Biografia e Lucio Dalla

 Biografia e Lucio Dalla

Glenn Norton

Biografia • Vazhdimësia e gjatë artistike

Lucio Dalla lindi në Bolonjë më 4 mars 1943 dhe filloi të luante që në moshë të re. Në moshën katërmbëdhjetë vjeç ai kaloi nga fizarmonikë në klarinetë. Pasi u transferua në Romë, ai iu bashkua një kompleksi, Banda e Dytë Roman Jazz New Orleans. Në vitin 1960 performoi me grupin muzikor "Flipper". Pika e kthesës erdhi në vitin 1963 kur në Cantagiro, Gino Paoli u ofrua si producent. Në vitin 1964 ai iu bashkua ekipit të rekordeve RCA. Ai regjistron "Ajo" dhe "Por këtë mbrëmje", por pa sukses.

Lucio Dalla bëri debutimin e tij në vitin 1966 në Festivalin e Sanremos me "Paff...Bum", çiftëzohet me "Yardbirds" të Jeff Beck. Në vitin 1967 ai ishte krahu i Jimi Hendrix në koncertin në Piper në Milano. Publikohet albumi i tij i parë "1999" (1966). Pasuar nga "Terra di Gaibola" (1970, me "Sytë e një vajze" nga Gianni Morandi) dhe në 1971 "Storie di casa mia", që përmban këngë të tilla si "Gjigandi dhe vajza e vogël", "Itaca", "La kasa në riva al det”.

Nga viti 1974 deri në 1977 bashkëpunoi me poetin bologneez Roberto Roversi, duke e orientuar prodhimin e tij drejt përmbajtjeve civile. Së bashku ata krijojnë tre albume domethënëse: "Dita kishte pesë koka", "Dioksid squfuri" dhe "Makina".

Në vitin 1977, pasi u nda me Roversin, u bë tekstshkruesi i tij. Ai shkroi “Sa thellë është deti”, e cila u pasua në vitin 1978 nga “Lucio Dalla”. Disku përmban klasike si "Anna e Marco" dhe "L'annoqë do të vijë".

Vitet tetëdhjetë për artistin bologneez përfaqësojnë një dekadë plot me vlerësime popullore dhe shitje rekord. Vitet 1979 dhe 1981 janë thelbësore. Ai performon live me kolegun e tij Francesco De Gregori në turneun e bananeve Republic (prandaj dhe homonimi "live"). "Dalla" pasoi në vitin 1980, me këngët mahnitëse "La sera dei miracoli", "Cara" dhe "Futura". Në vitin 1981, ai regjistroi "Lucio Dalla (Q Disc)", "1983 " në 1983 dhe "Viaggi organisati" në 1984.

Albumi "Bugie" u publikua në 1985 dhe "Dallamericaruso" në 1986. Ky disk përfshin këngën "Caruso", e njohur nga kritika si kryevepra e Dalla-s. Shitet mbi tetë milionë kopje, është regjistruar në tridhjetë versione, duke përfshirë versionin e Luciano Pavarottit. Pjesa qarkullon në mbarë botën.

Në 1988 u formua një çift tjetër fitues: Lucio Dalla dhe Gianni Morandi Ata shkruajnë një album së bashku , "Dalla/Morandi", i cili pasohet nga një turne triumfal në vendet më magjepsëse të artit në Itali të paarritura më parë nga muzika pop.

Në vitin 1990 në televizion prezantoi këngën e tij të re "Attenti al wolf" dhe albumin e mëposhtëm "Cambio". Disku është gjithsej pothuajse 1,400,000 kopje të shitura. Pasoi një turne i zgjeruar, i dokumentuar në live "Amen" dhe, në 1994, në albumin "Henna". Viti 1996 shënon një tjetër sukses regjistrimi me albumin "Canzoni", i cili kalon shifrën e 1.300.000 kopjeve të shitura.

Shiko gjithashtu: Biografia e Pietro Aretino

Në verën e vitit 1998 dhe 1999 ai ishte në koncert, i shoqëruar nga Orkestra Simfonike prej 76 pjesësh, e drejtuar nga Maestro Beppe D'Onghia. Riinterpreton këngët e tij më të famshme, të riorganizuara në një çelës simfonik.

Më 9 shtator 1999 ai publikoi "Ciao", saktësisht tridhjetë e tre vjet pas albumit të tij të parë që titullohej 1999. Albumi përmban njëmbëdhjetë këngë, të prodhuara dhe të aranzhuara nga Mauro Malavasi. Kënga me titull "Ciao" bëhet kënga radiofonike e verës së vitit 1999. Albumi bëhet dyfish platin.

Më 12 tetor 2001 u publikua "Luna Matana", i shkruar dhe prodhuar tërësisht në Ishujt Tremiti. Kameo të shumtë: Carmen Consoli, Gianluca Grignani dhe Ron. Albumi përmban njëmbëdhjetë këngë të reja duke përfshirë këngën kryesore Siciliano.

Përveç se është autor dhe interpretues i këngëve të paharrueshme, Dalla është edhe një zbulues talentesh. Etiketa e tij diskografike Pressing S.r.l. është e bazuar në Bolonjë, e cila lançoi Ron, Luca Carboni, Samuele Bersani dhe lejoi rilindjen artistike të Gianni Morandi. Kësaj veprimtarie i përket edhe puna e tij si kompozitor i muzikës filmike. Ai është autor i kolonave zanore për filmat e Mario Monicelli, Michelangelo Antonioni, Carlo Verdone, Giacomo Campiotti dhe Michele Placido. Ai gjithashtu hapi galerinë e artit No Code, në Via dei Coltelli në Bolonja.

Shiko gjithashtu: Biografia e Jake Gyllenhaal

Kufizohet me muzikën klasike në "Pierino e ilujku" nga Prokofiev në vitin 1997. Bashkëpunon me poetin Roberto Roversi. Së bashku krijojnë një album me 6 këngë të pabotuara, jo për shitje por i janë dhënë si dhuratë Universitetit të Bolonjës, duke u bërë menjëherë objekt koleksioni dhe adhurimi.

Është autor i programeve të suksesshme televizive: Te vojo bene assaie, Natën e Vitit të Ri, RaiUno - Taxi, Rai Tre - S.Patrignano. Së fundi, por jo më pak e rëndësishme, programi me Sabrina Ferillin, "La Bella e la Bestthia" (2002).

Në vitin 2008 Lucio Dalla vuri në skenë "L'opera del Beggar" nga John Gay, interpretuar nga këngëtarja dhe aktorja Angela Baraldi dhe Peppe Servillo e Avion Travel. Në korrik të të njëjtit vit ai prezantoi himni zyrtar i ekipit olimpik italian, me titull "Un a single can win the world", kompozuar për Lojërat Olimpike të Pekinit.

Më 10 tetor 2009, u transmetua singulli "Më dëgjon?" në radio, duke pritur daljen e albumit "Angoli nel cielo". 2010 hapet me lajmin e një koncerti mes Dallës dhe Francesco De Gregorit, tridhjetë vjet pas "Banana Republic".

Dyzet vjet pas pjesëmarrjes së tij të fundit, në shkurt 2012 rikthehet në Festivalin e Sanremos, duke shoqëruar kantautorin e ri Pierdavide Carone me këngën "Nanì", me të cilën Dalla është bashkautor. Disa ditë më vonë, ndërsa ishte në turne në Montreux (Zvicër), më 1 mars 2012 vdes Lucio Dallapapritur, për shkak të një ataku në zemër. Ai do të kishte mbushur 69 vjeç tre ditë më vonë.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .