Биографија на Аристотел Оназис

 Биографија на Аристотел Оназис

Glenn Norton

Биографија • Fortuna senza moorings

Грк со турско потекло Аристотелис Сократис Оназис е роден на 15 јануари 1906 година во Смирна. Во 1923 година, на седумнаесетгодишна возраст, емигрирал во Аргентина за да ја избегне револуцијата на Ататурк; тука се посвети на увозот на ориентален тутун и производството на цигари.

На дваесет и две години, во 1928 година, Аристотел Оназис стана генерален конзул на Грција и во 1932 година, среде економската депресија, купи трговски бродови по многу ниски цени.

Штом чартер пазарот ќе забележи пораст, Оназис започнува просперитетна и успешна активност на бродови што нема да забави ниту за време на Втората светска војна. Цената по која тој ќе ги снабдува своите бродови на своите сојузници ќе биде многу висока.

Оназис е далекувид и голем дел од парите што ги собира се реинвестираат за изградба и купување танкери за нафта. Доаѓа да формира една од најмоќните флоти во светот.

Кога се чини дека морето стана негово кралство, тој се фрла на друго поле: во 1957 година ја основа авиокомпанијата „Олимпик Ервејс“. Оназис сега е еден од најбогатите и најмоќните луѓе во светот: тој внимателно ја следи економијата и изборот на Кнежеството Монако. Дипломатската тензија е многу висока: принцезата Грејс Кели му е жесток противник. Во 1967 година тој им го отстапи мнозинскиот пакет акции во „Société des bains de mer“ на принцовите.

Оженет со убавата Тина Ливанос, потомок на друго семејство грчки бродари, татко на две деца, Алесандро и Кристина, неговата улога на важен бизнисмен секако не го оддалечува од световниот живот, напротив: тој е навистина внимателен посетител на светот што е важен, на меѓународно ниво. Тој е често присутен во Италија: во 1957 година ја запознава Марија Калас, сопран и сонародничка во подем, дури и ако е родена во Америка.

Неговата јахта, „Кристина“ (така наречена во чест на неговата ќерка), е домаќин на принцови и принцови од целиот свет на познати крстарења, а за време на едно од нив страста меѓу него и пејачката избива. Овој негов неверен лик потоа се манифестира во 1964 година, во додворувањето на Жаклин Кенеди, со која ќе се ожени четири години подоцна, во 1968 година.

Исто така види: Биографија на Пјеранџело Бертоли

На 23 јануари 1973 година, огромна болка го погодува Оназис: Алесандро, син единец, почина по повредите здобиени во авионска несреќа. На само шеесет и девет години, Оназис беше стар, тажен, физички уништен човек: тој почина на 15 март 1975 година, од бронхопулмонална инфекција.

Исто така види: Оноре де Балзак, биографија

Неговото наследство денес е поделено помеѓу фондацијата именувана по неговиот син Александар и неговата внука Атина Русел, ќерка на Кристина Оназис и Тиери Русел.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .