Biografia e Corrado Formigli

 Biografia e Corrado Formigli

Glenn Norton

Biografia

  • Vitet 90
  • Vitet 2000
  • Sky, La7, Rai dhe Radio24
  • Vitet 2010

Corrado Formigli lindi më 24 mars 1968 në Napoli, djali i një menaxheri të një kompanie ndërtimi.

Karrierën gazetareske e filloi në "Paese Sera" në Firence në fund të viteve 1980; ndërkohë u regjistrua në universitet dhe studioi për drejtësi.

Pasi u transferua në Londër, filloi të shkruante si korrespondent nga kryeqyteti britanik për "Il Manifesto": pas një viti në këtë rol, ai u kthye në Itali dhe u punësua në redaksinë romake të gazetës. ku nuk merrej vetëm me politikë por edhe për argëtim.

Vitet 90

Në vitin 1994 filloi të punojë për Rai, për transmetimin "Tempo Reale", ndërsa në vitin 1996 ndoqi Michele Santoro në Mediaset, si korrespondent i "Moby Dick", transmetim. në Itali 1. Në këtë rol ai ka mundësinë të tregojë, ndër të tjera, masakrat e kryera në Algjeri nga fundamentalistët islamikë: në vitin 1998 një dokumentar mbi luftën në vendin afrikan lejon që Corrado Formigli të fitojë. Çmimin Ilaria Alpi

Po atë vit iu dha edhe çmimi Penne Pulite, falë një dokumentari kushtuar kushteve të punëtorëve të Volkswagen në selinë e fabrikës në Wolfsburg të Gjermanisë. Në vitin 1999 ai fitoi përsëri Premio Ilaria Alpi , këtë herë në sajë të njëdokumentar për aparteidin në Afrikën e Jugut pas Mandelës.

Vitet 2000

Pasi raportoi për luftën e Kosovës dhe luftën civile në Shqipëri për "Moby Dick", Formigli u kthye në Rai në vitin 2000, duke ndjekur gjithmonë Santoron: si korrespondent special ai punon në " Circus”, transmetohet në Raiuno, dhe është bashkë-prezantues i “Raggio Verde”, në Raidue, ku është edhe protagonist i “Sciuscià”.

Në këtë periudhë, ndër të tjera, ai mbuloi raporte për Shtetet e Bashkuara të Amerikës pas 11 shtatorit, por edhe për Lindjen e Mesme: Corrado Formigli është gazetari i parë të një televizioni që të mund të hynte në Jenin pas bastisjeve izraelite që ndodhën në pranverën e vitit 2002.

Sky, La7, Rai dhe Radio24

Vitin pasues, me mbylljen e " Sciuscià”, gazetari napolitan u zhvendos në Sky Tg24, një rrjet i sapolindur i drejtuar nga Emilio Carelli, ku ai drejton emisionin politik “Controcorrente”.

Në qershor 2004 filloi bashkëpunimin me La7, ku ishte protagonist i "Passato proximate", një sërë raportesh historike (i pari i kushtohej betejës së Montecassino); në të njëjtën periudhë, për serialin "La storia siamo noi" në Rai Educational ai bashkëpunoi në "Një inat për ne më vonë", me regji të Alex Infascelli: një takim midis Francesco Cossiga dhe Adriana Faranda.

Shiko gjithashtu: Biografia e Pierluigi Collina

Ndërsa ai vazhdon përvojën e tij me "Controcorrente" në SkyTg4,në vitin 2006 Formigli zbarkoi edhe në radio, ku në Radio 24 priti "La Zanzara" (program historik nga Giuseppe Cruciani ). Ai përsërit përvojën edhe në vitin 2008, vit në të cilin ai largohet nga Sky dhe kthehet për të bashkëpunuar me Michele Santoro në Raidue, autor i shumë prej investigimeve "Annozero".

Vitet 2010

Në vitin 2011 ai u largua nga Santoro dhe Rai për në La7, ku ai drejton emisionin politik " Piazzapulita ".

Në shkurt 2012 ai u dënua nga Gjykata e Torinos për të paguar shtatë milionë euro (së bashku me Rai) për një shërbim gazetaresk kushtuar transmetimit Alfa Romeo MiTo gjatë "Annozero". Në servisin e transmetuar në dhjetor 2010, gazetari kishte krahasuar MiTo me dy makina të tjera, Citroen DS dhe Mini Cooper, duke treguar pamjet e testeve të ndryshme rrugore. Për Fiat-in, që kishte bërë padinë, kishte qenë një “sulm mediatik i padurueshëm”, dhe për këtë arsye ishte bërë kërkesa për dëmshpërblim prej 7 milionë (5 milionë e 250 mijë euro dëme jomateriale dhe një milionë e 750. mijë euro dëm pasuror): për gjyqtarët e gjykatës informacioni i Formiglit është nënçmues dhe i pavërtetë.

Shiko gjithashtu: Alvar Aalto: biografia e arkitektit të famshëm finlandez

Në tetor 2012, "Piazzapulita" u zëvendësua nga "Servizio Pubblico", një program i ri nga Michele Santoro në La7.

Duke filluar nga janari i2013, "Piazzapulita" rikthehet në transmetim dhe transmetohet çdo të hënë, duke zëvendësuar "L'infedele" të Gad Lerner, në një pozicion që do ta mbajë edhe në vitet në vijim.

Vjeshtën e ardhshme, Corrado Formigli u lirua plotësisht nga Gjykata e Apelit të Torinos për aferën e shërbimit në Alfa Romeo MiTo: gjyqtarët thonë se raporti nuk ishte shpifës në asnjë mënyrë dhe ata dënojnë Fiat-in të paguajë shpenzimet e procedimit.

Pasi botimi i librit "Sipërmarrje e pamundur: histori italianësh që luftuan dhe fituan krizën" për Mondadorin, Formigli rikthehet në TV në vitin 2014 me një sezon të ri të "Piazzapulita", dhe ndër të tjera të parën italiane. gazetari të mund të hyjë në qytetin e Kobanes, në Siri, për të dokumentuar evolucionin dhe përparimin e ISIS.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .