Biografia e Cher

 Biografia e Cher

Glenn Norton

Biografia • Kameleonike dhe e përjetshme

Këngëtare, aktore, ikonë homoseksuale. Që nga vitet legjendare të viteve '60, Cher ka qenë e famshme jo vetëm për aftësitë e saj artistike, por edhe sepse ajo konsiderohet nga shumë si një pioniere e vërtetë në industrinë e kirurgjisë kozmetike.

Cherilyn Sarkisian La Pierre lindi në El Centro, (Kaliforni) më 20 maj 1946, vajza e aktores Jakie Jean Crouch (aka Georgia Holt) dhe John Sarkisian La Pierre. Në moshën 16-vjeçare e la shkollën e mesme dhe u transferua në Los Anxhelos, ku takoi në një lokal producentin dhe kompozitorin Sonny (Salvatore) Bono, me origjinë të qartë italiane. Mes të dyve krijohet menjëherë një lidhje e fortë e cila shumë shpejt do të bëhet diçka më shumë se një miqësi.

Një ditë Cherilyn ndjek Sonny në Gold Star Studios dhe, gjatë një regjistrimi, vihet në vend të një këngëtari rezervë që mungonte. Që nga ai moment Cherilyn fillon të këndojë këngë bas hit si "Be My Baby" dhe "You've Lost That Loving Feeling", si dhe të regjistrojë disa duete me Sonny. Por suksesi nuk merr hov. Gjatë viteve 60 Cherilyn dhe Sonny martohen: emri i së ardhmes Cher bëhet Cherilyn Sarkisian La Pierre Bono. Pas disa vitesh, Chastity Bono, vajza e tyre e madhe, do të shohë dritën.

Shiko gjithashtu: Enrico Papi, biografi

Vetëm në vitin 1965 me duetin rock-pop "I got you babe" filloi të marrë hov karriera e tyre, në fakt ata arritën të vendosin 5 këngë.në listat amerikane, një sukses i pasuar vetëm nga Beatles dhe Elvis Presley.

Fillimisht dyshja quhet "Cesar dhe Cleo", dhe ata nënshkruan një kontratë me kompaninë diskografike "Atlantic". Suksesi arrin kulmin e famës me spektaklin televiziv “The Sonny and Cher Comedy Hour” të vitit 1971, në të cilin dy bashkëshortët arrijnë të nxjerrin në pah aftësitë e tyre në aktrim, por edhe në këngë. Por Cesar dhe Cleo vazhdojnë të regjistrojnë dhe Cherilyn merr një dështim të këndshëm me këngën solo "Classified 1 A".

Situata përkeqësohet në vitin 1974, kur krahas dështimeve të ndryshme të grumbulluara në fushën profesionale, merr fund edhe martesa me Sonin. Befasisht Cherilyn del më e fortë se burri i saj nga partneriteti dhe kjo mund të bëjë vetëm mirë për karrierën e saj të paqëndrueshme. Pavarësisht kësaj, ai nuk i largohet shumë Sonit, i cili mbetet bashkëpunëtor i tij në fushën profesionale.

Në vitet në vijim Cherilyn u transferua në Nju Jork dhe braktisi pak botën muzikore për t'iu përkushtuar aktrimit dhe në këtë kontekst ajo takoi burrin e saj të ardhshëm, Greg Allman, me të cilin do të martohej për dy vjet. , si dhe kishte një djalë, Elijah Allman.

Pas divorcit të dytë, Cherilyn-it i fshinë mbiemrat nga zyra e gjendjes civile, duke u bërë thjesht Cher. Karriera e saj e aktrimit është plot suksese, në vitin 1983 ajo merr një nominim për Oscar siAktorja dytësore për filmin "Silkwood" dhe fitoi një Golden Globe për vetë rolin.

Në vitin 1985 u vlerësua si aktorja më e mirë në Festivalin e Filmit në Kanë për filmin "Mask", dhe në vitin 1987 luajti në "The Witches of Eastwick" (me Jack Nicholson dhe Susan Sarandon), "Suspect" dhe "Moonstruck" (me Nicolas Cage) me të cilin fitoi Golden Globe-n e dytë dhe Oscar për aktoren më të mirë.

Në të njëjtin vit Cher rikthehet në botën e muzikës me hitin "I Found Someone".

Dy vjet më vonë, në 1989, ai regjistroi albumin "Heart of Stone" i cili përfshinte hitet "Just like Jesse James" dhe "If I Could Turn Back Time". Në vitin 1990, Cher u ngjit në top listat në mbarë botën me këngën "The Shoop Shoop Song". Një tjetër sukses i mbledhur.

Shiko gjithashtu: Biografia e Joan Baez

Karriera e Cher u stabilizua përfundimisht në vitin 1995 falë albumit "It's a Man's World", nga i cili u morën hite si "One by One" dhe "Walking in Memphis".

Në vitin 1998 luajti në filmin "Un Té con Mussolini", të autorit Franco Zeffirelli.

Në të njëjtin vit një zi e rëndë prish jetën e divës: Sonny humb jetën në një aksident me ski. Në funeralin, Cher e lavdëron atë vazhdimisht dhe e bën atë me forcë të madhe. Në kujtim të tij ai regjistroi një album të ri, "Beso", nga i cili, përveç këngës me të njëjtin emër, u nxorën edhe "Strong Enough" dhe "All Or Nothing".

Vetë Cher dyshon të njëjtën gjë, porai shpejt ndryshon mendje. "Believe" bëhet një sukses mbarëbotëror, fiton një çmim Grammy dhe ripërcakton konceptin e muzikës së kërcimit. Ka shitur mbi 10 milionë kopje dhe është albumi më i shitur nga një artiste femër.

Në vitin 2000, ai bën duet me Eros Ramazzotti në "Più Che You".

Në 2002, Cher regjistroi një tjetër album të ri, të fundit të karrierës së saj, "Living Proof", i cili përmban këngën "The Music's No Good Without You".

Me këto dy albume, Cher arrin të bëhet e njohur edhe nga më të rinjtë: këngët e saj dëgjohen dhe kërcehen në të gjithë globin.

Pas 40 vitesh karrierë, Cher vendos të braktisë botën e muzikës përgjithmonë: turneu i lamtumirës mban emrin "Living Proof - The Farewell Tour", ndoshta më i gjati në botë për të përshëndetur fansat e saj. Megjithatë Cher nuk do ta braktisë kaq lehtë vëmendjen: do të vazhdojmë ta shohim në ekranin e madh dhe të vogël. Libri i tij i parë, “The first Time”, është kthyer në një kult në Shtetet e Bashkuara. Përsëri në studio për të realizuar një album, me titull "Closer to the Truth" i cili del në shtator 2013.

Cher është një mit, një legjendë e gjallë, e cila ndryshonte nga të gjithë të tjerët thjesht për stilin e tij dhe për aftësinë e tij për të përditësuar veten, për të qenë gjithmonë në hap me kohën. Ed ka pasur një karrierë të pabesueshme që përfshin 40 vjet që e ka bërë atë një pikë referimi me sigurireferencë në botën e kinemasë si në atë të muzikës. Ajo do të mbetet përgjithmonë e pashlyeshme në kujtesën kolektive.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .