Biografia e Angelo D'Arrigo

 Biografia e Angelo D'Arrigo

Glenn Norton

Tabela e përmbajtjes

Biografia • En Plein Air

Angelo D'Arrigo lindi më 3 prill 1961 nga një nënë franceze dhe një baba italian.

Adhurues i pasionuar i maleve dhe sporteve ekstreme, ai u diplomua në moshën njëzet vjeçare në Universitetin e Sportit të Parisit.

Që nga viti 1981 është angazhuar për marrjen e patentave të instruktorit të fluturimit falas me rrëshqitje dhe paragliding, pastaj udhërrëfyes mali dhe instruktor ski.

Me kalimin e kohës, akumulimin e përvojës dhe pasionit të rinovuar, sportet ekstreme u bënë jeta e tij. Karriera e tij konkurruese së shpejti e projekton atë në majat ndërkombëtare të fluturimit sportiv. Angelo D'Arrigo do të fluturojë në të gjitha kontinentet, do të fluturojë mbi dete, male, shkretëtira dhe vullkane. Shoqëruesit e tij më të afërt të aventurës do të bëhen shqiponja dhe zogj grabitqarë të llojeve të ndryshme.

Projekton dhe zbaton aktivitete në Alpe në tre specialitetet e tij: ski ekstrem, fluturim i lirë dhe alpinizëm.

Bën dokumentarë amatore dhe është përgjegjës për shpërndarjen e tyre në shkolla dhe qendra kulturore në Paris. Që nga vitet '90, Angelo ka qenë një nga kontribuuesit kryesorë globalë në zhvillimin dhe përhapjen kulturore të sporteve ekstreme, ku individi dhe natyra janë protagonistët absolut.

Me rastin e një reportazhi për një rrjet kombëtar francez, ai ishte i pari që fluturoi nga Etna, vullkani më i lartë në Evropë, në shpërthim të plotë. Këtu në Siçili, një rajon në të cilinorigjinën e saj, vendoset për të krijuar një shkollë fluturimi falas, "Etna Fly".

Konteksti unik dhe spektakolar kombinon katër elementët Ajri, Uji, Toka dhe Zjarri: qendra e trajnimit të fluturimit falas shndërrohet me kalimin e kohës në një qendër turistike bazuar në praktikën e sporteve ekstreme, "Qendra Etna No Limits" .

Në Francë, shtëpia e mikut të tij Patrick De Gayardon, një tjetër figurë udhëheqëse në këtë sektor, shtypi i jep Anxhelos pseudonimin "Funambulle de l'Extreme".

Shiko gjithashtu: Francesco Monte, biografi

Pas vitesh gare në fluturim të lirë dhe dy tituj botërorë të fituar me rrëshqitje me motor, Angelo vendos të largohet nga qarku i garave. Kështu ai iu përkushtua tejkalimit të rekordeve të fluturimit dhe mbi të gjitha imitimit të fluturimit të zogjve grabitqarë për kërkimin e fluturimit instinktiv.

Shiko gjithashtu: Alexia, biografia e Alessia Aquilani

Fillon një projekt ambicioz i titulluar "Metamorfoza": një studim analitik i teknikave të fluturimit të zogjve më të mëdhenj grabitqarë në pesë kontinentet. Nga shqiponjat e Alpeve te grabitqarët e Himalajeve dhe nga shkabat e Amerikës Latine te ato Australiane, Angelo D'Arrigo mëson t'i vëzhgojë dhe të jetojë me ta, duke respektuar mjedisin e tyre - elementin e ajrit - dhe hierarkinë e tyre. rregullat.

Kërkimet dhe ndërmarrjet unike zgjojnë interes të madh mediatik në mbarë botën. Në një rrugë të natyrshme, studimet dhe rezultatet e D'Arrigo janë vënë në dispozicion tëshkenca, nga etologjia (në Itali bashkëpunon me Prof. Danilo Mainardi) deri te biologjia.

Ai është njeriu i parë që fluturoi i lirë mbi Sahara, pa ndihmën e një motori, për të kaluar Siberinë dhe fluturuar mbi Everest, malin më të lartë në planet.

Në vitin 2005 ai botoi librin "In volo sopra il mondo", një autobiografi në të cilën ai rrëfen përvojat e tij kryesore: " Kush e di sa i lumtur do të ishte Leonardo da Vinci të shihte Angelo D'Arrigo duke fluturuar mbi shkretëtira, kapërceni Mesdheun, fluturoni mbi Everest dhe rrëshqitni për qindra kilometra thjesht duke u varur nga një konstruksion i bërë nga shufra dhe pëlhura ”, shkruan Piero Angela në parathënie.

Angelo D'Arrigo vdes tragjikisht më 26 mars 2006 kur një aeroplan i vogël u rrëzua gjatë një demonstrate në Comiso (Catania).

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .