Biografia e Zdenek Zeman

 Biografia e Zdenek Zeman

Glenn Norton

Biografia • Një goditje për farmacitë

Zdenek Zeman lindi në Pragë më 12 maj 1947. Babai i tij Karel është një mjek kryesor në një spital ndërsa nëna e tij, Kvetuscia Vycpalek, është një shtëpiake. Do të jetë xhaxhai i tij nga nëna Cestmir, ish-trajneri i Juventusit, ai që do t'ia përcjellë pasionin e tij për sportin.

Në vitin 1968 Bohemian u transferua në Palermo me xhaxhain e tij, por ishte pikërisht në këtë periudhë që BRSS pushtoi atdheun e tij: ai më pas vendosi të qëndronte në Itali. Këtu ai do të marrë nënshtetësinë në vitin 1975 dhe diplomën e tij (në ISEF në Palermo me një tezë për mjekësinë sportive) me nderime. Në Siçili ai takon Chiara Perricone, gruan e tij të ardhshme, e cila do t'i japë dy djem, Karel dhe Andrea.

Eksperiencat e tij të para si trajner u zhvilluan në ekipe amatore (Cinisi, Bacigalupo, Carini, Misilmeri, Esacalza) për të marrë më pas licencën e trajnerit profesional në Coverciano në 1979; më pas trajneri i ekipit të të rinjve të Palermos deri në vitin 1983. Pas sezoneve të shkëlqyera në Licata, ai u punësua fillimisht nga Foggia dhe më pas nga Parma, por u kthye në Siçili në krye të Messina.

Pas një sezoni të mirë ai u angazhua përsëri nga Foggia, i sapo promovuar në Serie B. Prandaj Foggia dei Miracoli lindi në 1989: ekipi, pas një promovimi të shkëlqyer në Serie A, shpëtoi veten me qetësi. për tre sezone në krye të fluturimit (dy vendin e 12-të dhe një të 9-të).

Shiko gjithashtu: Biografia e Hermann Hesse

Në një kohë të shkurtër, çfarëdukej vetëm si një fondamentalist i futbollit sepse ishte “shumë besnik” ndaj 4-3-3 dhe lojës sulmuese e me flluska, u bë trajneri i momentit: duket se edhe Real Madridi i bëri një ofertë, por ai zbarkoi në Lacio. Me bardheblutë ai mori vendin e dytë dhe të tretë, për t'u shkarkuar më 27 janar 1997. Por Zeman nuk mbeti shumë i papunë: presidenti Sensi i ofroi atij stolin e Romës për sezonin e ardhshëm dhe Zdenek e pranoi me kënaqësi.

Pas një vendi të mirë të katërt të kalitur me një lojë të shkëlqyer, në korrik 1998 Zeman lëshoi ​​akuzën e tij të dhunshme kundër botës së futbollit: lindi hija e dopingut. Deklaratat e tij përfshijnë Juventusin dhe personazhet e tij simbolikë, si Alessandro Del Piero. Nuk kursehen polemikat edhe me trajnerin e Juventusit, Marcello Lippi.

Sipas shumëkujt, këto deklarata do t'i shkaktojnë atij shumë probleme për vitet në vijim; ai qëndroi me Romën, por përfundoi i pesti dhe nuk u konfirmua për sezonin e ardhshëm. Pas eksperiencave negative me Fenerbahçen dhe Napolin, Zeman rikthehet sërish në Serinë B në Campania, fillimisht me Salernitana (vend i gjashtë dhe përjashtim) dhe më pas me Avellinon.

Një personazh i papërshtatshëm për botën e futbollit, Zeman e pagoi shtrenjtë deklaratat profetike për dopingun në botën e futbollit.

Në vitin 2003 ai u transferua në trajner tëekipi i San Giorgio di Brunico (Bolzano).

Në 2004, Zeman u kthye në Serie A në stolin e Lecce-s së sapo promovuar.

Shiko gjithashtu: Biografia e Cher

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .