Simeoni, biografia, historia, jeta private dhe kuriozitetet Kush është Sara Simeoni

Që nga viti 2004 ajo drejton emisionin e saj të parë në Raitre, “Parla con me”, konceptuar me gazetaren Andrea Salerno së bashku me grupin e autorëve që e kanë shoqëruar shpesh në aventurat e saj.

Midis sulmeve komike të Dario Vergassola dhe atyre muzikore të Banda Osiris, në qendër të programit është një divan i kuq ku të ftuarit flasin me radhë për filozofinë, kinemanë, muzikën, letërsinë dhe ngjarjet aktuale.

Në vitin 2011 ajo bëri debutimin e saj si shkrimtare duke botuar librin me titull "Asgjë nuk lind nga diamantet - Histori jete dhe kopshtesh", në të cilin ajo udhëton nëpër botë nëpër lule, bimë, fidanishte por edhe mes kujtime personale dhe histori dashurie për kopshtarinë.

U rikthye në TV në fillim të vitit 2012 në La7, me programin "The Show Must Go Off": në dhomën e tij të ndenjjes, përveç Vergassola-s gjithmonë prezente, kishte edhe miq të Elio dhe le Storie Tese.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .