Биографија на Адријано Челентано

 Биографија на Адријано Челентано

Glenn Norton

Биографија • Претходник на медиумите, многу над секој просек

Адријано Челентано е роден во Милано на број 14 на легендарната „виа Глук“ на 6 јануари 1938 година, од родители од Апулија кои се преселиле на север. за работа; во Милано Адријано ги поминал детството и адолесценцијата; по завршувањето на училиштето се занимава со различни работи, а последната и најомилена е онаа на часовничар.

Тој го прави своето деби во Театро Смералдо, каде заедно со Елио Цезари/Тони Ренис ја претставува, под името „Веселите менструации на ритамот“, забавна музичка пародија на парот Џери Луис - Дин Мартин, до вечерните часови во Санта Текла, каде што се среќава со рок-буги шампионот Бруно Досена кој го кани да учествува на фестивалот Рокенрол.

На 18 мај 1957 година се одржа првиот италијански рокенрол фестивал во Палацо дел Гиачо во Милано. Адријано Челентано учествува во придружба на музичкиот ансамбл Rock boys, во кој се Џорџо Габер и Енцо Јаначи, додека Луиџи Тенко ќе и се придружи на Германија како саксофонист. Единствен рок пејач е тој „Adriano il Molleggiato“, првиот и единствен во цела Европа. Со „Здраво ќе ти кажам“ ја надминува конкуренцијата. Три дена подоцна, тој го потпиша својот прв договор со миланската издавачка куќа Saar (Музичка етикета) за која го имаше своето деби со снимањето на „Rip It Up“, „Jaihouse Rock“ и „Tutti Frutti“.

Во 1958 година учествува на второтоРокенрол фестивал, кој трае една недела. Се појавува за прв пат во филм: „The Frantic“.

13 јули 1959 година беше денот на фестивалот во Анкона, каде што ги освои рацете со „Твојот бакнеж е како карпа“ и го освои второто место. Набргу потоа, песната се искачи на првото место на продажните топ листи и направи славата на Адријано Челентано да експлодира низ Италија. Отсега нема да има година во која Адријано нема една или повеќе 45-ки на првите места на продажните топ листи. Од истата година се и филмовите „The juke-box boys“ и „Juke-box, screams of love“.

Во 1960 година Челентано се појавува во важна секвенца од „Долче Вита“ на Федерико Фелини, кој го сака по секоја цена откако го видел како настапува во живо додека ја пеел „Реди Теди“. Истата година глумеше и во „Howlers on the штанд“, „Ајде, Џони ајде!“ и „Санремо големиот предизвик“.

Следната година Адријано заминува на воена служба, но сепак успева да учествува на неговиот прв фестивал во Санремо со „Ventiquattromila baci“, во пар со малиот Тони. Не победува: е на второто место, но неговиот ќе биде најпродаван албум, кој ќе надмине милион примероци и ќе го освои новото прво место на ВТА. Сензација предизвика фактот што на Фестивалот се претстави вртејќи ѝ „грб“ на јавноста: дискусијата беше поместена дури и од салоните наИталијанците во Домот на пратениците, на кои им е посветено пратеничко прашање.

Во 1961 година ја напуштил Сар и го основал „Кланот Челентано“, првиот експеримент на италијански уметник кој избрал сам да продуцира, како и да произведува млади пејачи и музичари. Кланот е редок случај на реализирана утопија: основачот замислува место каде што група пријатели „ работат додека играат и играат додека работат “. Кланот веднаш станува снимка и „прилагодена“ реалност и избира да остане независен меѓу независните. Тоа е единствената 36-годишна издавачка куќа која остана целосно италијанска. Тоа е многу оригинален избор, чиј модел мора да се најде во кланот Синатра, за кој ниту еден италијански пејач пред Адријано не се осмели да размислува и благодарение на кој го отвора патот за другите (само помислете на „Numero Uno“ на Могол-Батисти или „ПДУ од Мина). Кланот низ годините ќе лансира многу успешни пејачи и автори.

„Остани подалеку од мене“ (1962) е првиот албум на Клан: победи на Cantagiro и го достигна врвот на топ листите, надминувајќи ја рекордната бројка од 1.300.000 продадени копии. На 10 октомври излегува „Pregherò“, уште еден голем успех на Адријано Челентано, италијанската верзија на „Stand by me“ од Бен Е. Набргу потоа беа објавени „Ти благодарам, те молам, извини“ и „Il tangaccio“. Кланот е оспоруван од секој издавач/дистрибутер на плочи, но Челентано неникогаш не сакав да ги продаде акциите на Кланот на која било друга издавачка куќа или мултинационална компанија.

Исто така види: Биографија на Буда и потеклото на будизмот: Приказната за Сидарта

Во 1963 година, Адријано повторно беше на врвот на табелата за синглови со „Saturday sad“. Тој глумеше во филмот „Монахот од Монца“ заедно со Тото и во „Uno Strano Tipo“, во кој ја запозна Клаудија Мори, со која ќе се ожени една година подоцна.

Во 1966 година се вратил на фестивалот во Санремо, каде што била направена одлучувачка пресвртница: за прв пат Челентано предложил (апсолутна новина во Европа, која никогаш не слушнала за загадување) парче со еколошка содржина. Песната е познатата „The boy from via Gluck“, која е исклучена на првото рочиште. Песната ќе надмине еден и пол милион продадени примероци, ќе влезе во колективната свест на земјата и надвор од неа, како неколку други песни за поп музика. Ќе биде преведен на над 18 јазици и ќе заврши во истоимениот албум направен заедно со познатата група „Ај Рибели“ со аранжмани и режија на Дето Маријано.

Наесен го лансира „Mondo in mi 7a“, уште еден голем успех во кој за првпат се дискутираат теми како нуклеарна енергија, дрога, корупција, лов, екологија, предвидувајќи уште еднаш што е денес повеќе од било кога.

Заедно со Клаудија Мори ја сними „Најубавата двојка на светот“, напишана со големиот автор, Паоло Конте, кој подоцна ќе рече дека секој пат кога ќе компонирапомислете на гласот на Адријано, „ најубавиот во Европа “.

На 15 јули 1968 година се родила неговата ќерка Росалинда; Адријано се враќа на фестивалот во Санремо со „Канзоне“, во пар со Милва. Доаѓа трето, но песната е прва во хит парадата. Но, 1968 година беше пред се година на „Азуро“, уште една историска песна на италијанската музичка сцена, напишана од Паоло Конте. 45 вртежи во минута, кои како страна Б има „Галење во тупаница“, долго време стои на првото место во рекордното рангирање. На бранот на успехот се ослободува и 33 вртежи во минута „Azzurro / Una carezza in un punch“. Наречен од Пјетро Герми го имаше своето деби во авторското кино со „Серафино“. Победува на фестивалите во Берлин и Москва. Германците, Советите, Французите и Европејците генерално лудуваат по Адријано Челентано.

Учествува со Клаудија Мори на фестивалот во Санремо во 1970 година: парот победи со „Chi non lavoro non fa l'amore“, песна иронично инспирирана од топлата есен. Некои ја толкуваат песната како химна против удари.

Во 1972 година беше објавен „Prisencolinensinanciusol“, вистинскиот прв светски рап: Американците ќе го откријат овој вид музички јазик дури десет години подоцна. Адријано уште еднаш се покажува како претходник. Излегува филмот „Бело, црвено и...“ со Софија Лорен во режија на Алберто Латуада. Раи му посветува шоу во два дела со наслов „C'è Celentano“, од Антонело Фалки.

Во 1973 година со Клаудија Мори ја игра „Ругантино“, во режија на Серхио Корбучи, и е протагонист во „Петте дена“ од Дарио Арџенто. ЦД-то „Nostalrock“ е објавено за Кланот во кое Адријано интерпретира стари песни како „Be bop a lula“, „Tutti frutti“ и „Only you“.

Во 1974 година беше објавен филмот „Yuppi Du“, кој тој го напиша, режираше, продуцираше и глумеше (заедно со Клаудија Мори и Шарлот Рамплинг). Слободен да се изрази, тој создава филм што плаче за чудо. Критичарите се согласуваат: тоа е ремек дело! „ Роден е нов Чарли Чаплин “, пишува Џанлуиџи Ронди. Џовани Грацини го пофали и сите европски критичари. Од „Yuppi Du“ Адријано го создаде и саундтракот и го освои првото место и во пласманот од 45 и во оној од 33 круга.

Периодот помеѓу 1975 година (со епизода од „Каков знак си?“) до 1985 година го гледа Челентано интензивна активност како актер, со околу дваесет филмови, од кои многумина воспоставуваат светски рекорди (Кадифени раце, Еве ја раката, Припитомувањето на итрината, Лудо вљубено, Аце, Бинго Бонго, Убави посебни знаци). „Crazy in Love“ и „The Taming of the Srew“ се првите филмови во италијанската кинематографска историја што достигнаа и надминаа дваесет милијарди збирки.

Албумот „Svalutation“ излезе, тоа е ироничен коментар за економската криза што ја зафати Италија и целиот Запад. Упади по пазаритеЕвропејци и стигнува до првото место во Франција и Германија, каде Адријано и денес е сакан идол. Поранешниот Советски Сојуз го смета за најомилен „странски“ уметник и човек. Потоа следува филмот „Блаф“ на Серџо Корбучи, со Ентони Квин.

Во текот на 90-тите беа објавени албумите "Il re degli ignorante", "Arrivano gli men", "Alla corte del re-mix". Вистински успех кај јавноста и критиката е делото од 1998 година "Mina & Челентано“ во кој дуетираат два од најпопуларните гласови на италијанската музика во простор од 10 песни. Продадените копии надминуваат еден милион.

Само една година подоцна, беше објавен албумот „Io non so parlar d'amore“, достигнувајќи ја рекордната бројка од над 2.000.000 продадени примероци и се наоѓа на првите пет места на италијанските топ листи околу 40 недели. Могол и Џани Бела учествуваат во создавањето на албумот. Celenatno создава програма за RaiUno со наслов „Искрено, не ми е гајле“, во која комбинира музика, која предизвикува контроверзии поради суровоста на некои пренесени слики (војна, сиромаштија, смрт се тешките теми на кои се обработуваат). Програмата, спроведена заедно со Франческа Нери, ја освои престижната Златна роза на меѓународниот ТВ фестивал во Монтро.

Во 2000 година излезе „Ретко излегувам и уште помалку зборувам“. Композициското дуо Могол-Џиани Бела во придружба на гитарите и аранжманите на Мајкл Томпсонод Фио Заноти, уште еднаш ја погоди формулата за нова магична напивка.

Во 2002 година беше објавено цедето „Per semper“, новиот албум на Спрингер сè уште напишан со Могол и Џани Бела, како и со разни славни гости. Дискот, со сликовито илустрирана корица на Роџер Селден, ќе биде достапен и во верзија збогатена со ДВД во кое соработуваше и Азија Арџенто, која му се придружи на Адријано во последната емисија на Раиуно „125 милиони каз..те“. Текстот и музиката на „Вите“, едно од најубавите парчиња на ЦД-то, се на ветеранот Франческо Гучини, соработката меѓу двете ѕвезди со светлосни години се роди од мало чудо на судбината: благодарение на истрајноста на Клаудија. Мори двајцата што ги запознаваат во ресторан во Болоња и таму Франческо му ги дава стиховите на Адријано од еден од неговите новонапишани стихови што тој лежерно го носел во џебот. За „I passi che fatti“ наместо Клаудија Мори контактира со Pacifico алијас Џино Де Крешенцо (само една снимка објавена, но дожд од награди и признанија од јавноста и критиката), песната има посветен текст, со социјална импликација што се занимава со војна тема, инспирирана од етничката и арабеска музика.

На крајот на октомври 2003 година беше објавена „Tutte le volta che Celentano è stato 1“, најдобрата која собира 17 од најубавите песни на Адријано Челентано, избрани од над 100стигнаа до број еден на топ листите.

Исто така види: Биографија на Хемфри Богарт

На крајот на 2004 година беше објавена „Секогаш има причина“; ЦД-то содржи „Lunfardia“ необјавена песна од големиот Фабрицио Де Андре.

По албумот, Адријано Челентано покажува обновен интерес за ТВ: сензационалното враќање на Раи е во воздухот, но кавгата со највисокото раководство на компанијата се чини дека го одложува враќањето на уметникот на малите екрани.

По „Рокполитика“ (октомври 2005) се врати на ТВ на крајот на ноември 2007 година со „Ситуацијата на сестра ми не е добра“, без да пропушти да побуди полемики и дебати. Во истиот период излегува и новиот албум „Дорми аморе, ла ситуацијата не е добра“.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .