Biografia e Mark Spitz

 Biografia e Mark Spitz

Glenn Norton

Biografia • Në valën e suksesit

Legjenda e Mark Spitz-it lindi dhe përfundoi në Olimpiadën 1972 në Mynih. Ishte ai që shpëtoi edicionin e lojërave, të dëmtuara nga sulmi terrorist në fshatin Olimpik nga duart e disidentëve palestinezë, të cilët vranë dy anëtarë të ekipit izraelit dhe mbajtën peng nëntë të tjerë. Mark Spitz, një hebre-amerikan, para Lojërave Bavareze, konsiderohej një notar i mirë, i aftë për medalje... Sigurisht askush nuk e mendonte se ai mund të bëhej sportisti më i famshëm në historinë olimpike për tre javë.

Mark Spitz lindi në Modesto, Kaliforni, më 10 shkurt 1950. Ai u zhvendos me familjen e tij në Ishujt Havai për katër vjet, ku filloi të notonte nën mësimet e babait të tij. Në moshën gjashtë vjeçare Marku u kthye në SHBA, në Sacramento, ku vazhdoi të kultivonte pasionin e tij për notin. Babai i tij Arnold është motivuesi i tij më i rëndësishëm: që në moshë të re ai i përsëriti të birit frazën e famshme: " Noti nuk është gjithçka, fitimi është ".

Shiko gjithashtu: Biografia e Jordan Belfort

Marku bëhet serioz në moshën nëntë vjeç, kur bashkohet me Arden Hills Swim Club , ku takohet me trajnerin e tij të parë, Sherm Chavoor.

Noti është një obsesion i vërtetë për babain që dëshiron që Marku të bëhet numër një me çdo kusht; me këtë në mendje, Arnold vendos të transferojë familjen në Santa Clara, gjithashtu në Kaliforni, për ta lejuar atëShënoni për t'u bashkuar me klubin prestigjioz Santa Clara Swim Club .

Rezultatet vijnë shpejt: të gjitha rekordet e të rinjve janë të tijat. Në vitin 1967 ai fitoi 5 medalje të arta në Lojërat Pan-Amerikane.

Shiko gjithashtu: Biografia e Giacomo Leopardi

Lojërat Olimpike të qytetit të Meksikos 1968 do të ishin shenjtërimi përfundimtar. Në prag të lojërave, Mark Spitz do të deklarojë se do të kishte fituar 6 medalje ari, duke fshirë nga kujtesa kolektive rekordin prej 4 ari të arritur nga Don Schollander në lojërat e Tokios 1964; ai ishte aq i sigurt për potencialin e tij, saqë e konsideroi një vend të dytë një fyerje të vërtetë për klasën e tij. Gjërat nuk shkojnë siç pritej: Marku mbledh vetëm një argjend dhe një bronz në garat individuale, duke fituar dy medalje të arta vetëm në stafetën e SHBA-së.

Zhgënjimi i Mexico City është një traumë për Mark Spitz; vendos ta kapërcejë këtë moment me stërvitje të vështirë dhe frenetike. Ai u regjistrua në Universiteti Indiana , trajneri i tij ishte Don Counsilmann, qëllimi i tij ishte vetëm një: të shpengonte veten në lojërat e Mynihut 1972. Në prag të lojërave, pasi u diplomua, ai u tregua më i kujdesshëm dhe jashtëzakonisht të përqendruar. Zhytja e tij në legjendë fillon me garën 200 metra flutur, e ndjekur nga suksesi në 200 metra stil i lirë. Ai nuk dështon në garën e tij të preferuar, 100 metra flutur.

Pengesa më e madhe është 100 m stil i lirë; Spitz e konsideron këtë provë pikën e tij të dobët, porEntuziazmi i ardhur nga 3 medaljet e arta tashmë të pushtuara e bën atë të fluturojë me kohën rekord prej 51'22''. Vite më vonë ai do të deklaronte: " Jam i bindur se arrita të bëj një sukses të madh, sepse pas tre medaljeve të para të arta, në mendjet e kundërshtarëve të mi kishte vetëm një shqetësim dhe një pyetje: "Cili nga ne do të përfundojë. e dyta? » ".

Reletë e SHBA-së janë konsideruar gjithmonë si më të fortat dhe as me këtë rast nuk tradhtojnë. Përsosja e 7 të artave vjen falë sukseseve në stilin e lirë 4x100 dhe 4x200 dhe në 4x100 të përzier. Spitz bëhet një legjendë, një mit i gjallë, disa madje fillojnë të dyshojnë në origjinën e tij tokësore. Sponsorët, fotografët, madje edhe producentët e Hollivudit e mbushën me vëmendje dhe kontrata. Tragjedia e sulmit palestinez, pak orë pas pushtimit të arit të tij të shtatë, si dhe mbarë botën sportive, trondit Markun megjithatë. Ai, një hebre, po qëndronte pranë delegacionit izraelit të shënjestruar nga terroristët. Para përfundimit të ndeshjeve, i mërzitur u largua nga Monaco, me gjithë insistimin e organizatorëve dhe mediave.

Ajo ishte hera e fundit që Mark Spitz u pa në tank; ai doli në pension pas bëmave në Mynih, duke e justifikuar zgjedhjen e tij me frazën e famshme: " Çfarë mund të bëj më shumë? Ndihem si një prodhues automobilistik që ka ndërtuar një makinë të përsosur ".

E majta nënë not, për disa kohë ai u bë njeriu imazh i sponsorëve të shumtë dhe bëri disa paraqitje në produksionet e Hollivudit.

Legjenda e Spitz zgjati vetëm një Olimpiadë; shumë spekuluan për ato suksese të papritura dhe pensionimin e tij të mëvonshëm. I mërzitur nga thashethemet, Marku vendosi të luante kumar për t'u përgatitur për Lojërat Olimpike të Barcelonës 1992. Në moshën 42-vjeçare ai u përpoq të merrte pjesë në Provat, por nuk arriti kufirin kohor për kualifikim.

Ai rekord prej 7 medaljesh të arta në një edicion të vetëm lojërash mbeti një mur, një kufi i vërtetë i sportit, deri në Lojërat Olimpike të Pekinit 2008, kur i riu amerikan Michael Phelps arriti të kapërcejë legjendën, duke vendosur 8 medalje. prej metalit më të çmuar në qafë.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .