Биографија на Пина Бауш

 Биографија на Пина Бауш

Glenn Norton

Биографија • Компонирање танц и неговиот театар

Филипинскиот Бауш, попознат едноставно како Пина Бауш, е роден во Солинген, во германската Рајнска област, на 27 јули 1940 година. Меѓу најважните кореографи во историјата на танц, од 1973 година на чело на „Tanztheater Wuppertal Pina Bausch“, институција за танц од реалниот свет, со седиште во Вупертал, Германија. Тој ја роди струјата на „танц-театар“, родена во раните 70-ти, заедно со други претежно германски кореографи. Во реалноста, точниот термин би бил „танц на театарот“, буквално преведувајќи ја волјата на самата Бауш, цврста поддржувач на сопствените идеи, кои во тоа време го скршиле калапот на премногу врзана и заглавена танцова концепција во т.н. наречен балет, без да се посвети внимание и истакнување на гестот, изразот и експресивноста и, според тоа, на театралноста на танцот.

Честопати, дефиницијата што таа самата ја дава за нејзината работа е онаа на „танцов композитор“, исто така за да ја нагласи важноста на музиката и музичката инспирација во нејзините дела.

Раните денови на Бауш, сепак, беа доста тешки и тешки. Всушност, малата Пина на почетокот, во предадолесцентните години, може само да сонува за танц. Работи во ресторанот на татко му, прави по малку сè и понекогаш, но без многу среќа, се појавува во некои оперети.играјќи мали улоги во сиромашниот театар на неговиот град. На курсеви за танц или часови по танц, сепак, од самиот почеток, дури ни сенката. Навистина, многу младата Филипинка го доживува комплексот на преголеми стапала, со оглед на тоа што на дванаесет години веќе носи чевли со големина 41.

Исто така види: Валентино Роси, биографија: историја и кариера

На петнаесетгодишна возраст, околу 1955 година, тој влезе во „Folkwang Hochschule“ во Есен, во режија на Курт Јоос, ученик и промотор на естетската струја на Ausdruckstanz, таканаречениот експресионистички танц, предизвика од големиот Рудолф фон Лабан. За четири години, во 1959 година, младиот танчер дипломира и добива стипендија на „Deutscher Akademischer Austauschdienst“, што на идниот креатор на „танц-театарот“ му овозможува курс за специјализација и размена во САД.

Пина Бауш студирала како „специјален студент“ на „Julliard School of Music“ во Њујорк, каде студирала заедно со Антони Тудор, Хозе Лимон, Луис Хорст и Пол Тејлор. Веднаш се приклучи на танцовата дружина Пол Санасардо и Доња Фојер, родени во 1957 година. Во САД среќата ѝ се насмевнува и, пред се, подобро го реализираат нејзиниот голем талент отколку во Европа. Се вработува во Новиот американски балет и Метрополитен опера балет, под раководство на Тудор.

Тогаш беше 1962 година, кога стариот мајстор Курт Јос ја покани да се врати во Германија, за да ја исполни улогата на соло танчер во неговатаповторно изграден Фолкванг балет. Но, Америка е далеку и Бауш е разочарана од германската реалност што ја наоѓа по нејзиното враќање. Единствениот што се чини дека е во чекор со неа и со кој ќе танцува и во Италија, во две изданија на фестивалот Сполето во 1967 и 1969 година, е танчерот Жан Себрон, нејзин партнер неколку години.

Од 1968 година станала кореограф на Балетот Фолкванг. Следната година го режира и почнува да им дава живот на делата со автограми. Со „Im Wind der Zeit“ од 1969 година го освоил првото место на натпреварот за кореографска композиција во Келн. Во 1973 година, таа беше поканета да го преземе раководството на балетската компанија Вупертал, наскоро преименувана во „Wuppertaler Tanztheater“: тоа беше раѓањето на таканаречениот танц-театар, како што се нарекуваше на почетокот, кој наместо тоа не беше ништо повеќе. отколку театарот во танцот. Со Бауш, во оваа авантура, се сценографот Ролф Борзик и танчерите Доминик Мерси, Иан Минарик и Малу Ераудо.

Неговите претстави наидоа на голем успех уште од самиот почеток, акумулирајќи признанија насекаде, инспирирани од најважните ремек-дела на литературата и уметноста, како и од театарот, се разбира. Во 1974 година, германската кореографка го создаде „Фриц“, парче музика од Малер и Хафшмит, додека следната година таа го создаде „Орфеј и Евридика“ на Глук и исто така многу важниот триптих на Стравински „Фрилиншофер“, компониран од„Ветер фон Вест“, „Der zweite Frühling“ и „Le sacre du printemps“.

Ремек-делото што означува вистинска пресвртница во уметничката продукција на Пина Бауш е „Кафе Милер“, во која може да се погодат и одгласите од нејзиното минато како млада работничка во ресторанот на нејзиниот татко. Се состои од четириесет минути танц на музика од Хенри Персел, со шест изведувачи, вклучувајќи ја и самата кореографка. Во него се открива глаголот, зборот и цела низа оригинални звуци, симптоматични за силни и чисти емоции, многу сценски и со големо влијание, како што се смеење и плачење, како и погласни и понекогаш кршечки звуци. , како што се врескање, ненадејни шепоти, кашлање и лелекање.

Дури и со шоуто од 1980 година, „Ein Stück von Pina Bausch“, може уште појасно да се види каде е пристигната работата на германската кореографка, до сега многу лансирана во нејзиниот танц нео-експресионизам, ако можете наречете го така. Танчерот, неговата фигура, се „преобразува“ во личност, која ја движи и живее сцената со секојдневната облека, дури и прави вообичаени работи, а со тоа создава некаков скандал во засладените кругови на европскиот балет. Обвинувањата на одреден тип критичари се силни, а Пина Бауш е обвинета и за вулгарност и невкус, особено од американската критика. Премногу реализам, според некои, има во неговите иновативни делаработни места.

Осветувањето доаѓа дури во 90-тите. Сепак, 80-тите години ја одбележаа неговата еволуција уште повеќе, видливо во делата како „Две цигари во мракот“, 1984 година, „Виктор“, 1986 година и „Анен“ 1987 година. Сите емисии во кои иновативните елементи ги има многу, а исто така се однесуваат на аспектите на природата. Пина Бауш потоа учествува и во некои филмови во овој период, како „И бродот оди“, на Федерико Фелини, каде што глуми слепа дама, и играниот филм „Умри Клаге дер Кајзерин“ од 1989 година.

Првично во брак со Холанѓанецот Ролф Борзик, сценограф и костимограф, кој почина од леукемија во 1980 година, од 1981 година таа е поврзана со Роналд Кеј, кој засекогаш останува нејзин партнер, давајќи и го и синот Саломон.

По Рим и Палермо, каде што нејзиниот триумф е голем, конечно, со целосно признавање на нејзиниот „танц-театар“, кореографката ѝ пристига и во Мадрид, со делото „Танзабенд II“, во 1991 г. и во градовите како Виена, Лос Анџелес, Хонг Конг и Лисабон.

Кон крајот на 1990-тите, три други дела со полесен, но не помалку значаен крој, исто така ја видоа светлината, како што е калифорнискиот „Nur Du“, во 1996 година, кинескиот „Der Fensterputzer“, до 1997 година , и португалскиот „Masurca Fogo“, од 1998.

Во последната деценија од животот, каде буквално го обиколува светот, за одбележување се делата „Агуа“, „Нефес“.и „Волмонд“, соодветно од 2001, 2003 и 2006 година. „Долче мамбо“ сепак е неговото последно дело достојно за белешка и завршено, во секој поглед, датирано во 2008 година. филмски проект создаден од режисерот Вим Вендерс, кој сепак е прекинат со ненадејната смрт на кореографот. Пина Бауш почина од рак на 30 јуни 2009 година во Вупертал, на 68-годишна возраст.

Документарниот филм, насловен „Пина“, беше објавен во 2011 година и е целосно посветен на нејзиниот театар-танц, со официјална презентација за време на 61. Берлински филмски фестивал.

Исто така види: Биографија на Вистан Хју Оден

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .