Биографија на Хемфри Богарт

 Биографија на Хемфри Богарт

Glenn Norton

Биографија • Маска и харизма

Њујорчанец од богато семејство, принцот на кинематографските „тврди момци“, е роден на 25 декември 1899 година. Откако ги напуштил студиите и служел во морнарицата, тој ги насочил своите интереси кон светот на забавата, работејќи за театарскиот менаџер Вилијам Брејди и дебитирајќи на сцената. Публиката и критичарите почнаа да го забележуваат кога го играше војводата Манти во сценската адаптација на „Скамената шума“.

Исто така види: Биографија на Жан Де Ла Фонтен

Пред 1941 година тој учествуваше во многу продукции, пред сè од полицискиот жанр (но и во неколку вестерни и фантазија-хорор), од кои некои се запаметени по присуството на престижни протагонисти отколку по неговите толкувања. Но, кога Џон Хјустон го избира во улогата на Сем Спејд во „Мистерија на соколот“, успехот е безусловно. Актерот и режисерот го создаваат ликот Богарт, срдечен и тврд, кој е збогатен со интересни интроспективни нијанси на пробите што следат.

Меѓутоа, како што пишува Пино Фариноти: „ За разлика од големите ѕвезди од таа ера, Богарт е мал и нормален, па дури и нема силни изразни вештини, туку има одредена маска, малку страда тоа функционира [...]. Откако се потврди „со тешкотии“ во споредба со неговите современици, колку и да е понадарен од него, Богарт имаше среќа. Неговата маска„нормално, но силно“, поседуваше некаква збунета, несвесна модерност што му донесе слика и постхумен успех над неговите вистински квалитети ".

Исто така види: Биографија на Енцо Биаги

Без овие граници, неговата бесмртна харизма. Уморен и откупен одметник со Раул Волш од „Куршум за Рој“, романтичен и премолчен авантурист во „Казабланка“ на Куртиз, играше најразновидни улоги. Со Хауард Хокс тој е детектив Марло од „Големиот сон“, повторно со Хјустон е аголниот бродар на „кралицата на Африка“ или ветеран на „Коралниот остров“.

Од крајот на 1940-тите, Богарт, идол на публиката и јавна личност познат по неконформистичките избори, тој продолжува да работи со помалку цврстина и посветеност, повторно откривајќи го својот магнетизам само со чувствителни режисери кои му доверуваат тешки и контроверзни ликови („Бунтот на Кејн“) или кои незамисливо го катапултираат во комедија („Сабрина“). <3

Зрел човек, но сепак обдарен со голем шарм, ги исполнува хрониките на таблоидите со неговата љубов кон многу младата Лорен Бекол, за неговата страст за морето и за алкохолот, за неговиот непоколеблив карактер и каустичното чувство за „иронија кон печатот и ѕвездата“ систем, за долгото и очајно боледување (починал на 14 јануари 1957 година поради рак на белите дробови).

Се сака во животот и живее во легенда (Вуди Ален неповторно го воспоставува митот со „Играј го пак Сем“), Богарт, на екранот, е длабокиот поглед удавен во меланхоличните сеќавања, индивидуалистичкиот дух кој нема илузии за светот околу него, ранливиот човек зад тврдиот оклоп. Класичен херој и во исто време извонредно модерен. Неповторлива, дури и во начинот на палење и пушење на неизбежната цигара.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .