Keanu Reeves, biografia: karriera, jeta private dhe kuriozitetet

 Keanu Reeves, biografia: karriera, jeta private dhe kuriozitetet

Glenn Norton

Biografia • Të zgjedhurit

  • Keanu Reeves në vitet 2010
  • Jeta private

Si është të konsiderohesh si një nga meshkujt më seksi e planetit? Pyete Keanu Charles Reeves, sepse ai e di dhe është mësuar gjithashtu, duke u përmendur me përpikmëri nga revistat “Empire” dhe “People” në renditjen vjetore të aktorëve më të dëshiruar nga publiku.

Shiko gjithashtu: Luisella Costamagna, biografia, historia dhe jeta private Biografieonline

I lindur më 2 shtator 1964 në Bejrut, Liban, përbërja e tij e jashtëzakonshme gjenetike është rezultat i martesës midis babait të tij gjysmë havajas dhe gjysmë kinez dhe nënës së tij angleze. Dhe emri i tij është gjithashtu i bukur dhe poetik, pasi Keanu në Havai do të thotë "fllad i lehtë në male".

Pasi shpërngulet në Australi me familjen e tij, pas ndarjes së prindërve, Keanu Reeves lë rezidencën e re me nënën e tij dhe shkon për të kërkuar pasurinë e tij në Amerikë, në Nju Jork. Të lodhur nga kaosi i qytetit, të dy do të preferojnë të transferohen në Toronto të Kanadasë, ku aktori më pas mori nënshtetësinë.

Në Toronto ai ndoqi shkollën publike Jesse Ketchum, pastaj shkollën e mesme në Kolegjin De La Salle dhe më në fund Shkollën e Aktorëve të Torontos, i shtyrë nga partneri i ri i nënës së tij dhe kumbari i tij, regjisori Paul Aaron. Ai fillon të bëhet i njohur përmes disa pjesëve të vogla televizive dhe në kinema, por pushimi i madh vjen me filmin "Shoulders Wide" (1986) së bashku me Rob Lowe, Cynthia Gibb dhePatrick Swayze. Pastaj merrni pjesë në muzg "The River Boys" me Dennis Hopper. Filmi i tij i parë me të vërtetë i rëndësishëm është filmi intrigues "Dangerous Liaisons" (1988, me Glenn Close, John Malkovich dhe Michelle Pfeiffer) nga Stephen Frears.

Në vitin 1989 ishte radha e "Të afërmit, miqtë dhe shumë telashe" nga Ron Howard me Steve Martin; në vitin 1990 "Aunt Julia and the telenovela" nga Jon Amiel dhe "I'll love you.. . derisa të të vras" nga Lawrence Kasdan. Pasi ka arritur një famë të caktuar, Keanu Reeves e aplikon veten në një seri filmash që jo vetëm e shohin atë si protagonist, por edhe e lejojnë të nxjerrë në pah sharmin e tij ekzotik: titujt që tani kanë hyrë në histori si "Point break, Punto rupture" ( 1991 ) nga Kathryn Bigelow dhe "The Beautiful and Damned" (1991), së bashku me mikun e tij fatkeq, River Phoenix, e shenjtëron atë të pashëm në ekran, por edhe të mirë dhe ... shumë pak të mallkuar, duke pasur parasysh regjimin shëndetësor të respektuar gjithmonë nga aktori.

Atëherë ishte radha e "Dracula (nga Bram Stoker)" (1992) me regji nga Francis Ford Coppola dhe adaptimi filmik i komedisë së William Shakespeare "Much Ado About Nothing" (1993), nga Kenneth Branagh. Në vitin 1993, përveç "Cowgirl. The new sex" (nga Gus Van Sant, me Uma Thurman), Bernardo Bertolucci e zgjedh atë për filmin "Little Buddha" në të cilin Keanu është një Siddhartha e jashtëzakonshme.

Në karrierën e tij nuk mungojnë filmat e pastër aksion si p.sh"Speed" (1994) dhe "Chain Reaction" (1996), ose fantashkencë si "Johnny Mnemonic" (1995), pa harruar trilogjinë e "The Matrix" (1999-2003) nga vëllezërit Wachowski, tashmë reale kultet . Ai nuk i përbuz as filmat e pavarur si "Hera e fundit që bëra vetëvrasje" (1997) ose "Aroma e mushtit të egër" (1994, me Anthony Quinn). Trileri ligjor i Taylor Hackford me sfond horror "Avokati i Djallit" (1997), me Charlize Theron dhe një Al Pacino të pamasë, është gjithashtu i shkëlqyer.

Shiko gjithashtu: Biografia e Pier Paolo Pasolini

Për Keanu Reeves ka edhe komedi "sportive" si "Hardball" dhe "The Reserves", ky i fundit përkrah Gene Hackman. Ndër filmat e tij më të fundit gjejmë thrillerin "Dhurata" (2000) me regji të Sam Raimit dhe "The Watcher" (2000) nga Joe Charbanic, ndërsa në vitin 2001 ishte radha e romantikes "Nëntori i ëmbël" ende përkrah bukuroshes. Charlize Theron. Në vitin 2004 ai është me Jack Nicholson dhe Diane Keaton në "Çdo gjë mund të ndodhë". Pasionet e mëdha të Keanut janë motoçikletat, të cilat i pëlqen t'i ngasë me shpejtësi të madhe, dhe muzika: ai luan bas në grupin rock Dogstar .

Shumë xheloz për jetën e tij private, dihet shumë pak për të por për fat të keq është e sigurt që hija e tragjedisë është shfaqur edhe në jetën e aktorit bukurosh kanadez: në dhjetor 1999 e dashura e tij Jennifer Syme humbi për herë të parë vajza që priste prej tij dhe më pas ndërroi jetë në njëAksident i tmerrshëm automobilistik më 2 prill 2001. Motra e tij vuante prej vitesh nga leucemia.

Keanu Reeves në vitet 2010

Ndër filmat ku ai mori pjesë në këto vite përmendim: Henry's Crime, me regji të Malcolm Venville (2011); Generation Um..., me regji nga Mark Mann (2012); Man of Tai Chi, në të cilin ai bëri debutimin e tij regjisorial (2013); 47 Ronin, regji nga Carl Rinsch (2013); John Wick, me regji nga David Leitch dhe Chad Stahelski (2014); Knock Knock, me regji nga Eli Roth (2015). Në vitin 2016 ai luajti në produksione të shumta, edhe pse jo të nivelit më të lartë: Në hijen e një krimi (Ekspozuar), me regji të Declan Dale (2016); Demoni i Neonit, me regji nga Nicolas Winding Refn (2016); The Bad Batch, me regji nga Ana Lily Amirpour (2016); Një e vërtetë e dyfishtë (The Whole Truth), drejtuar nga Courtney Hunt (2016).

Në vitin 2017 ishte i ftuar në Itali si i ftuari kryesor ndërkombëtar në Festivalin e Sanremos.

Në vitet në vijim ai luajti në kapitujt e mëposhtëm të sagës Wick: John Wick - Kapitulli 2 (2017), John Wick 3 - Parabellum (2019) ; në 2021 mbërrin gjithashtu Matrix 4 , me regji nga Lana Wachowski (më vonë shtyhet për në prill 2022).

Jeta private

Reeves është shumë i përfshirë në shoqëri. Jashtë qendrës së vëmendjes ka shumë momente të vështira që ai ka kaluar. Partneri i tij në vitet 2020 është Alexandra Grant , një artiste 8 vjet më e re. Dyata tashmë ishin miq për një kohë të gjatë. Rastet kur shfaqen bashkë në publik janë të rralla.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .