Renato Pozzetto, biografia, historia, jeta private dhe kuriozitetet

 Renato Pozzetto, biografia, historia, jeta private dhe kuriozitetet

Glenn Norton

Tabela e përmbajtjes

Biografia

Milanez me adoptim, Renato Pozzetto lindi më 14 korrik 1940 në Laveno, në provincën e Varese. Ai i detyrohet pothuajse gjithçka Milanit: përveç mundësisë për të bërë debutimin e tij si stend. - humorist, ai takoi të gjithë bashkëpunëtorët e tij kryesorë dhe, gjithmonë në Milano (pothuajse në shenjë njohjeje), xhiroi filma të panumërt të tij, duke krijuar një sërë situatash të vendosura në metropol që kanë mbetur të paharrueshme.

Pra, pavarësisht nga dhuntia e tij milaneze, Pozzetto është padyshim një nga komedianët më të dashur nga italianët, falë mbi të gjitha damarit të tij surreal dhe të hutuar që e bën atë të duket paksa si një Buster Keaton vendas.

Në fakt, shumë nga gocat e tij mbeten të paharrueshme, të cilat fansat i luajnë pa pushim në videoregjistrues mijëra herë, në të cilat, përballë situatave më absurde, komediani lombard shfaq ftohtësinë më absolute dhe 'mospërfillje', duke nxjerrë në pah një vërtetë të papërmbajtshme. Për të mos përmendur ato skica të çmendura që, së bashku me një shpatull gjenial si Cochi Ponzoni, e bënë atë të famshëm në fillimet e tij; skica që janë pjesë të vërteta të teatrit të absurdit të përkthyera në kabare.

Djali i punëtorëve të ndershëm, por sigurisht jo të pasur, humoristi, pasi kishte studiuar në një institut teknik, menjëherë nisi rrugën drejt formimit të kabaresë me Cochi Ponzoni të përmendur tashmë, mikun e tij të vjetër, dyshen.'Cochi dhe Renato'. Pas suksesit televiziv të çiftit, Pozzetto bëri debutimin e tij në film me "Per amare Ofèlia" (1974) nga Flavio Mogherini, ku propozoi për herë të parë aktrimin e tij tjetërsues të përbërë nga heshtje, gjeste të sikletshme dhe shikime të fiksuara.

Pas suksesit të madh të filmit të parë, vijojnë me një ritëm marramendës disa të tjerë, të cilët pak a shumë ndjekin gjithmonë të njëjtën klishe dhe që luajnë në aftësinë e Pozzetto-s për të nxjerrë më të mirën edhe nga situatat më të hacked. Në çdo rast, pak nga pak Pozzetto arrin të ndërtojë një mori filmash të bërë nga melankolia dhe e qeshura në një përzierje vërtet personale.

Në planin afatgjatë, megjithatë, është e qartë se komediani nga Varese rrezikon të mbetet i burgosur i një stereotipi. Ajo duhet të evoluojë, të përjetojë veten në situata të tjera. Këtu ndërhyn Alberto Lattuada, regjisor i njohur, i cili i ofron mundësinë të shkëputet nga roli i thjeshtë komik. Më pas xhiron filmin e pasuksesshëm “Oh Serafina” (1976), ku e shohim në rolin e një industrialisti që përfundon në një spital psikiatrik për shkak të gruas së tij ambicioze.

Shiko gjithashtu: Biografia e Alfred Nobelit

Në të njëjtin vit, Salvatore Samperi e thërret për të interpretuar "Sturmtruppen" versionin filmik të stripit komik të famshëm (dhe të vështirë për t'u përsëritur, siç do ta shohim nga rezultatet e filmit) të Bonvi'. Në 1987, në kërkim të një rinisje konkrete, ai u bashkua me Carlo Verdonenë "7 kilogramë në 7 ditë", për t'u cilësuar si një nga filmat e tij artistikë më rrëqethës. Nga ky moment fillon ajo që duket të jetë një periudhë e gjatë njollosjeje, nga e cila Pozzetto nuk duket më në gjendje të rikuperohet. Episodi i fundit i rëndësishëm për karrierën e tij, të paktën për sa i përket ekranit të madh, daton në vitin 1990 kur me "Le comiche", në krah të Paolo Villaggio, ai arriti sukses të madh popullor.

Vlen të përmendet edhe filmi i bukur "Da Grande" (regjisor Franco Amurri, 1987) subjekti i të cilit do të frymëzojë filmin amerikan "Big", me Tom Hanks në protagonist.

Shiko gjithashtu: Biografia e Katharine Hepburn

Me zemër të madhe dhe bujari të rrallë, Renato Pozzetto ka qenë së fundmi edhe dëshmitari i fushatave të shumta me sfond social dhe në favor të të moshuarve. Këto nga Pozzetto nuk janë thjesht fushata demonstrative që synojnë të lustrojnë imazhin e tij, por, siç e kanë dokumentuar mjaft gazetat, ata kanë parë aktorin e ndjeshëm të përfshirë në vetën e parë.

Fëmijët drejtojnë një kompani prodhimi filmash.

Në 2005 çifti "Cochi dhe Renato" u bashkuan për t'u rikthyer në TV, në Canale 5, me të ftuar specialë si dhe autorë të këngës me temë të gazetës "Zelig Circus", të aftë për të marrë vlerësime rekord. .

Në vitin 2021, në moshën 80-vjeçare, ai luajti në filmin e Pupi Avatit "Ajo akoma më flet", bazuar në romanin autobiografik të Giuseppe Sgarbi.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .