Биографија на Иван Грацијани

 Биографија на Иван Грацијани

Glenn Norton

Биографија • Вистинска нежност

Исчезна во 1997 година, обожавателите, исто така, го очекуваат вообичаениот бран на „ревалоризација“ што точно ги допира оние уметници со мала или без никаква вредност сметани додека биле живи, можеби во корист на многу попросечни штракачи. Сепак, Абрузецот (но од мајка од Сардинија) Иван Грацијани, роден во Терамо на 6 октомври 1945 година, објави серија песни со голема лиричност и незаборавна експресивна нежност (видете ја серијата наслови посветени на женските имиња).

Веројатно, како и во сите нешта, и во овој случај, во пословичното имала рака некоја малку злобна судбина. Откако џвакаше музика уште од дете - особено рок - Иван Грацијани ја основа групата „Анонима саунд“ во 60-тите години, откако дипломираше графичка уметност повеќе од должност отколку од убедување. Со групата учествува на Кантагиро од 1967 година со песната „Парла ту“, завршувајќи последен; сепак, момците го надополнуваат тоа следната година со „L'amore mio, l'amore tuo“, кој добива добар пласман во сложениот дел. Иван конечно успева да запише, секогаш со својата група, пет 45 круга просечен успех. Сепак, можноста да се влезе во светот на музиката на професионален план ги отвора вратите за бројни соработки.

Исто така види: Биографија на Руперт Еверет

Во 1974 година конечно ја започна својата кариера како соло кантавтор со ЛП „La città che ioЈас би сакал", а две години подоцна гитарите во албумот на Лусио Батисти „Тапаните, контрабас, итн.“ се негови. И во него прв поверува големиот Батисти. издадена од издавачката куќа Numero Uno, во сопственост на дуото Могол-Баттисти: „Балада за 4 сезони“. За жал, продажбата е далеку под очекувањата.

Следната година, Иван Грацијани повторно се обидува и слатката песна „ Lugano addio" ги наоѓа првите повратни информации од јавноста, која на тој начин ефективно го лансира албумот "I lupi". Тоа е негово прво вистинско задоволство, со речиси десет илјади продадени примероци.

Во 1978 година, уште еден нов албум, " Пигро", онаа на осветувањето: песните "Мона Лиза", "Пигро" и "Паолина" се вистински фрази, пуштени непрекинато од радијата од тој период. Ова се годините во кои нежниот Иван Грацијани е на сртот на бранот, годините во кои јавноста го следи со таа лојалност потоа исчезнаа во следната деценија. Во 1979 година „Агнезе“ станува хит, додека во 1980 година „Фирензе (Канзоне трист)“ го прави Иван Грацијани музичка ѕвезда на моментот. Залудно се трошат потписите за него. Тој беше повикан да ја компонира саундтракот на „Il grande ruggito“, а во 1981 година, покрај продукцијата на „Seni e cosini“, се појави и во филмот „Italian boys“.

Пристигна на врвот, оттука започнува нејзината бавно спуштачка парабола. Неговите последователни дела „ИванGraziani" и "Nove", се несомнено вредни албуми, кои сепак чудно не го добиваат посакуваниот консензус. Започнува малку нејасна и не многу продуктивна фаза: просечниот "Пикник" од 1986 година е јасен доказ за тоа (само рокот на " Сола“ и класичната бавна „Росана нон сеи ту“), дури и ако неколку години подоцна кантавторот се чини дека повторно се крева закрепнат и сепак полн со идеи, за што сведочи и убавата „Ивангараџ“. Јавноста, сепак, се чини да навистина го напуштиле.

Исто така види: Роџер Мур, биографија

Многу младите го откриваат тоа со „Maledette Malelingue“ на фестивалот во Санремо во 1994 година, на кој Иван веќе учествувал во изданието во 1985 година со „Franca ti amo“: продажбата на неговата Записите остануваат возбудливи на несигурни бројки. Мора да се каже дека Грацијани беше уметник кој никогаш не бараше популарност по секоја цена, ниту пак некогаш ја „загади“ својата уметничка работа со прифаќање на бесрамно комерцијална логика. Како кантавтор тој отсекогаш останал врзан на својата поетика, тој е навикнат на реалноста на провинцијата. Тема можеби нема голем ефект, но секако вистинита и вистинска.

На 1 јануари 1997 година, кантавторот, сè уште немал педесет и три години, почина во својот дом во Новафелтриа, погоден од неизлечива болест.

Во 1988 година излезе романот-дневник „Арципелаго Киети“, приказна за еден месец, од 19 ноември до 19 декември 1971 година, поминат од кантавторот.во воената болница, за време на воениот рок.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .