Filipi i Edinburgut, biografia

 Filipi i Edinburgut, biografia

Glenn Norton

Tabela e përmbajtjes

Biografia • Etiketa dhe mjedisi

Philip of Mountbatten, Duka i Edinburgut, princeshë bashkëshorte e Mbretëreshës Elizabeth II të Mbretërisë së Bashkuar, lindi në Korfuz (Greqi) më 10 qershor 1921, në Villa Mon Repos , fëmija i pestë dhe djali i vetëm i Princit Andrew të Greqisë dhe Princeshës Alice of Battenberg. Disa muaj pas lindjes së tij, gjyshi i tij nga nëna, Princi Louis i Batenberg, vdiq në Londër, ku ai kishte qenë shtetas britanik i natyralizuar, pas një shërbimi të nderuar dhe të gjatë në Marinën Mbretërore.

Pas funeralit në Londër, Filipi dhe nëna e tij kthehen në Greqi ku babai i tij, Princi Andrew, komandon një divizion ushtrie të përfshirë në Luftën Greko-Turke (1919-1922).

Lufta nuk është e favorshme për Greqinë dhe turqit marrin më shumë pushtet. Më 22 shtator 1922, xhaxhai i Filipit, Mbreti Konstandin I i Greqisë, u detyrua të abdikonte dhe Princi Andrew, së bashku me të tjerët, u arrestua nga qeveria ushtarake që u formua. Në fund të vitit, Gjykata Revolucionare vendos të dëbojë përgjithmonë Princin Andrew nga toka greke. Më pas familja largohet nga Greqia: vetë Filipi transportohet në një kuti me portokall.

Ata vendosen në Francë, në Saint-Cloud, një periferi e Parisit ku rritet Filipi. në 1928, nën drejtimin e xhaxhait të tij, Princit Louis Mountbatten, 1st Earl Mountbatten i Birmanisë, Philipai u dërgua në MB për të ndjekur shkollën Cheam, duke jetuar me gjyshen e tij Princeshën Victoria Alberta të Hesse në Pallatin Kensington dhe me xhaxhain e tij, George Mountbatten.

Filipi i Edinburgut

Gjatë tre viteve të ardhshme, të katër motrat e tij martohen me fisnikët gjermanë dhe nëna e tyre vendoset në një shtëpi pleqsh pas saj. i afrohet skizofrenisë, një sëmundje që e pengon pothuajse plotësisht atë të ketë kontakt me Filippon. Ndërsa babai i tij zhvendoset në një apartament të vogël në Monte Carlo, i riu shkon për të studiuar në Gjermani. Me ardhjen e nazizmit në pushtet, themeluesi hebre i shkollës, Kurt Hahn, detyrohet të hapë një shkollë të re në Gordonstoun, Skoci. Filipi gjithashtu u zhvendos në Skoci. Kur ishte vetëm 16 vjeç, në vitin 1937, motra e saj, Princesha Cecilia e Greqisë, dhe bashkëshorti i saj Giorgio Donato nga Assia, së bashku me dy fëmijët e tyre vdiqën në një aksident avioni në Ostend; vitin e ardhshëm, xhaxhai dhe kujdestari i tij Giorgio Mountbatten gjithashtu vdiq nga kanceri i kockave.

Shiko gjithashtu: Giacomo Agostini, biografi

Pas largimit nga Gordonstoun në 1939, Princi Philip iu bashkua Marinës Mbretërore, duke u diplomuar vitin e ardhshëm si kadet më i mirë në klasën e tij. Ndërsa karriera ushtarake bëhet gjithnjë e më e shkëlqyer për rezultate dhe përvoja në mbarë botën, Filipi caktohet në shoqërimin e Princeshës Elizabeth të Anglisë, vajzës së mbretit George VI.Elisabetta, e cila është kushërira e tretë e Filippos, bie në dashuri me të dhe ata fillojnë një shkëmbim gjithnjë e më intensiv letrash.

Ishte në verën e vitit 1946 kur Princi Philip i kërkoi mbretit të Anglisë dorën e vajzës së tij, e cila u përgjigj pozitivisht. Fejesa u zyrtarizua në ditëlindjen e njëzet e një të Elizabeth, më 19 prill të ardhshëm. Louis of Mountbatten i kërkon Filipit të heqë dorë nga titujt e tij mbretërorë grekë dhe danezë, si dhe pretendimet e tij për fronin grek, si dhe të konvertohet nga feja ortodokse në fenë angleze anglikane; ai u natyralizua edhe anglez si pasardhës i Sofjes së Hanoverit (i cili kishte dhënë dispozita të sakta në lidhje me natyralizimin e qytetarëve në 1705). Natyralizimi i tij u bë me titullin Lord Mountbatten më 18 mars 1947, kur Filipi miratoi mbiemrin Mountbatten që i erdhi nga familja e nënës së tij.

Philip dhe Elizabeth II u martuan në Westminster Abbey më 20 nëntor 1947: ceremonia, e regjistruar dhe transmetuar nga BBC, në periudhën e pasluftës, të afërmit gjermanë të dukës nuk ishin të ftuar, duke përfshirë tre motrat e mbijetuara të Princi. Duke marrë vendbanimin në Clarence House, dy fëmijët e tyre të parë janë Charles dhe Anne. Filippo vazhdon karrierën e tij detare, edhe nëse roli i gruas së tij përfundon duke e tejkaluar figurën e saj.

Gjatësëmundja dhe vdekja e mëvonshme e Mbretit, Princesha Elizabeth dhe Duka i Edinburgut u emëruan Këshilltarë Privatë që nga 4 nëntori 1951. Në fund të janarit 1952, Filipi dhe Elizabeta II filluan një turne në Komonuelth. Më 6 shkurt, ndërsa çifti ishte në Kenia, babai i Elizabeth, George VI, vdiq: ajo u thirr menjëherë për ta pasuar atë në fron.

Hardhja e Elizabeth në fron nxjerr në dritë çështjen e emrit që do t'i besohej shtëpisë mbretërore të Mbretërisë së Bashkuar: sipas traditës, Elizabeta duhej të kishte marrë mbiemrin e burrit të saj me certifikatën e martesës, por mbretëresha Mary of Teck, gjyshja nga babai i Elizabeth, bëri të ditur përmes kryeministrit Winston Churchill se shtëpia mbretërore do të mbajë emrin e Windsor. Si bashkëshorte e Mbretëreshës, Filipit i kërkohet të vazhdojë të mbështesë gruan e tij në detyrimet e saj si Sovran, duke e shoqëruar atë në ceremoni, darka shtetërore dhe udhëtime jashtë vendit dhe në shtëpi; për t'iu përkushtuar tërësisht këtij roli, Filippo hoqi dorë nga karriera e tij detare. Në vitin 1957 Mbretëresha e bëri Princ të Mbretërisë së Bashkuar, një rol që ai e kishte mbajtur tashmë për dhjetë vjet.

Filippo vendosi vitet e fundit t'i përkushtohej kauzës së marrëdhënieve midis njeriut dhe mjedisit, duke u bërë mbrojtës i një numri shumë të madh organizatash për këtë çështje. Në vitin 1961 ai u bë president i Mbretërisë së Bashkuar të WWF;President ndërkombëtar i WWF që nga viti 1986 dhe President Emeritus që nga viti 1996, në vitin 2008 janë pothuajse 800 organizata me të cilat ai bashkëpunon.

Në fillim të vitit 1981, Filippo shtyn, duke i shkruar djalit të tij Carlo, sepse ky i fundit martohet me Lady Diana Spencer, duke prishur marrëdhënien e tij të mëparshme me Camilla Parker-Bowles. Pas prishjes së martesës, divorcit të mëvonshëm dhe vdekjes tragjike të Dianës, familja mbretërore u mbyll, duke shkaktuar një reagim negativ nga shtypi dhe armiqësi të opinionit publik ndaj pushtetarëve.

Pas vdekjes së Dianës, në aksidentin e së cilës ishte përfshirë edhe i dashuri i saj Dodi Al-Fayed, babai i Dodi Al-Fayed, Mohammed Al-Fayed, bëri akuza shumë të forta kundër Princit Philip duke e treguar atë si nxitësin e masakrës: l Hetimi përfundoi në vitin 2008 duke vërtetuar se nuk ka prova të konspiracionit në vdekjen e Dianës dhe Dodit.

Një pacient me zemër që nga viti 1992, në prill 2008, Filipi i Edinburgut u shtrua në spitalin King Edward VII për trajtimin e një infeksioni pulmonar, nga i cili u shërua shpejt. Disa muaj më vonë ai u diagnostikua me kancer të prostatës. Familja mbretërore kërkon që gjendja e tij shëndetësore të mbetet konfidenciale. Në moshën 90-vjeçare, ai mori pjesë në formë verbuese në dasmën e nipit të tij William of Wales me Kate Middleton, sërish në krah të mbretëreshës së tij.

Fiketnë Windsor më 9 prill 2021, 99 vjeç dhe pas 73 vitesh martesë.

Shiko gjithashtu: Biografia e Sandra Mondaini

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .