Биографија на Оскар Луиџи Скалфаро

 Биографија на Оскар Луиџи Скалфаро

Glenn Norton

Биографија • Тешки периоди, сложени институции

Оскар Луиџи Скалфаро е роден во Новара на 9 септември 1918 година. За време на тешките години на фашизмот, обуката на адолесцентите и младите се одвиваше во конфесионалните образовни кола, особено Католичка акција. Од Новара, каде што ја стекнал својата класична диплома за средно образование, се преселил во Милано за да ги заврши студиите на Правниот факултет на Католичкиот универзитет на Светото срце.

Ова е уште една важна фаза за неговото етичко и цивилно формирање, како и поучно и професионално. Во манастирите и училниците на Универзитетот основан и раководен од отец Агостино Гемели, тој откри дека човечката и културната клима е туѓа - ако не и целосно непријателска - за митовите и славите на фашистичкиот режим, веќе искусни во редовите на Азионе Католика. И, пред сè, тој се среќава не само со голем углед на правници, туку и со учители на христијанскиот живот и автентичната човечност, како што е на пример монс. Франческо Олгијати и истиот ректор татко Агостино Гемели; и, повторно, група млади научници и професори предодредени да играат важна улога во животот на земјата во иднина: од Џузепе Лацати до Аминторе Фанфани, до Џузепе Досети, да наведам само неколку од најрепрезентативните.

Исто така види: Биографија на Џанкарло Физикела

Дипломира во јуни 1941 година, влезе во судството во октомври следната годинаа во исто време се вклучува во тајната борба, давајќи им помош на затворените и прогонетите антифашисти и нивните семејства. На крајот на војната, тој стана јавен обвинител во специјалните судови за асизе во Новара и Алесандрија, инвестирајќи во судењата на одговорните за масакрите врз антифашистите, партизанските групи и невооруженото население од тие области. Дефинитивно да се оддалечи од неговата кариера во правосудството и да се поттикне да ја прифати политичката арена (како во случајот со другите важни експоненти на италијанскиот католицизам од тие години: помислете, на пример, за брилијантниот млад професор по право на Универзитетот во Бари, Алдо Моро) ќе придонесе за чувството на одговорност кон иднината на земјата и молбите на црковната хиерархија да се приклучат и да ја дадат својата поддршка на активноста на новородената партија Христијанска демократија, основана по 8 септември 1943 година од Алсиде Де Гаспери.

На изборите за Уставотворното собрание од 2 јуни 1946 година, младиот судија Скалфаро се претстави како шеф на листата на демохристијаните во изборната единица Новара-Торино-Верчели и беше избран со над 46.000 гласови. Тоа ќе биде почеток на долга и престижна политичка и институционална кариера, во текот на која, откако беше избран за заменик од првата комора на 18 април 1948 година, тој ќепостојано се потврдува во Монтечиторио за единаесет законодавни тела. Тој ќе има владини позиции и политички и претставнички улоги од зголемено значење: секретар, а потоа и потпретседател на пратеничката група и член на Националниот совет на христијанската демократија, за време на секретаријатот Де Гаспери (1949-1954), тој исто така беше дел од Централната дирекција на партијата.

Помеѓу 1954 и 1960 година, неколкупати бил назначен за државен потсекретар: во Министерството за труд и социјална сигурност во првата влада на Фанфани (1954); на претседателството на Советот на министри и на Спетаколо во владата на Скелба (1954); до Министерството за правда во првата влада на Сегни (1955) и во владата на Золи (1957); конечно до МВР, во втората влада на Сегни (1959), во владата на Тамброни (1960) и во третата влада на Фанфани (1960). По краткото, но значајно искуство на политичкиот заменик-секретар на Демохристијаните помеѓу 1965 и 1966 година, Скалфаро ќе ги преземе министерските позиции во неколку наврати. Титулар на Одделот за транспорт и цивилно воздухопловство во третата влада на Моро (1966) и во следните кабинети Леоне (1968) и Андреоти (1972), тој ќе биде министер за образование во втората влада со која ќе претседава самиот Андреоти (1972). а потоа и министер за внатрешни работи во двата тима со кои претседаваше Кракси (1983 и 1986) и во шестата влада на Фанфани (1987).

Избран неколку пати, помеѓу 1975 и 1979 година, за потпретседател на Домот на пратеници, на 10 април 1987 година ќе ја добие задачата за формирање нова влада од претседателот на Републиката Франческо Косига: задача кој подоцна беше одбиен поради неможноста за создавање на коалициски кабинет. Откако претседаваше со парламентарната истражна комисија за интервенциите за реконструкција на териториите на Базиликата и Кампанија погодени од земјотресите од 1980 и 1981 година, Оскар Луиџи Скалфаро стана претседател на Домот на пратеници (24 април , 1992). Еден месец подоцна, на 25 мај истата година, тој беше избран за претседател на Италијанската Република.

Исто така види: Биографија на Леонардо ди Каприо

За време на неговиот претседателски мандат тој се соочи со една од најтешките и најконтроверзните сезони во републиканска Италија на многу начини, обележана со двојна криза: економска, етичка, политичка и институционална, во некои аспекти уште посериозни и дестабилизирачки, поврзани со растечката дискредитација и суштинската делегитимизација на политичката класа на Првата република, под ударите на скандалот Тангентополи и последователните постапки од страна на судството. Криза, последната, предодредена значително да го поткопа односот меѓу граѓаните и институциите и да го отежне неопходното вкоренување на демократските принципи и уставни вредности.во италијанската совест.

За време на неговиот мандат тој крсти дури шест влади, со многу различен состав и политички ориентации, кои, низ патот кој беше сè само не линеарен и мирен, ја однесоа земјата од првата во втората република: премиери кои се менуваат на чело на извршната власт се Џулијано Амато, Карло Азељо Чампи, Силвио Берлускони, Ламберто Дини, Романо Проди и Масимо Д'Алема.

Неговиот претседателски мандат заврши на 15 мај 1999 година.

Оскар Луиџи Скалфаро, деветтиот претседател на Италијанската Република, почина во Рим на 29 јануари 2012 година на 93-годишна возраст.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .