Bono, biografia: historia, jeta dhe karriera

 Bono, biografia: historia, jeta dhe karriera

Glenn Norton

Biografia • Angazhimi i gjithanshëm

Shpirti i ndjeshëm i një prej grupeve më të rëndësishme rock të 30 viteve të fundit, Paul Hewson (ky është emri i vërtetë i Bono Vox) lindi më 10 maj 1960 në Dublin, sipas djalit të Bobit dhe Irisit (vëllai i madh quhet Norman) në një situatë të pazakontë familjare irlandeze, me një baba katolik dhe një nënë protestante.

Paul ishte vetëm 14 vjeç kur nëna e tij vdiq nga një aneurizëm i trurit ndërsa po ndiqte të atin, gjyshin e Paul.

Shiko gjithashtu: Charlize Theron, biografia: historia, jeta dhe karriera

Lidhja e nënës është e fortë dhe do të gjejë shprehje në këngët që këngëtarja do t'i kushtojë më pas: "Do të ndjek", "Nesër" dhe "Mofo".

Shiko gjithashtu: Biografia e Omar Sivorit

Pavli i vogël është e kuptueshme që tronditet nga ngjarjet; bashkohet me një grup të vogël fëmijësh rebelë nga lagjja e quajtur "Fshati": qëllimi i tyre jo tamam fisnik është t'i shmangen çdo forme ligji, një qëndrim rinor dhe adoleshent që për fat të mirë nuk ka çuar kurrë në pasoja të rënda.

Në shkollë ai ishte një djalë shumë tërheqës dhe ironik, dhe duket se ishte shumë i popullarizuar në mesin e vajzave: suksesi me seksin e kundërt nuk ka pësuar kurrë krizë, gjithashtu falë një zëri të ëmbël dhe romantik që ai qëndroi veçanërisht. jashtë nga shokët e tij. Pikërisht në shkollën e mesme ai do të takohet me Alison, gruan e tij të ardhshme.

Ndërkohë Bono jeton me babanë e tij Bobby,nëpunës në postë dhe gjyshi i tij shumë i dashur (i cili kishte një të kaluar si aktor, duke luajtur në shfaqjet e luajtura në "Saint Francis Xavier Hall"), dhe ai u zhyt gjithnjë e më shumë në studimin e muzikës. Ndër idhujt e tij të kohës, disqet e të cilëve ai i dëgjon me këmbëngulje, përfshijnë Bob Marley, The Clash, Patti Smith, Marvin Grey dhe Ramones.

Në valën e entuziazmit të tij për format e ndryshme të rock-ut, ai fillon të luajë në kitarë, duke u bërë një instrumentist i mirë.

Në 1976 ai iu përgjigj njoftimit të Larry Mullen (bateristi i ardhshëm i U2), i cili ishte në kërkim të një kitaristi për një grup të ri që ai ishte i etur për të formuar. Pas një audicioni të shkurtër, zgjidhet Paul. Dave Evans, i njohur atëherë për fansat e U2 si "The Edge" gjithashtu do të rekrutohet në një datë të mëvonshme. Nisur nga ndryshimi i mrekullueshëm teknik mes të dyve, Bonos iu dha njëzëri roli i vokalistit, edhe sepse askush nuk mund ta shpërfillte, pasi e kishte dëgjuar, zërin e saj të ngrohtë dhe lara-lara me lakime të pafundme.

Lindi U2 . Nevoja për të qenë "më artistik" e shtyu edhe atë të kërkonte një emër tjetër për t'u paraqitur në skenë dhe ishte miku i tij i dashur Guggi ai që i dha pseudonimin Bono Vox, një emër që rrjedh kuriozisht nga një dyqan brioshash akustike. Ndërkohë, Paul martohet me Aliun më 14 korrik 1983 (në moshën vetëm njëzet e dy vjeç): shoku i tij më i mirë Adami është njeriu më i mirë.Klejton.

Bashkëshortët Hewson-Stewart kanë 4 fëmijë, dy vajza: Jordan dhe Memphis, dhe dy djem, Eliah dhe Guggi i ardhur i fundit.

Më 21 gusht 2001, babai i Bonos vdiq Bob, të cilit i kushtoi një version të mrekullueshëm të "Kite" gjatë koncertit të mbajtur të nesërmen në Londër.

Me kalimin e viteve, këngëtari karizmatik ka ndryshuar shpesh imazhin e tij: ka kaluar nga flokët biondë të kohërave të "Zjarri i paharrueshëm", në ato të gjata të "The Joshua tree", nga e zeza. fustani i “The Fly” tek ai i artë i “Mr.Macphisto”.

Zëri i tij gjithashtu ka ndryshuar me kalimin e viteve: ai ka kaluar nga interpretimi i këngëve rock në duete me Frank Sinatra, B.B. Mbreti dhe Luciano Pavarotti.

Ai i është përkushtuar edhe karrierës kinematografike, duke marrë vlerësim jo vetëm nga fansat e tij më të zjarrtë. Ndër filmat ku ai luajti, kujtojmë "Entropy" të vitit 1999 dhe "Hoteli milion dollarësh" i vitit 2000.

Si një person shumë i përkushtuar në shoqëri, ai mbështeti programin "Jubilee 2000", qëllimi i të cilit ishte të eliminimi i borxheve të vendeve të Botës së Tretë: ky projekt e bëri atë të takohej me personalitete të shquara si Bill Clinton, Papa Wojtyla dhe Kofi Annan.

Në vitin 2022 do të publikohet libri i tij autobiografik " Dorëzohu. 40 këngë, një histori ".

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .