Aldo Nove, biografia e Antonio Centanin, shkrimtar dhe poet

 Aldo Nove, biografia e Antonio Centanin, shkrimtar dhe poet

Glenn Norton

Biografia

 • Aldo Nove: origjina e pseudonimit
 • Biografia
 • Kanibalët
 • Antonello Satta Centanin
 • Vitet 2000
 • Bashkëpunime me Bugo
 • Vitet 2010
 • Novela dhe tregime nga Aldo Nove
 • Poezi
 • Botime të tjera

Aldo Nove, i lindur Antonio Centanin, lindur në Viggiù, një qytet i vogël me 5000 banorë në provincën e Varese, më 12 korrik 1967, është një shkrimtar dhe poet italian.

Aldo Nove: origjina e pseudonimit

Pseudonimi i tij buron nga një frazë, ALDO DICE 26 X 1 , shkruar në telegramin e lëshuar nga Komiteti Nacional Çlirimtar i Altës Italia (CLNAI) në prill 1945 me synimin për të komunikuar ditën, d.m.th., datën 26, dhe orën, një në mëngjes, në të cilën do t'i jepte jetë kryengritjes së partizanëve në Torino në luftën për çlirimin nga pushtimi nazist. Aldo , saktësisht, është emri i pranishëm në telegram ndërsa Nove rrjedh nga shuma e tre shifrave të pranishme në mesazh, pra 2, 6 dhe 1.

Biografi

Në vitin 1996, pasi u diplomua për filozofi morale, shkroi "Woobinda dhe tregime të tjera pa fund të lumtur", botuar nga Castelvecchi dhe ribotuar dy vjet më vonë, në 1998, nga Einaudi me titullin "Superwoobinda" .

Kanibalët

Me tregimin "Bota e dashurisë", botuar në antologjinë Gioventù kanibale (Einaudi 1996), ai vendoset nëajo që u përcaktua nga shtypi si "familja e zhanrit pulp e të ashtuquajturve kanibalë", ndër të cilët spikat figura e Niccolò Ammaniti.

Antonello Satta Centanin

Menjëherë pasi boton dy përmbledhje me poezi nën pseudonimin Antonello Satta Centanin, duke ndërthurur mbiemrat e nënës dhe babait të tij, si dhe një libër me poezi, frymëzuar nga disa nga këngët më të famshme të rock-ut, me titull "Në galaktika sot si sot".

Vitet 2000

Në vitin 2000, me publikimin e "Amore mio infinito", Aldo Nove iu nënshtrua një kthese të thellë intimiste dhe ekzistencialiste që e bëri atë të braktiste "kanibalin". Literatura dhe e cila në vitet e mëpasshme e bëri atë t'i përkushtohej çështjeve sociale që lidhen me pasigurinë dhe fleksibilitetin.

Shiko gjithashtu: Ursula von der Leyen, biografia, historia dhe jeta Biografieonline

Në vitin 2005 ai botoi një homazh kureshtar për Fabrizio De André, "Skandali i bukurisë" dhe ishte bashkautor, së bashku me Alessandro Gillioli, i tekstit teatror "Servizi & amp; Servitori: jeta, në koha e punës një kohë". Një vit më pas publikoi “Më quhem Roberta, jam 40 vjeç, fitoj 250 euro në muaj”, me të cilin fitoi çmimin “Stephen Dedalus”. Me TEA, një shtëpi botuese në Milano, ai i jep jetë serisë së veprave artistike "Neon", që përmban disa vepra të Giovanna Giolla, Alessandro Scotti dhe Ciro Ascione.

Bashkëpunime me Bugon

Gjithashtu në vitin 2006, kantautori Bugo shkruan një këngë.me titull “Amore mio infinito”, një nderim i qartë për librin e Aldo Nove i cili shfaqet edhe në videoklipin me të njëjtin emër. Në vitin 2008 i njëjti autor e ndihmon edhe një herë këngëtaren për shkrimin e këngës “Të kërcejmë edhe një muaj”, të publikuar në albumin e Bugos me titull “Contatti”.

Vitet 2010

Në vitin 2010 ai botoi "La vita obscena", një tekst autobiografik që gjurmon gjithë ekzistencën e tij, nga fëmijëria deri në moshën madhore.

Në vitin 2012 ai publikoi "Giancarlo Bigazzi, gjeniu i këngës italiane", botuar nga Bompiani, dhe u përfshi nga Edoardo Sanguineti, së bashku me Tiziano Scarpa dhe Giuseppe Caliceti, në "Atlante del Novecento Italiano", ku Aldo Nine llogaritet ndër avangardistët e letërsisë italiane .

Gjithmonë në të njëjtin vit ai është dëshmitar për markën e njohur të këpucëve Hogan, për të cilën shkruan sloganin " Vargje që përshtaten në mënyrë perfekte ", reklama e së cilës shfaqet në të gjitha kopertinat. i vëllimeve "Bompiani inVersi", një seri poezish me regji të vetë Aldo Nove dhe nga Elisabetta Sgarbi.

Në 2019 ai publikoi për Sperling & Kupfer një biografi të artistit sicilian Franco Battiato .

Libri në Amazon

Papritmas i goditur nga një sëmundje e rëndë që nuk e bën më të aftë të punojë, ai kërkon Ligji Bacchelli: në vitin 2022 i është caktuar kështu atijnjë pension vjetor.

Shiko gjithashtu: Nina Zilli, biografi

Novela dhe tregime të shkurtra nga Aldo Nove

 • Woobinda dhe tregime të tjera pa një fund të lumtur (1996)
 • Bota e dashurisë, në Rinia Kanibale (1996)
 • Roby Vandalo është Brian Ferry në kasetat e tregut që luhen të shtunave këtu në Malnate, në Labranca Remix (1997)
 • Puerto Plata Market (1997)
 • So I' duke u larguar shkova te kurvat, në The Pheasant Jonathan Livingston: Manifesto against the New Age (1998)
 • Dashuria ime e pafund, 2000
 • Balena më e madhe e ngordhur në Lombardi, 2004
 • 3>Robotin zero, 2008
 • Ne flasim shumë për heshtjen, 2009
 • La vita obscena, Torino, 2010
 • E gjithë drita në botë, 2014
 • Një foshnjë qau, 2015
 • Premierë botërore, Anija e Tezeut, 2016
 • Profesor i Viggiù, 2018

Poezi

 • 2>
 • Kthimi në gjakun tënd, 1989
 • Muzikë për shtrigat, 1991
 • Në galaktika sot si sot. Kopertina, me Tiziano Scarpa dhe Raul Montanari, 2001
 • Zjarri mbi Babiloni!, 2003
 • Maria, 2007
 • Një model konstelacionesh, 2010
 • Mirupafshim mio novecento, 2014
 • Publikime të tjera

  • Skandali i bukurisë. Frymëzuar nga vepra e Fabrizio De André, 2005
  • Milani nuk është Milano, Romë-Bari, 2006
  • Unë quhem Roberta, jam 40 vjeç, fitoj 250 euro në muaj , 2006
  • Elegjia, 2011
  • Giancarlo Bigazzi, gjeniu i këngës italiane, 2012
  • Unë quhem..., 2013

  Glenn Norton

  Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .