Серџо Кастелито, биографија: кариера, приватен живот и љубопитност

 Серџо Кастелито, биографија: кариера, приватен живот и љубопитност

Glenn Norton

Биографија • Од комедија до драмска уметност

  • Почеток во театарот
  • Брак со Маргарет Мазантини
  • Актер на ТВ
  • Серхио Кастелито во кино
  • 90-тите
  • 2000-тите
  • Години 2010-2020

Неговото деби во театарот

Серџо Кастелито е роден во Рим на 18 август 1953 година во семејство чие географско потекло потекнува од градот Кампобасо. Серхио студира глума на Националната академија за драмска уметност, но не ја завршува кариерата. Своето деби во театарот го направи многу млад и можеше да биде режиран од значајни режисери; меѓу нив се Луиџи Скварзина и Алдо Трионфо (Il Candelaio, 1981) и Енцо Музии (Жиротондо да Шницлер, 1985).

Брак со Маргарет Мазантини

На 34-годишна возраст, во 1987 година, се оженил со својата колешка Маргарет Мазантини ; Серхио и Маргарет се сретнаа по повод поставувањето на „Трите сестри“ од Антон Чехов: парот ќе роди четири деца. Следејќи ги стапките на актерот и режисерот, ќе биде и Пјетро Кастелито (роден 1991 година).

Во текот на 90-тите, Серџо Кастелито постигна добар успех со успешната комедија на Нил Сајмон „Боси во парк“ (1994) и во претставата „Рецитал на Дерек Јарман“ (1995).

Серхио со Маргарет Мазантини

Дебито какотеатарскиот режисер се случува во 1996 година со делото „Манола“, напишано и изведено од Маргарет Мазантини и Ненси Брили.

Повторно како режисер, но и како толкувач, во 2004 година постави уште една претстава на неговата сопруга, насловена „Зоро“.

Актер на ТВ

Телевизиското деби се случи во 1982 година, но присуството на Серџо Кателито стана постојано од средината на 80-тите: тој постигна голем успех со јавноста во серијата „А распуштено куче“, во режија на Џорџо Капитани.

Неговите одлични интерпретации на големите италијански ликови како Фаусто Копи (1995), Дон Лоренцо Милани (1997), Падре Пио (2000) и Енцо Ферари (2003) будат големи емоции.

Исто така види: Биографија на Бјорк

Тој, исто така, доживеа сензационален пропуст во 2004 година кога го играше комесарот Магре на ТВ.

Исто така види: Биографија на Игнацио Силоне

Серџо Кастелито во кино

Како филмски актер дебитираше во 1981 година играјќи маргинална улога во „Три браќа“, од Франческо Рози; следеа некои филмови во кои Серџо Кастелито имаше споредни улоги, за потоа да биде забележан како протагонист во некои први дела направени од млади режисери; меѓу неговите најдобри изведби е онаа во филмот на Феличе Фарина „Се чини дека е мртов... но само се онесвести“ (1985), за кој Кастелито ја напиша и приказната и соработуваше на сценариото.

Пошироката јавност го цени во комедите „Piccoli equivoci“ (1989), од Рики Тогнаци и„Вечерва во куќата на Алиса“ (1990), од Карло Вердоне. Тој не ги презира бараните улоги како што се во „La carne“ од Марко Ферери и „L'ora di религија“ од Марко Белокио . Многу баран во странство, тој работи со одреден континуитет во Франција.

90-тите

Неговите најдобри филмови во текот на 90-тите се „Il grande cocomero“ (1993), на Франческа Арчибуџи и „L'uomo delle stelle“ (1995), на Џузепе Торнаторе, кој му заработи две награди Настри д'Арџенто.

Неговото режисерско деби на големото платно не наиде на големо признание: неговиот прв филм беше гротескната комедија со наслов „Libero Burro“, која беше објавена во кината во 1999 година. Наместо тоа, тој победи Дејвид од Донатело за „Не мрдај“, филм од 2004 година заснован на истоимениот роман на Маргарет Мазантини, чиј режисер е Серџо Кастелито и го пишува сценариото.

2000-тите

Во 2006 година се вратил на актерството во режија на Марко Белокио во филмот „The Wedding Director“; во истата година за прв пат работи со Џани Амелио во филмот „La stella che non c'è“.

Од меѓународните филмски продукции го спомнуваме неговото учество во „Хрониките на Нарнија: Принцот Каспијан“ (2008) во улогата на кралот Мираз, антагонистот на младиот Каспиец (Кастелито всушност живеел во општина Нарни во минатото, во Умбрија, античката Нарнија на Римјаните од која Клајв Стејплс Луис, авторот нароман од кој е базиран филмот е инспириран од името на неговото дело).

Серџо Кастелито

Годините 2010-2020

Помеѓу неговите филмови во кино во годините 2010-2020 ги споменуваме „Италијанците ( во режија на Џовани Веронези, 2009 година), „Трис на жени и венчаници“ (режија Винченцо Терачиано, 2009 година), „Прашање на гледишта“ (режија Жак Ривета, 2009 година), „Крени ја главата“ (режија од Алесандро Анџелини, 2009), „Убавината на магарето“ (режија од него, 2010), „Венуто ал мондо“ (режија од него, 2012), „Совршено семејство“ (2012, од Паоло Џеновезе), „На дупка“ (2014), „Мали брачни злосторства (2017, од Алекс Инфашели), „Фортуната“ (режија од него, 2017), „Уметникот“ (2018), „Талентот на стршленот“ (2020), „The лош поет“ (2020 година, во кој го игра Габриеле Д'Анунцио).

Во 2021 година ќе биде објавен неговиот нов филм „ Емотивниот материјал “, во режија на него и во кој тој глуми заедно со Матилда Де Анџелис .

Во 2023 година тој го игра генералот Дала Киеза во фикцијата „Нашиот генерал - враќањето".

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .