Биографија на Џим Џонс

 Биографија на Џим Џонс

Glenn Norton

Биографија

  • Марксистичка идеологија и план за инфилтрација во црква
  • Лична црква
  • Успешен проповедник
  • Џонстаун, во Гвајана
  • Пречесниот Џонс и смртта на Лео Рајан

Џим Џонс, чие полно име е Џејмс Ворен Џонс, е роден на 13 мај 1931 година во рурална област во округот Рандолф, Индијана, на Охајо. граница, син на Џејмс Турман, ветеран од Првата светска војна и Линета. Кога имал само три години, Џим се преселил со остатокот од семејството во Лин, поради економските тешкотии предизвикани од Големата депресија: токму тука пораснал со страст за читање, проучувајќи ја мислата на Јосиф Сталин. Адолф Хитлер, Карл Маркс уште од мал и Махатма Ганди и внимавајќи на секоја нивна сила и слабост.

Исто така види: Биографија на Ирина Гранди

Во истиот период, тој почнува да развива силен интерес за религијата и почнува да сочувствува со афро-американската заедница од неговиот регион.

Во 1949 година Џим Џонс се ожени со медицинската сестра Марселин Болдвин и со неа оди да живее во Блумингтон, каде што посетува локалниот универзитет. Две години подоцна се преселил во Индијанаполис: тука се запишал во ноќното училиште на Универзитетот Батлер (дипломирал во 1961 година) и присуствувал на Комунистичката партија.

Марксистичката идеологија и планот за инфилтрирање во црквата

Ова беа години на извонреднитешкотии за Џонс: не само за Макартизмот, туку и за острацизмот што треба да го издржат американските комунисти, особено за време на судењето на Џулиус и Етел Розенберг. Затоа тој верува дека единствениот начин да не се откаже од својот марксизам е да се инфилтрира во црквата.

Исто така види: Биографија на Енди Гарсија

Во 1952 година тој стана студент на методистичката црква Сомерсет Саутсајд, но набргу потоа мораше да ја напушти бидејќи неговите претпоставени го спречија да го интегрира црното население во собранието. На 15 јуни 1956 година, тој организираше огромен религиозен состанок во центарот на Индијанаполис, Кедл Табернакулот, каде што го делеше говорницата со свештеникот Вилијам М. Бранхам.

Лична црква

Набргу потоа, Џонс основал своја црква, која го добила името Христијанска црква на народниот храм Full Gospel . По напуштањето на комунистичката партија, во 1960 година тој беше назначен од демократскиот градоначалник на Индијанаполис Чарлс Босвел за директор на Комисијата за човекови права. Игнорирајќи го советот на Босвел да остане низок профил, Џим Џонс ги пренесува своите мисли на локалните ТВ и радио програми.

Успешен проповедник

Ден по ден, месец по месец, тој станува проповедник кој се повеќе го признава населението, дури и ако многу мажи го критикуваат за неговата фундаменталистичка визијабел бизнисмен. Во 1972 година се преселил во Сан Франциско, каде што се борел во корист на еден вид христијански социјализам и против иселувањето и градењето шпекулации, привлекувајќи согласност од многу непривилегирани луѓе, особено Афроамериканци.

Тој го поддржува Џорџ Москоне, демократскиот кандидат за градоначалник кој, откако ќе биде избран, му дозволува на Џонс да стане член на внатрешната општинска комисија.

Во меѓувреме, сепак, некои гласини го ставаат проповедникот од Индијана во лошо светло: додека тој тврди дека има способност да прави чуда , гласините за наводно сексуално вознемирување од него се проширија против неколку следбеници.

Според поддржувачите на Џим Џонс, овие гласини се шират од владини претставници, бидејќи институциите се загрижени за заканата што проповедникот ја претставува за капитализмот и интересите на владејачката класа. Исплашен од сè почестите обвинувања против него, тој тајно се согласува со владата на Гвајана со тоа што ќе заземе некои парцели во таа земја.

Џонстаун, во Гвајана

Затоа, во текот на летото 1977 година, Џонстаун ја виде светлината, еден вид ветена земја што ја посакуваше пречесниот во средината на џунглата (помеѓу особено густа вегетација која ја изолира од надворешната реалност) до која се стигнуваоколу илјада луѓе со чартер летови и товарни авиони.

Пречесниот Џонс и смртта на Лео Рајан

Сметан од Џим за идеално место за наоѓање спас од нуклеарен холокауст и за молитва, до Џонестаун во 1978 година стигнуваат група новинари и конгресмен Лео Рајан кој за време на неговата посета добива порака во која се осудува ропството што се применува во заедницата.

Заменикот, откриен од телохранителите на Џонс, е убиен со неговата придружба додека се подготвува да се качи на авионот што требаше да го врати во САД.

Џим Џонс умре во Џоунстаун на 18 ноември 1978 година: неговото тело беше пронајдено со куршум во главата, заедно со 911 други трупови: самоубиство кое го бараше свештеникот за да се одбрани од инвазијата на Bad . Настанот е неславно запаметен како најголемото масовно самоубиство познато.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .