Biografia e Matt Groening

 Biografia e Matt Groening

Glenn Norton

Tabela e përmbajtjes

Biografia • Jeta me Simpsonët

I lindur më 15 shkurt 1954, Matt Groening u rrit në Portland, Oregon. Ai e filloi karrierën e tij si vizatues në një moshë shumë të re: tashmë në shkollën fillore vizatonte tregime dhe personazhe në fletore, duke u shpërqendruar shpesh dhe me dëshirë; megjithë thirrjet negative të profesorëve dhe papërsosmërinë e linjës, ai nuk heq dorë, duke qenë forca krijuese që e ndjen brenda saj superiore ndaj kufizimeve objektive teknike. Duhet theksuar se edhe babai Homer, emri i babait të paharruar të familjes së krijuar nga Matt, është gjithashtu karikaturist.

Në vitin 1977 ai u diplomua në Kolegjin Shtetëror Evergreen në Olimpia, shteti Uashington. Sipas një artikulli në librin "Simpson Mania", Kolegji Shtetëror Evergreen nuk ishte saktësisht një kolegj model, pasi nuk jepte nota dhe nuk kishte lëndë të nevojshme.

Shiko gjithashtu: Shën Antoni Abati, biografia: historia, hagjiografia dhe kuriozitetet

Personazh ekscentrik dhe i shqetësuar, Matt megjithatë definitivisht nuk ka personalitetin e duhur për të qëndruar në bankat e shkollës. Kështu ai i përmbush detyrimet e shkollës sa më shpejt që të jetë e mundur dhe më pas punon, ndër të tjera, në një impiant për trajtimin e ujërave të zeza ose si shofer dhe shkrimtar fantazmë për një regjisor hollivudian, për të cilin madje shkruan edhe kujtime.

Para suksesit të jashtëzakonshëm të The Simpsons, prodhimi i tij ishte i kufizuar në hartimin e shiritave shumë cinikë të "Life in Hell", bazuar në përvojaautobiografitë e periudhës së parë të jetës në Los Anxhelos, ku ishte zhvendosur autori. Edhe "Jeta në ferr" është ende një sukses, edhe pse jo në mbarë botën, dhe mund të botohet në më shumë se 250 gazeta në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada.

Në 1986, pushimi i madh: një regjisor i kërkon të bëjë një serial të animuar për shfaqjen televizive të njohur nga Tracey Ullman. Është debutimi zyrtar i familjes Simpson, për të cilin shumë dëshmojnë se është shpikur nga pëlhura e plotë, disa orë para se të dilte në transmetim (sikur të ishte një lloj filmi vizatimor Gioacchino Rossini).

Ndikimi është i jashtëzakonshëm, si për karakteristikat grafike tejet të veçanta të personazheve (ngjyrat e ndezura, fizionomitë e shtrembëruara, lëkura e zbehtë), ashtu edhe për ironinë thumbuese që karakterizon tashmë skenarin.

Shiko gjithashtu: Biografia e Ridley Scott

Në një deklaratë, vetë Matt Groening pranon: "E dija që gjërat e mia nuk dukeshin 'hip', por nuk u dorëzova, pavarësisht se sa e papjekur u shfaq shenja. Miqtë e mi më të talentuar u rritën, duke u bërë i pjekur dhe duke i lënë mënjanë komiket për punë më serioze. Tani ata janë të mërzitshëm mjekët, avokatët dhe menaxherët e vjetër. Unë nga ana tjetër arrita të fitoj jackpotin e komikeve"

Thjesht për të dhënë një dimension të vlerësimit që karikaturë do të jetë në gjendje për të fituar në të gjitha nivelet në botënë tërësi, vetëm mos harroni se seriali fiton një Emmy dhe fiton dallimin e filmit vizatimor "prime time" me qëndrimin më të gjatë në ekran.

Pas suksesit të tij, Groenign themelon "Bongo Comics Group", me të cilin boton katër koleksione komike ("Simpson Comics", "Radioactive Man", "Bartman", "Itchy and Scratchy Comics") dhe dy speciale ("Lisa Comics" dhe "Krusty Comics").

Më pëlqen të punoj në animacion, të krijoj një botë që nuk ekziston, të bashkëpunoj me mendje të shkëlqyera, artistë, muzikantë, shkrimtarë. Është më mirë se realiteti, është një ëndërr, por e vërtetë.

Simpsonët, emrat e të cilëve janë marrë nga familja e karikaturistit (përveç Bartit), janë një grup personalitetesh patologjike që ofrojnë një imazh tallës kundër dritës, por në fund të fundit shqetësuese jo vetëm për familjen amerikane, por edhe për vlerat e saj.

"Ikonat" e Homerit injorant dhe përtac, kryefamiljarit (si të thuash), të Bartit të dëmshëm dhe përbërësve të tjerë, përvijojnë me saktësi stilet e jetesës dhe aspiratat që i dallojnë personazhet shumë më konkrete. fakte të jetës reale amerikane dhe, tashmë, të globalizuar.

Falë suksesit të Simpsons, Groening vendos një tjetër serial të animuar që vjen nga një pasion i lashtë i tij dhe në vitin 2000 lindi "Futurama", një satirë e shijshme dhe thumbuese me motive dhe klishe. i rrëfimit klasik të fantashkencës.

Matt Groening me personazhet e Futurama

Ai rikthehet në tavolinën krijuese disa vite më vonë me një serial të ri të titulluar "Desenchantment". Krijimi i ri i Matt Groening transmetohet në Netflix në gusht 2018. Konteksti është ai i mbretërisë mesjetare të shkatërruar të Dreamland; tre protagonistët janë: princesha e dehur Bean, demoni i saj personal Luci dhe një kukudhë e tepruar.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .