Biografia e Anita Garibaldi

 Biografia e Anita Garibaldi

Glenn Norton

Tabela e përmbajtjes

Biografia • Krahas heronjve

Anita Garibaldi (emri i plotë i vërtetë i së cilës është Ana Maria de Jesus Ribeiro da Silva) lindi më 30 gusht 1821 në Morrinhos, në shtetin brazilian të Santa Catarina. Babai është bariu Bento Ribeiro da Silva, nëna është Maria Antonia de Jesus Antunes. Prindërit kanë dhjetë fëmijë dhe Ana Maria është fëmija i tretë. Merr arsim fillor, është shumë i mprehtë dhe inteligjent. Babai i tij Bento së shpejti vdes si dhe tre vëllezërit e tij, ndaj nëna e tij Maria Antonia duhet të kujdeset e vetme për familjen shumë të madhe, e cila është zhytur në një situatë varfërie ekstreme. Vajzat e mëdha martohen në moshë të re.

Ana martohet me Manuel Giuseppe Duarte në moshën katërmbëdhjetë vjeçare në qytetin brazilian të Laguna. Burri ushtron disa profesione, këpucar, peshkatar, me ideale konservatore. Në 1839 Giuseppe Garibaldi mbërriti në qytetin e Laguna me qëllim për ta pushtuar atë në mënyrë të tillë që të themelonte Republikën Juliana. Ai u strehua në Amerikën e Jugut, pasi u dënua me vdekje në Itali për pjesëmarrje në kryengritjet e Risorgimento-s dhe për anëtarësim në organizatën e Giuseppe Mazzini, Italia e Re.

Në momentin që shteti i Santa Catarina arrin në Brazil, ai dëshiron të bëhet i pavarur nga qeveria qendrore braziliane e udhëhequr nga perandori Pedro I. Në Brazil, situataPrandaj politika nuk ka ndryshuar që nga epoka koloniale. Pas mbërritjes në qytet në korrik, Garibaldi takohet me Anën po atë mbrëmje, duke mbetur shumë i magjepsur nga bukuria dhe karakteri i saj. Së shpejti ai duhet të largohet nga qyteti i Lagunës dhe Ana, pasi braktis të shoqin, vendos të largohet me të, duke e ndjekur në aventurat e tij.

Ai luftoi së bashku me shokun e tij Giuseppe dhe njerëzit e tij, duke mbrojtur armët e tij gjatë betejave në tokë dhe në det. Më 1840 mori pjesë me njerëzit e Garibaldit në betejën e Curitibanos, në Brazil, kundër ushtrisë perandorake. Me këtë rast ajo bëhet robëre e Forcave armike. Megjithatë, ai beson se shoku i tij vdiq në betejë, kështu që ai u kërkon armiqve të tij që të jenë në gjendje të kërkojnë në fushën e betejës për eshtrat e njeriut.

Shiko gjithashtu: Biografia e Uma Thurman

Pa e gjetur trupin, ai me zgjuarsi arriti të arratisej me kalë për të gjetur më pas Giuseppe Garibaldi në San Simon fazenda, afër Rio Grande do Sul. Në momentin që ajo ikën me kalë, ajo është në muajin e shtatë shtatzënë. Në Mostardas, afër San Simonit, më 16 shtator të po këtij viti lindi fëmija i tyre i parë, i cili u emërua Menotti në kujtim të heroit italian Ciro Menotti. Dymbëdhjetë ditë pas lindjes së djalit të saj, Ana e njohur si Anita, arrin të shpëtojë sërish veten nga tentativa e kapjes nga trupat perandorake që e kanë rrethuar.në shtëpi. Për fat, ai arrin të arratiset sërish me kalë me Menottin e vogël në krahë.

Pasi kaloi katër ditë në pyll, ajo gjendet së bashku me djalin e saj nga Garibaldi dhe njerëzit e tij. Familja Garibaldi po përjeton kohë të vështira edhe nga pikëpamja ekonomike, pasi Giuseppe refuzon paratë që i ofrohen nga njerëzit që po ndihmon. Një vit më pas, çifti u largua nga Brazili, ende i prekur nga lufta, për t'u transferuar në Montevideo, Uruguai.

Në qytet, familja merr një shtëpi me qira. Në ato vite ata patën edhe tre fëmijë të tjerë: Rosita, e cila vdiq në moshën dyvjeçare, Teresita dhe Ricciotti. Në 1842, gruaja dhe Garibaldi u martuan në Montevideo.

Pesë vite më vonë Anita së bashku me fëmijët ndjek partnerin e saj në Itali. Në Nice ata të dy priten nga nëna e Giuseppe, Rosa. Në Itali ajo bëhet gruaja e gjeneralit Giuseppe Garibaldi, i cili duhet ta udhëheqë vendin drejt një ëndrre, bashkimit kombëtar. Pavarësisht vështirësive në përshtatjen me kontekstin e ri shoqëror, ajo vuan në heshtje për hir të të shoqit, duke treguar gjithmonë një qëndrim të sjellshëm dhe të përzemërt. Katër muaj pas mbërritjes në Itali, Giuseppe Garibaldi duhet të niset për në Milano me rastin e shpërthimit të lëvizjeve Risorgimento ("Pesë ditët e Milanos"). Në 1849 ai u emërua deputet i Republikës Romake që drejtohej nga Giuseppe Mazzini, AurelioSaffi dhe Carlo Armellini.

Anita, me këtë rast, largohet nga Nice për t'u nisur në Romë, me synimin për të parë të shoqin me të cilin ndan të njëjtat ideale revolucionare. Kështu ai kthehet shumë shpejt në fushën e betejës, sepse Papa Piu IX, duke pasur mbështetjen e ushtrive spanjolle, burbone dhe franceze, synon ripushtimin e Romës.

Garibaldianët përpiqen të mbrojnë Romën heroikisht me të gjitha forcat e tyre, por epërsia e ushtrive që ndihmojnë Papën është shkatërruese. Republika Romake bie në duart e armikut katër javë pas lindjes së saj.

Në atë moment Anita ishte në krah të bashkëshortit të saj dhe pasi preu flokët dhe u vesh si burrë, vendosi të zihej me të. Qëllimi i Garibaldinit është të largohen nga Roma dhe të arrijnë në Republikën e Venecias të themeluar nga Mazzini. Gjenerali italian dhe gruaja e tij kalojnë zonën e Apeninës me njerëzit e tyre, duke gjetur gjithmonë ndihmën e popullatës vendase.

Gjatë udhëtimit, gruaja sëmuret nga malaria dhe megjithëse mund të ndihmohej edhe nga njerëzit që i ofrojnë mikpritjen, ajo është e vendosur të vazhdojë udhëtimin. Çifti dhe vullnetarët e tjerë mbërrijnë në Cesenatico, nisen, por me të mbërritur në Grado gjejnë një situatë të vështirë, pasi nisin granatimet.

Pas mbërritjes në Magnavacca, ata vazhdojnëshëtitja e ndihmuar gjithmonë nga vendasit. Pas kaq shumë përpjekjesh, ata mbërrijnë në Mandriole, ku priten nga Stefano Ravaglia, një fermer. Pasi u shtri në një shtrat, Anita Garibaldi vdiq nga malaria më 4 gusht 1849.

Trupi i gruas u varros nga Ravaglia në fushën e quajtur Pastorara. I gjetur pak ditë më vonë nga tre barinj të vegjël, ai varroset pa emër në varrezat Mandriole. Pas dhjetë vjetësh, Garibaldi shkoi në Mandriole për të marrë eshtrat e gruas së tij të dashur dhe për t'i çuar në varrezat e Nicës.

Në vitin 1931, trupi i Anitës u transferua me vullnetin e qeverisë italiane në kodrën Janiculum në Romë. Krahas kësaj, në emër të saj është ngritur edhe një monument që e përfaqëson atë mbi kalë me djalin në krahë.

Shiko gjithashtu: Biografia e Martin Luther King

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .