Domenico Dolce, biografi

 Domenico Dolce, biografi

Glenn Norton

Biografia

  • Biografitë e Domenico Dolce dhe Stefano Gabbana
  • Koleksionet e para
  • Dolce dhe Gabbana në vitet '90
  • Vitet 2000
  • 2010

Domenico Dolce (emri i plotë i të cilit është Domenico Maria Assunta Dolce) lindi më 13 gusht 1958 në Polizzi Generosa (Palermo) dhe filloi të projektonte rrobat e para në moshën gjashtë vjeçare; Nga ana tjetër, Stefano Gabbana ka lindur më 14 nëntor 1962, në Milano, në një familje me origjinë veneciane. Përpara se të kalojmë në historinë e kompanisë që mban emrat e tyre, Dolce e Gabbana , një shembull i suksesshëm i Made in Italy në botë, le të flasim për ato biografi .

Biografitë e Domenico Dolce dhe Stefano Gabbana

Të dy e njohin njëri-tjetrin, pak më shumë se djemtë, kur Domenico Dolce telefonon kompaninë e modës për të cilën punon Stefano Gabbana; më pas, Dolce dhe Gabbana, pasi janë bërë partnerë në jetë, fillojnë të punojnë së bashku.

Stefano merr Domenicon nën krahun e tij, duke e futur atë në tregti dhe duke shpjeguar proceset e dizajnit në industrinë e modës. Megjithatë, pas punësimit të Dolce, Gabbana u thirr të kryente shërbimin civil në një institucion për të sëmurët mendorë për tetëmbëdhjetë muaj.

Kthehu në jetën e tij të zakonshme profesionale, ai krijon një firmë konsulence me Dolce në sektorin dizajn : së pari të dyata punojnë të ndara, por më vonë, me këshillën e një llogaritari, fillojnë të faturojnë së bashku (gjithashtu për të ulur kostot dhe për të thjeshtuar procedurat). Kështu lindi emri “ Dolce e Gabbana ”, i cili u bë edhe emri i aktivitetit të projektimit.

Koleksionet e para

Në vjeshtën e vitit 1985, çifti tregoi koleksionin e tyre të parë gjatë Javës së Modës në Milano: duke mos pasur para në dispozicion për të paguar modelet, të dy pyesni miqtë e tyre për mbështetje. Koleksioni i tyre i parë quhet " Gratë e vërteta ", dhe i referohet pikërisht faktit që nuk janë përdorur modele profesionale për ta shfaqur atë; shitjet, në çdo rast, janë mjaft zhgënjyese, deri në atë pikë sa Stefano Gabbana detyrohet të anulojë porosinë e pëlhurës së dërguar në funksion të një koleksioni të dytë të shpresuar. Megjithatë, kur çifti shkon në Siçili për festat e Krishtlindjeve, është familja e Dolçes ajo që propozon të paguajë furnizimin: kështu, pas kthimit në Milano, të dy gjejnë pëlhurën e dëshiruar.

Në vitin 1986 ata krijuan një koleksion tjetër dhe hapën dyqanin e parë , ndërsa vitin e ardhshëm lansuan një linjë pulovrash .

Në vitin 1989, çifti projektoi një linjë kostume banje dhe të brendshme dhe nënshkruan një marrëveshje me grupin Kashiyama në bazë të së cilës ata hapën dyqanin e parë në Japoni , ndërsa vitifollow (1990) lançon koleksionin e parë për meshkuj të markës.

Dolce dhe Gabbana në vitet 1990

Ndërkohë, popullariteti i çiftit rritet: koleksioni i grave pranverë/verë 1990 shquhet për fustanet e mbuluar me kristal, ndërsa vjeshtë/dimër 1991 shfaq medalje filigrani, varëse dhe korse të dekoruara. Pikërisht në vitin 1991, koleksioni i meshkujve Dolce and Gabbana u konsiderua si më inovativi i vitit dhe për këtë arsye iu dha çmimi Woolmark.

Ndërkohë, të dy aktorët Sweet & Gabbana Parfum , parfumi i parë për femra i markës, dhe ata fillojnë të bashkëpunojnë me Madonna , e cila prezantohet në Festivalin e Filmit në Kanë me një korse guri të çmuar nga Dolce dhe Gabbana; këngëtarja për turneun e saj Girlie Show porosit më shumë se 1500 kostume.

Në vitin 1994, shtëpia e modës i dha emrin " La Turlington " një xhakete me dy krahë të frymëzuar nga modelja Christy Turlington, ndërsa kompania lançoi D& -G , vetëm me inicialet e mbiemrave të dy stilistëve, rreshti i dytë i markës i destinuar për më të rinjtë. Ndërkohë, Dolce & Koleksioni Gabbana Home (i cili do të lihet mënjanë pak para fillimit të mijëvjeçarit të ri).

Pas aktrimit në vitin 1995 në filmin e Giuseppe Tornatore "L'uomo delle stelle" - nëtë njëjtin vit në të cilin Dolce & Gabbana pour Homme është nominuar nga Akademia e Parfumeve si parfumi më i mirë për meshkuj i vitit - Domenico dhe Stefano dizajnojnë kostumet për filmin "Romeo + Juliet", filmi i Baz Luhrmann që ai ripunon në një çelës postmodern tragjedinë e famshme të Shekspirit "Romeo dhe Zhuljeta".

Në vitin 1996 dhe 1997, çifti u emërua dizajneri i vitit nga "FHM", dhe në vitin 1998 ata lansuan gjithashtu një linjë të syzave , e ndjekur nga një disa vite më vonë nga një linjë orësh dhe një koleksion të brendshmesh për burra dhe gra të dallueshme nga koleksioni tradicional i të brendshmeve të markës.

Vitet 2000

Në vitin 2001, Dolce dhe Gabbana lansuan linjën e fëmijëve D&-G Junior dhe dizajnuan rrobat për Madonna-n për turneun Drough World Tour , që pason publikimin e albumit " Muzikë "; dy vite më vonë (në vitin 2003) përfshihen në mesin e meshkujve të vitit të raportuar nga revista “GQ”.

Atëherë, në vitin 2004, ata u shpallën dizajnerët më të mirë ndërkombëtarë nga lexuesit e "Elle" me rastin e Çmimeve Elle Style. Duke filluar nga i njëjti vit, ata filluan të bashkëpunojnë me Milanin për të dizajnuar veshjet e lojës të veshur nga lojtarët kuqezi, por edhe uniformat zyrtare të përdorura nga anëtarët e ekipit dhe stafi teknik dhe drejtues, për ngjarje jashtë fushën e lojës.

Gjithashtu në vitin 2004, marrëdhënia sentimentale mes dy stilistëve merr fund, por marrëdhënia sipërmarrëse fitimprurëse dhe e konsoliduar vazhdon.

Shiko gjithashtu: Biografia e Isak Njutonit

Në vitin 2006, çifti formoi një marrëdhënie partneriteti me gjigantin e telefonisë Motorola për Motorola V3i Dolce & Gabbana , dhe lançon një linjë aksesorë me print leopardi për femra, të quajtur " Animalier ", e ndjekur në 2007 nga një koleksion valixhesh udhëtimi për burra në krokodil. Gjithashtu në atë vit, një fushatë reklamuese për Dolce & Gabbana e përhapur në Francë dhe Spanjë, e cila përshkruan një grua të palëvizur në tokë nga një burrë ndërsa burra të tjerë po shikojnë skenën, është objekt polemikash dhe është tërhequr.

Pas krijimit të parfumit për meshkuj The One for Men dhe parfumit për femra L'Eau The One , në vitin 2009 Domenico Dolce dhe Stefano Gabbana eksperimentuan me një linjë të kozmetikëve me ngjyra , nga të cilat Scarlett Johansson është dëshmia, dhe ato ofrojnë parfumin e grave Rose the One . Në të njëjtën periudhë, ata nënshkruan një kontratë me Sony Ericsson për krijimin e një edicioni special të linjës Jalou të telefonave me detaje ari 24 karat dhe Marka Dolce & Gabbana në pajisje, ndërsa Giorgio Armani i akuzon se kanë kopjuar pantallonat me tegela: të dyAta përgjigjen të mërzitur, duke pretenduar se kanë ende shumë për të mësuar, por jo prej tij.

2009 është një vit plot telashe, sepse Stefano dhe Domenico (dhe shoqëria e tyre) akuzohen për shmangie fiskale ndaj shtetit italian për një shumë të tatueshme prej gati 250 milionë euro.

Shiko gjithashtu: Biografia e Giovanni Verga

Vitet 2010

Në vitin 2010, megjithatë, çifti nënshkroi një marrëveshje trevjeçare me klubin anglez të futbollit Chelsea, në pronësi të manjatit rus Roman Abramovich, për të dizajnuar pronat e tyre jashtë fushës dhe uniformave të lojës, duke përfshirë veshje për personelin femër; për më tepër, ajo feston përvjetorin e njëzetë të markës në Milano, me një ekspozitë publike të ngritur në qendër të kryeqytetit milanez, përpara se të bënte debutimin e saj - vitin e ardhshëm - me një linjë bizhuterish e cila përfshin tetëdhjetë pjesë, duke përfshirë gjerdan, byzylykë dhe rruzare me xhevahire.

Në vitin 2012 D&-G u bashkua me Dolce & Gabbana për të konsoliduar markën. Ndërkohë, afera tatimore vazhdoi dhe në vitin 2013 Domenico Dolce dhe Stefano Gabbana u dënuan me 343 milionë euro për evazion fiskal dhe me një vit e tetë muaj burg: në vjeshtën e vitit pasardhës, Kasacioni shpalli të pafajshëm çiftin e famshëm. të stilistëve për moskryerjen e krimit.

Përveç Madonna-s, ndër klientët dhe dëshmitë më të famshme të kompanisë dhe markës janëvjet Demi Moore, Nicole Kidman, Isabella Rossellini, Eva Riccobono, Susan Sarandon, Tina Turner, Gwyneth Paltrow, Liv Tyler, Jon Bon Jovi, Simon Le Bon, Monica Bellucci (e cila luajti në spotin televiziv për parfumin e parë D&-G , me regji nga Giuseppe Tornatore), Kylie Minogue, Fabio Cannavaro, Gianluca Zambrotta, Andrea Pirlo, Gennaro Gattuso, Matthew McConaughey (protagonist i spotit televiziv për parfumin The One ).

Uebfaqja zyrtare e kompanisë së modës është: www.dolcegabbana.it. Ekziston edhe një kanal zyrtar në YouTube.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .