Биографија на Зденек Земан

 Биографија на Зденек Земан

Glenn Norton

Биографија • Удар во аптеките

Зденек Земан е роден во Прага на 12 мај 1947 година. Неговиот татко Карел е главен лекар во болница, додека неговата мајка, Кветуша Вицпалек, е домаќинка. Ќе му ја пренесе страста за спортот, неговиот вујко по мајка Честмир, поранешен тренер на Јувентус.

Во 1968 година, Боемот се преселил во Палермо со својот вујко, но токму во тој период СССР ја нападна неговата татковина: тој потоа одлучи да остане во Италија. Тука тој ќе добие државјанство во 1975 година со почести (на ISEF во Палермо со теза за спортска медицина) со почести. На Сицилија ја запознава Кјара Периконе, неговата идна сопруга, која ќе му даде два сина, Карел и Андреа.

Неговите први искуства како тренер се случуваат во аматерски тимови (Циниси, Бацигалупо, Карини, Мисилмери, Есакалца) за потоа да ја земе професионалната тренерска лиценца во Коверчиано во 1979 година; потоа беше тренер на младинскиот тим на Палермо до 1983 година. По одличните сезони во Ликата, тој беше ангажиран прво во Фоџа, а потоа и во Парма, но се врати на Сицилија на кормилото на Месина.

Исто така види: Биографија на Керол Ломбард

По добрата сезона тој беше повторно ангажиран од Фоџа, ново промовиран во Серија Б. Затоа, Фоџа деи Мираколи е роден во 1989 година: тимот, по прекрасната промоција во Серија А, ќе се спаси со мир на ум за три сезони во топ-лет (две 12-ти и едно 9-то место).

За кратко време, штоизгледаше само како фудбалски фундаменталист затоа што беше „многу верен“ на 4-3-3 и на офанзивната и шампанска игра, стана тренер на моментот: изгледа дека и Реал Мадрид му упати понуда, но тој слета во Лацио. Со сино-белите тој го освои второто и третото место, за да биде отпуштен на 27 јануари 1997 година. Но Земан не остана долго невработен: претседателот Сенси му ја понуди клупата на Рома за следната сезона и Зденек со задоволство прифати.

По доброто четврто место зачинето со одлична игра, во јули 1998 година, Земан го покрена своето насилно обвинување против светот на фудбалот: се роди сенката на допингот. Неговите изјави го вклучуваат Јувентус и неговите симболични ликови, како што е Алесандро Дел Пјеро. Не се поштедени ниту контроверзите со тренерот на Јувентус, Марчело Липи.

Според многумина, овие изјави ќе му прават многу проблеми во следните години; тој остана во Рома, но заврши на петтото место и не беше потврден за следната сезона. По негативните искуства со Фенербахче и Наполи, Земан повторно се враќа во Серија Б во Кампанија, прво со Салернитана (шесто место и ослободување), а потоа и со Авелино.

Исто така види: Биографија на Рајнер Марија Рилке

Незгоден лик за светот на фудбалот, Земан скапо ги плати пророчките изјави за допинг во светот на фудбалот.

Во 2003 година се пресели да биде тренер натимот на Сан Џорџо ди Брунико (Болзано).

Во 2004 година, Земан се врати во Серија А на клупата на ново промовираниот Лече.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .