Biografia e Cesaria Evora

 Biografia e Cesaria Evora

Glenn Norton

Biografia • Me shpirt dhe me këmbë zbathur

Lindur më 27 gusht 1941 në Mindelo, në ishullin San Vicente, Cape Verde, Cesaria Evora ishte interpretuesi më i njohur i "morna" , një stil që kombinon daullet e Afrikës Perëndimore me fadon portugeze, muzikën braziliane dhe këngët britanike të detit.

Cesaria Evora, "Cize" për miqtë e saj, falë zërit të saj fantastik dhe pamjes mahnitëse, doli shumë shpejt në plan të parë, por shpresat e saj për t'u bërë një këngëtare profesioniste nuk u realizuan plotësisht. Këngëtarja Bana dhe shoqata e grave të Cape Verde e ftuan atë në Lisbonë për të regjistruar disa këngë, por asnjë producent diskografik nuk tregoi interes. Në vitin 1988, Josê Da Silva, një franceze e re me origjinë nga Kepi Verde, i propozoi asaj që të shkonte në Paris për të regjistruar një album. Cesaria pranoi: ajo ishte tashmë 47 vjeç, nuk kishte qenë kurrë në Paris dhe nuk kishte asgjë për të humbur.

Në vitin 1988 Lusafrica prodhon albumin e saj të parë, "La Diva aux pieds nus", kënga e të cilit "Bia Lulucha", një coladera me shijen e zouk (të gjitha vallet tipike të ishujve), bëhet shumë e njohur në komuniteti i Kepit të Verdës. "Distino di Belata", albumi i tij i dytë, i publikuar dy vjet më vonë, përmban morna akustike dhe koladera elektrike. Puna nuk ka një sukses të madh dhe shtëpia e tij diskografike vendos të bëjë një album akustik, atëherëbërë në Francë, shtëpia e disa prej koncerteve të tij emocionuese.

"Mar Azul" del në fund të tetorit 1991 dhe konsensusi fillon të rritet. Albumi transmetohet në FIP Radio nga France Inter dhe shumë radio të tjera franceze dhe gjithashtu koncerti i tij në New Morning Club është i shitur. Këtë herë publiku përbëhet kryesisht nga evropianë entuziastë, një shenjë se Cesaria Evora ia ka dalë me të vërtetë, duke arritur të kapërcejë barrierat e shijes dhe zhanrit.

Shiko gjithashtu: Biografia e Johnny Depp

Vitin pasardhës ishte radha e "Miss Perfumado" të cilën shtypi francez e priti me ngrohtësi në përpjesëtim me bukurinë objektive të albumit. Kritikët konkurrojnë në përpjekje për të përcaktuar këtë artist të veçantë: krahasimet me Billie Holiday janë të kota. Fillojnë të qarkullojnë edhe ato anekdota, ato detaje të vogla rreth saj që do të bëhen pjesë e legjendës së saj: dashuria e saj e pamatur për konjakun dhe duhanin, jeta e saj e vështirë në ato ishuj të harruar, netët e ëmbla të Mindelos e kështu me radhë.

Pas dy vitesh suksesi vjen shenjtërimi i një përbindëshi të shenjtë të muzikës braziliane: Caetano Veloso del në skenë me të për ta shoqëruar gjatë një shfaqjeje në Sao Paulo, një gjest që është ekuivalent me një pagëzim zyrtar. Veloso deklaron se Cesaria është ndër këngëtarët që e frymëzojnë. Cesaria Evora triumfon edhe në Spanjë, Belgjikë, Zvicër, Afrikë dhe Karaibe.Nëpërmjet Lusafrica ai nënshkruan një kontratë me BMG dhe antologjia "Sodade, les plus belles Mornas de Cesaria Evora" botohet në vjeshtë. Kjo shoqërohet me albumin “Cesaria”, rekord të artë në Francë dhe sukses ndërkombëtar, veçanërisht në SHBA, ku fitoi një “nominim” për çmimin Grammy.

Shiko gjithashtu: Biografia e Manuel Bortuzzo: historia, jeta private dhe kuriozitetet

Ndërkohë, dashuria e tij e madhe për kontaktet e drejtpërdrejta me publikun nuk mbaron. Pas një sërë koncertesh në Paris, ai niset për turneun e tij të parë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ku tërheq turma të të gjitha llojeve. Madonna, David Byrne, Brandford Marsalis dhe të gjithë artistët më të mëdhenj të Nju Jorkut dynden në koncertin e tij në Bottom Line. Në vend të kësaj, Goran Bregovic, kompozitor brilant i kolonave zanore dhe muzikës "ballkanike", e fton atë të regjistrojë "Ausencia" për kolonën zanore të "Underground", të drejtuar nga Emir Kusturica. Më pas, pas një turneu rraskapitës në të cilin ai prek gjysmën e botës (Francë, Zvicër, Belgjikë, Brazil, Gjermani, Hong Kong, Itali, Suedi, SHBA, Kanada, Senegal, Bregun e Fildishtë dhe Angli), ai regjistron një duet me të besuarit tani. Caetano Veloso për Red Hot & Rio.

Një yll i njohur ndërkombëtarisht, Cesaria Evora ka pasur edhe privilegjin të ketë një reportazh të veçantë kushtuar asaj nga kanali kulturor franko-gjerman "Arte".

Daluar në pension në shtator 2011 për arsye shëndetësore, Cesaria Evora vdes në Praia(Kape Verde) më 17 dhjetor 2011, në moshën 70-vjeçare.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .