Биографија на Марк Шпиц

 Биографија на Марк Шпиц

Glenn Norton

Биографија • На бранот на успехот

Легендата на Марк Шпиц е родена и завршила на Олимпијадата во Минхен во 1972 година. Токму тој го спаси изданието на игрите, нарушено со терористичкиот напад во олимпиското село од рацете на палестинските дисиденти, кои убија двајца членови на израелскиот тим, а други девет ги задржаа како заложници. Американецот Марк Шпиц, еврејско потекло, пред Игрите во Баварија важеше за добар пливач, способен за медали... Сигурно никој не мислеше дека за три недели може да стане најпознатиот спортист во олимписката историја.

Марк Шпиц е роден во Модесто, Калифорнија, на 10 февруари 1950 година. Тој со своето семејство се преселил на Хавајските острови четири години, каде што почнал да плива според учењата на неговиот татко. На шестгодишна возраст, Марк се вратил во САД, во Сакраменто, каде продолжил да ја негува својата страст за пливање. Неговиот татко Арнолд е неговиот најважен мотиватор: уште од мали нозе му ја повторувал на синот познатата фраза: „ Пливањето не е сè, победата е “.

Марк станува сериозен на деветгодишна возраст, кога се приклучува на Пливачкиот клуб Арден Хилс , каде што го запознава својот прв тренер, Шерм Чавур.

Пливањето е вистинска опсесија за таткото кој сака Марк да стане број еден по секоја цена; имајќи го ова на ум, Арнолд решава да го пресели семејството во Санта Клара, исто така во Калифорнија, за да дозволиОзначете да се придружите на престижниот Клуб за пливање Санта Клара .

Резултатите доаѓаат брзо: сите рекорди за јуниори се негови. Во 1967 година освоил 5 злата на Панамериканските игри.

Олимписките игри во Мексико Сити во 1968 година требаше да бидат конечното осветување. Во пресрет на игрите, Марк Шпиц ќе изјави дека би освоил 6 златни медали, бришејќи го од колективната меморија рекордот од 4 злата што го постигна Дон Шоландер на игрите во Токио во 1964 година; тој беше толку сигурен во својот потенцијал што го сметаше второто место за вистинска навреда за неговата класа. Работите не одат како што се очекуваше: Марк собра само едно сребро и една бронза во поединечните трки, освојувајќи две злата само во штафетата на САД.

Разочарувањето од Мексико Сити е траума за Марк Шпиц; решава да го надмине овој момент со напорен и френетичен тренинг. Се запиша на Универзитетот Индијана , тренер му беше Дон Кунсилман, целта му беше само една: да се откупи на игрите во Минхен во 1972. Во пресрет на игрите, по дипломирањето, тој покажа дека е повнимателен и исклучително концентриран. Неговото нурнување во легендата започнува со трката на 200 метри пеперутки, проследена со успех на 200 метри слободно. Тој не потфрлува во неговата омилена трка, на 100 метри пеперутка.

Најголемата пречка е 100 метри слободно; Шпиц го смета овој тест за негова слаба точка, ноентузијазмот произлезен од веќе освоените 3 златни медали го тера да лета со рекордно време од 51'22''. Години подоцна тој ќе изјави: „ Убеден сум дека успеав да постигнам голем подвиг бидејќи по првите три златни медали, во главите на моите противници имаше само една грижа и едно прашање: „Кој од нас ќе заврши второ? » “.

Исто така види: Никола Гратери, биографија, историја, кариера и книги: кој е Никола Гратери

Штафетите на САД отсекогаш важеле за најсилни и во оваа прилика не изневеруваат. Совршеноста на 7-те злата доаѓа благодарение на успесите во 4х100 и 4х200 слободно и во 4х100 мешано. Шпиц станува легенда, жив мит, некои дури почнуваат да се сомневаат во неговото копнено потекло. Спонзори, фотографи, дури и холивудски продуценти го опсипуваа со внимание и договори. Трагедијата на палестинскиот напад, неколку часа по освојувањето на неговото седмо злато, како и целиот спортски свет, сепак го шокира Марк. Тој, Евреин, престојувал во близина на израелската делегација цел на терористите. Пред крајот на игрите, вознемирен, тој го напушти Монако и покрај инсистирањето на организаторите и медиумите.

Тоа беше последен пат кога Марк Шпиц беше виден во тенкот; тој се пензионираше по подвизите во Минхен, оправдувајќи го својот избор со познатата фраза: „ Што повеќе би можел да направам? Се чувствувам како производител на автомобили кој изградил совршен автомобил “.

Исто така види: Биографија на Ив Монтан

Олево вклученопливајќи, извесно време стана имиџ човек на бројни спонзори и имаше неколку појавувања во холивудските продукции.

Легендата за Шпиц траеше само една Олимпијада; многумина шпекулираа за тие ненадејни успеси и неговото последователно пензионирање. Изнервиран од гласините Марк решил да се коцка за да се подготви за Олимписките игри во Барселона 1992. На 42-годишна возраст се обидел да учествува на Пробите, но не го достигнал временскиот рок за квалификации.

Тој рекорд од 7 златни медали во едно издание на игрите остана ѕид, вистинска граница на спортот, се до Олимпијадата во Пекинг 2008 година, кога младиот Американец Мајкл Фелпс успеа да ја надмине легендата, ставајќи 8 медали. од најскапоцениот метал околу вратот.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .