Биографија на Корадо Формигли

 Биографија на Корадо Формигли

Glenn Norton

Биографија

  • 90-тите
  • 2000-тите
  • Sky, La7, Rai и Radio24
  • 2010-тите

Корадо Формигли е роден на 24 март 1968 година во Неапол, син на менаџер на градежна компанија. Својата новинарска кариера ја започнал во „Паесе Сера“ во Фиренца кон крајот на 1980-тите; во меѓувреме се запишал на факултет и студирал право.

Откако се преселил во Лондон, почнал да пишува како дописник од британската престолнина за „Ил манифест“: по една година на оваа улога, се вратил во Италија и се вработил во римската редакција на весникот. каде што не се занимавал само со политика туку и со забава.

90-тите

Во 1994 година започна да работи за Раи, за емитувањето „Темпо Реал“, додека во 1996 година го следеше Микеле Санторо во Медиасет, како дописник за „Моби Дик“, емитувана на Италија 1. Во оваа улога тој има можност да ги раскаже, меѓу другото, масакрите извршени во Алжир од исламските фундаменталисти: во 1998 година документарен филм за војната во африканската земја му дозволува на Корадо Формигли да победи наградата Ilaria Alpi.

Истата година, тој ја доби и наградата Penne Pulite, благодарение на документарниот филм посветен на условите на работниците на Volkswagen во седиштето на фабриката во Волфсбург, Германија. Во 1999 година тој повторно ја освои Premio Ilaria Alpi , овој пат врз основа надокументарен филм за апартхејдот во Јужна Африка по Мандела.

2000-тите

По известувањето за војната во Косово и граѓанската војна во Албанија за „Моби Дик“, Формигли се врати во Раи во 2000 година, секогаш следејќи го Санторо: како специјален дописник работи на „ Circus“, емитуван на Raiuno, и е ко-водител на „Raggio Verde“, на Raidue, каде што е и протагонист на „Sciuscià“.

Во овој период, меѓу другото, тој покриваше извештаи за САД по 11 септември, но и за Блискиот Исток: Корадо Формигли е првиот новинар на телевизија за да може да влезе во Џенин по израелските напади што се случија во пролетта 2002 година.

Sky, La7, Rai и Radio24

Следната година, со затворањето на " Sciuscià“, наполитанскиот новинар се пресели во Sky Tg24, новородена мрежа во режија на Емилио Карели, каде што го води политичкото ток-шоу „Controcorrente“.

Во јуни 2004 година започнал да соработува со La7, каде што бил протагонист на „Passato proximate“, серија историски извештаи (од кои првиот е посветен на битката кај Монтекасино); во истиот период, за серијата „La storia siamo noi“ на Rai Educational соработуваше на „A resent us later“, во режија на Алекс Инфашели: средба помеѓу Франческо Косига и Адријана Фаранда.

Додека тој го продолжува своето искуство со „Controcorrente“ на SkyTg4,во 2006 година Формиљи исто така се појави на радио, каде што на Радио 24 ја водеше „La Zanzara“ (историска програма на Џузепе Кручиани ). Искуството го повторува и во 2008 година, годината во која го напушта Скај и се враќа да соработува со Микеле Санторо на Рејду, автор на многу од истрагите за „Анозеро“.

2010-тите

Во 2011 година ги напушти Санторо и Раи за Ла7, каде што го води политичкото ток-шоу „ Пјацапулита “.

Во февруари 2012 година тој беше осуден од Судот во Торино да плати седум милиони евра (заеднички со Раи) за новинарска услуга посветена на Alfa Romeo MiTo емитувана за време на „Annozero“. Во сервисот, кој се емитуваше во декември 2010 година, новинарот го спореди MiTo со два други автомобили, Citroen DS и Mini Cooper, прикажувајќи слики од различни тестови на патиштата. За Фиат, кој ја поднесе тужбата, тоа беше „неподнослив медиумски напад“ и поради оваа причина беше поднесено барање за обештетување од 7 милиони (5 милиони и 250 илјади евра нематеријална штета и еден милион и 750 илјади евра материјална штета): за судиите на судот информациите на Формигли се потценувачки и невистинити.

Исто така види: Биографија на Патриција Де Бланк

Во октомври 2012 година, „Piazzapulita“ беше заменета со „Servizio Pubblico“, нова програма на Микеле Санторо на La7.

Почнувајќи од јануари на2013 година, „Piazzapulita“ се враќа во етерот и се емитува секој понеделник, заменувајќи го „L'infedele“ на Гад Лернер, на позиција што ќе ја задржи и во следните години.

Исто така види: Џована Рали, биографија

Следната есен, Корадо Формигли беше целосно ослободен од Апелациониот суд во Торино за аферата со услугата на Alfa Romeo MiTo: судиите тврдат дека извештајот на кој било начин не бил клеветнички и тие го осудуваат Fiat да ги плати трошоците на постапката.

Откако ја објави книгата „Невозможно претпријатие: приказни за Италијанците кои се бореа и ја победија кризата“ за Мондадори, Формигли се враќа на ТВ во 2014 година со новата сезона на „Пјацапулита“, а меѓу другото и првата италијанска новинар да може да влезе во градот Кобане, во Сирија, со цел да ја документира еволуцијата и напредокот на ИСИС.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .