Arthur Conan Doyle, biografi

 Arthur Conan Doyle, biografi

Glenn Norton
Ajo do të pësojë gjithashtu sulme nga Kisha Katolike.

Vepra e tij e fundit e botuar është "The Edge of Unknown" , ku autori shpjegon përvojat e tij psikike, të cilat tani janë bërë burimi i tij i vetëm i interesit.

Ndërsa ai është në shtëpinë e tij në Windlesham, Crowborough, Arthur Conan Doyle kapet nga një sulm i papritur në zemër : ai vdes më 7 korrik 1930, në moshën 71-vjeçare.

Në varrin, i cili ndodhet në Minstead në New Forest, Hampshire, epitafi lexon: " Steel True

Biografia • Shkenca delikate e deduksionit

  • Veprat dhe studimet e para të mjekësisë
  • Aventurat e Sherlock Holmes
  • Romanet e tjera
  • Themelues i një zhanri letrar, në fakt dy
  • Fraza e famshme: Elementare, Watson
  • Prof. Challenger
  • Vitet e fundit të jetës së tij

Sir Arthur Conan Doyle lindi në Edinburg (Skoci) më 22 maj 1859. Me origjinë angleze nga babai i tij side , zbret nga ana e nënës së tij nga një familje irlandeze e fisnikërisë së lashtë. Arturi i ri filloi studimet e tij fillimisht në një shkollë në qytetin e tij, më pas në shkollën përgatitore Hodder në Lancashire. Studimet e tij më të rëndësishme vazhduan në Austri në Kolegjin Stonyhurst Jesuit, një shkollë katolike e drejtuar nga jezuitët pranë Clitheroe, dhe më pas në Universitetin e Edinburgut në 1876, ku u diplomua për mjekësi në 1885.

Punimet e hershme dhe studimet mjekësore

Gjatë kësaj periudhe është vepra e tij e parë "Misteri i Luginës së Sasassa" (1879), një tregim terrori i shitur në Chambers Journal; në fushën shkencore dhe profesionale, në të njëjtën periudhë ai botoi artikullin e tij të parë mjekësor, lidhur me një qetësues që eksperimenton vetë.

Në 1880, Arthur Conan Doyle i shet Shoqërisë së Londrës tregimin " Përralla e amerikanit ", rreth një bime monstruoze vendase në Madagaskar që ha mish njeriun. Anjë vit më vonë ai fillimisht mori diplomën bachelor në Mjekësi , pastaj Master në Kirurgji : kështu ai filloi të punojë në spitalin e Edinburgut, ku takoi Dr. Joseph Bell, prej të cilit për një periudhë e shkurtër, para se të diplomohej, u bë asistent. Doktori brilant dhe i ftohtë Bell, me metodën e tij shkencore dhe aftësitë e tij deduktive, do të frymëzojë Doyle personazhin me fat të Sherlock Holmes , i cili kështu ka, të paktën në origjinë, një lidhje me mjekësore thrillers .

Aventurat e Sherlock Holmes

Pas studimeve të tij Conan Doyle hyn në një gjueti balene si mjek i anijes, duke kaluar shumë muaj në Oqeanin Atlantik dhe në Afrikë. Ai kthehet në Angli dhe hap një praktikë mjekësore në Southsea, një periferi e Portsmouth, me pak sukses. Pikërisht në këtë periudhë Doyle fillon të shkruajë aventurat e Holmes: me pak fjalë historitë e këtij personazhi fillojnë të gjejnë njëfarë suksesi me publikun britanik.

Shiko gjithashtu: Biografia e Ridley Scott

Romani i parë i detektivit të mirënjohur është " Një studim në scarlet ", i vitit 1887, botuar në Strand Magazine : në roman tregimtari është Doktor Watson i mirë – i cili në njëfarë kuptimi përfaqëson vetë autorin. Ai paraqet Holmes dhe shkencën e hollë të deduksionit .

Kjo vepër e parë pasohet nga " Sign of Four " (1890), një vepër që është e vlefshme për Arthur Conan Doyle dhe të tijSherlock Holmes sukseset e mëdha , aq sa nuk ka të barabartë në historinë e letërsisë detektive .

Megjithë suksesin e tij të madh, Doyle nuk do të lidhet kurrë sa duhet me personazhin e tij më të njohur. Autori e urrente sepse ishte bërë më i famshëm se ai .

Romane të tjera

Ai në fakt ishte më i tërhequr nga zhanre të tjera letrare, si aventura apo fantazia, apo veprat e kërkimit historik. Në këtë fushë, Conan Doyle krijoi romane historike si " The White Company " (1891), " Aventurat e Brigadier Gérard " (koleksioni i gjashtëmbëdhjetë tregimeve të shkurtra nga viti 1896) dhe " Lufta e Madhe e Boerëve " (1900, shkruar ndërsa korrespondonte në Luftën e Boerëve në Afrikën e Jugut); kjo vepër e fundit i dha atij titullin Zotëri në 1902.

Shiko gjithashtu: Pierfrancesco Favino, biografi

Edhe gjatë Luftës së Madhe ai përsëriti përvojën e tij si korrespondent lufte, pa lënë pas dore gjithsesi veprimtarinë e tij si romancier, eseist dhe gazetar.

Si gazetar, gjatë Lojërave Olimpike të Londrës 1908 , Sir Arthur Conan Doyle, shkruan në një artikull për Daily Mail - i cili do të ketë rëndësi të madhe - në të cilin ai lartëson atletin italian. Dorando Pietri (fitues i maratonës olimpike, por i skualifikuar) duke e krahasuar atë me një romakun e lashtë . Conan Doyle gjithashtu promovon një mbledhje fondesh për italianin fatkeq.

Punime të tjera të tij qëqë përfshijnë zhanret e aventurës, fantazisë, mbinatyrores dhe terrorit janë "The Last Of The Legions dhe tregime të tjera të kohëve më parë" , "Tales of Pirates" , "My Friend Vrasësi dhe mistere të tjera", "Lot 249" (Mumja), " Bota e humbur ".

Elementi fantastik nuk mungon asnjëherë plotësisht edhe në produksionin e tij realist; shembuj janë romani i famshëm " Zeku i Baskervileve " (1902) dhe tregimi " Vampiri i Sussex-it " (1927), të dyja të ciklit Sherlock Holmes.

Doyle shkroi pesë romane në zhanrin e fantazisë, së bashku me rreth dyzet histori rreptësisht fantastike, shumica prej tyre horror dhe mbinatyrore.

Arthur Conan Doyle

Themeluesi i një zhanri letrar, ose më mirë dy

Me prodhimin e tij të gjerë letrar, Doyle, së bashku me Edgar Allan Poe konsiderohet themeluesi i dy zhanreve letrare: misteri dhe fantastikja .

Në veçanti, Doyle është babai dhe mjeshtër absolut i atij nënzhanri i përcaktuar si " e verdhë deduktive ", e bërë e famshme falë Sherlock Holmes, personazhit të tij më të suksesshëm, i cili megjithatë - siç u përmend - përbënte vetëm një pjesë të prodhimit të tij të madh, i cili varionte nga aventura në fantashkencë, nga temat e mbinatyrshme në historike.

Thefjalia e famshme: Elementary, Watson

Duke folur për mitin e Sherlock Holmes, duhet theksuar se fraza e famshme " Elementary, Watson! " që Holmes do të shqiptonte i drejtohej asistent, është një shpikje e pasardhësve.

Prof. Challenger

Zanri i fantashkencës trajtohet kryesisht nga seria e Profesor Challenger (1912-1929), një personazh që Doyle modelon në figurën e profesor Ernest Rutherford, babai i çuditshëm dhe i acaruar i atomit dhe radioaktivitetit. Ndër këto, më i famshmi është "Bota e humbur" e lartpërmendur, një roman i vitit 1912 që tregon për një ekspeditë të udhëhequr nga Challenger në një pllajë të Amerikës së Jugut të populluar nga kafshë parahistorike që i mbijetuan zhdukjes.

Historia do të ketë sukses të konsiderueshëm në botën e kinemasë, duke filluar nga epoka e heshtur në 1925 me filmin e parë, i cili do të pasohet nga pesë filma të tjerë (duke përfshirë dy ribërje).

Vitet e fundit të jetës së tij

Tema të cilës shkrimtari skocez i kushtoi vitet e fundit të jetës së tij ishte spiritualizmi : në vitin 1926 ai botoi esenë " Storia dello Spiritismo (Historia e Spiritualizmit)”, duke realizuar artikuj dhe konferenca falë kontakteve me Agimi i Artë . Për shkak të përmbajtjes së diskutueshme që sjell studimi i temës, ky aktivitet nuk do t'i japë Doyle njohjen që priste si studiues.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .