Biografia e Marina Tsvetaeva

 Biografia e Marina Tsvetaeva

Glenn Norton

Biografia • Fuqia e poezisë

 • Bibliografia

Marina Ivanovna Tsvetaeva, poetja e madhe dhe fatkeqe ruse, lindi në Moskë më 8 tetor 1892, Ivan Vladimirovich Tsvetaev (1847-1913, filolog dhe historian arti, krijues dhe drejtor i Muzeut Rumyancev, sot Muzeu Pushkin) dhe gruaja e tij e dytë, Marija Mejn, një pianiste e talentuar, polake nga ana e nënës së saj. Marina e kaloi fëmijërinë e saj, së bashku me motrën e saj të vogël Anastasija (e njohur si Asja) dhe gjysmëvëllezërit e saj Valerija dhe Andrej, fëmijë nga martesa e parë e të atit, në një mjedis të pasur me nxitje kulturore. Në moshën gjashtë vjeçare filloi të shkruante poezi.

Shiko gjithashtu: Marina Ripa di Meana, biografi

Marina Tsvetaeva

Shiko gjithashtu: Biografia e Steven Tyler

Marina fillimisht kishte një guvernate, pastaj u regjistrua në gjimnaz, më pas, kur tuberkulozi i nënës së saj e detyroi familjen në udhëtime të shpeshta dhe të gjata jashtë vendit, ai ndoqi institutet private në Zvicër dhe Gjermani (1903-1905) për t'u kthyer përfundimisht, pas vitit 1906, në një gjimnaz të Moskës. Ndërsa ishte ende adoleshente, Tsvetaeva zbuloi një karakter jashtëzakonisht të pavarur dhe rebel; për studimet preferonte lexime private intensive dhe plot pasion: Pushkin, Goethe, Heine, Hölderlin, Hauff, Dumas-baba, Rostand, Baskirceva etj. Në vitin 1909, ajo u transferua e vetme në Paris për të ndjekur leksionet mbi letërsinë franceze në Sorbonë. Libri i tij i parë, "Albumi i mbrëmjes", botuar në vitin 1910, përmbante poezitë e shkruara mes tyrepesëmbëdhjetë e shtatëmbëdhjetë vjeç. Libreti doli me shpenzimet e tij dhe në një botim të kufizuar, megjithatë u vu re dhe u rishikua nga disa nga poetët më të rëndësishëm të kohës, si Gumiliov, Briusov dhe Volosin.

Volosin gjithashtu prezantoi Tsvetaeva në qarqet letrare, veçanërisht ato që gravitonin rreth shtëpisë botuese "Musaget". Në vitin 1911 poetesha vizitoi për herë të parë shtëpinë e famshme të Volosinit në Koktebel'. Fjalë për fjalë çdo shkrimtar i famshëm rus në vitet 1910-1913 qëndroi të paktën një herë në shtëpinë e Volosin, një lloj konvikti mikpritës. Por një rol vendimtar në jetën e saj luajti Sergej Efron, një nxënës i ditur të cilin Tsvetaeva e takoi në Koktebel 'gjatë vizitës së saj të parë. Në një shënim të shkurtër autobiografik të viteve 1939-40, ajo shkruan si më poshtë: "Në pranverën e vitit 1911 në Krime, mysafir i poetit Maks Volosin, takoj burrin tim të ardhshëm, Sergej Efron. Jemi 17 e 18 vjeç. vendos që nuk do të ndahem më prej tij në jetën time dhe të bëhem gruaja e tij”. Gjë që ndodhi menjëherë, edhe kundër këshillës së babait të saj.

Menjëherë pas kësaj u shfaq përmbledhja e tij e dytë me poezi, "Lanterna Magica", dhe në 1913 "Da due libri". Ndërkohë më 5 shtator 1912 lindi vajza e parë, Ariadna (Alja). Poezitë e shkruara nga viti 1913 deri në vitin 1915 duhet të kishin parë dritë në një vëllim, "Juvenilia", i cili mbeti i pabotuar gjatë jetës sëCvetaeva. Një vit më pas, pas një udhëtimi në Petersburg (burri i saj ndërkohë ishte regjistruar si vullnetar në një tren mjekësor), miqësia e saj me Osip Mandel'stam u forcua, por ai shpejt u dashurua marrëzisht me të, duke e ndjekur nga Shën Petersburg në Aleksandrov, dhe pastaj papritmas u largua. Pranvera e vitit 1916 në fakt është bërë e famshme në letërsi falë vargjeve të Mandelstam dhe Tsvetaeva...

Gjatë revolucionit të shkurtit të vitit 1917 Tsvetaeva ishte në Moskë dhe për këtë arsye ishte dëshmitare e revolucionit të përgjakshëm të Tetorit Bolshevik . Vajza e dytë, Irina, lindi në prill. Për shkak të luftës civile ajo e gjeti veten të ndarë nga i shoqi, i cili u bashkua me të bardhët si oficer. E mbërthyer në Moskë, ajo nuk e pa atë nga viti 1917 deri më 1922. Prandaj, në moshën njëzet e pesë vjeçare, ajo mbeti vetëm me dy vajza në një Moskë në grahmat e një zie buke aq të tmerrshme sa ishte parë ndonjëherë. Tmerrësisht jopraktike, ajo nuk ishte në gjendje të mbante vendin e punës që partia i kishte siguruar “me dashamirësi”. Gjatë dimrit 1919-20 ajo u detyrua të linte vajzën e saj më të vogël, Irina, në një jetimore dhe vajza vdiq atje në shkurt nga kequshqyerja. Kur mbaroi lufta civile, Tsvetaeva përsëri arriti të kontaktojë me Sergei Erfron dhe ra dakord të bashkohej me të në Perëndim.

Në maj 1922 ai emigroi dhe shkoi në Pragë duke kaluarpër Berlinin. Jeta letrare në Berlin ishte atëherë shumë e gjallë (rreth shtatëdhjetë shtëpi botuese ruse), duke lejuar kështu mundësi të shumta pune. Pavarësisht arratisjes së tij nga Bashkimi Sovjetik, përmbledhja e tij më e famshme me poezi, "Versti I" (1922) u botua brenda vendit; në vitet e para, politika letrare e bolshevikëve ishte ende mjaft liberale për të lejuar autorë të tillë si Tsvetaeva të botoheshin si në këtë anë të kufirit, ashtu edhe përtej kufirit.

Në Pragë, Tsvetaeva jetoi e lumtur me Efron nga viti 1922 deri në vitin 1925. Në shkurt të vitit 1923, lindi fëmija i saj i tretë, Mur, por në vjeshtë ajo u nis për në Paris, ku ajo dhe familja e saj kaluan të katërmbëdhjetët e ardhshëm. vjet. Megjithatë, vit pas viti, faktorë të ndryshëm kontribuan në një izolim të madh të poetes dhe çuan në margjinalizimin e saj.

Por Tsvetaeva nuk e dinte ende më të keqen e asaj që do të vinte: Efron me të vërtetë kishte filluar të bashkëpunonte me GPU. Faktet tashmë të njohura për të gjithë tregojnë se ai mori pjesë në gjurmimin dhe organizimin e vrasjes së djalit të Trotskit, Andrei Sedov dhe Ignaty Reys, agjent i CEKA-s. Kështu, Efroni u fsheh në Spanjën republikane në mes të luftës civile, nga ku u nis për në Rusi. Tsvetaeva u shpjegoi autoriteteve dhe miqve se ajo kurrë nuk dinte asgjë për aktivitetet e burrit të saj dhe nuk pranoi të besonte se burri i sajmund të jetë një vrasës.

E zhytur gjithnjë e më shumë në varfëri, ajo vendosi, edhe nën presionin e fëmijëve të saj që donin të shihnin përsëri atdheun e tyre, të ktheheshin në Rusi. Por megjithëse disa miq të vjetër dhe kolegë shkrimtarë erdhën për ta përshëndetur, për shembull Krucenich, ajo e kuptoi shpejt se nuk kishte vend për të në Rusi dhe nuk kishte mundësi për botim. Për të u siguruan punë përkthimi, por problem mbeti ku të jetonte dhe çfarë të hante. Të tjerët i shmangeshin asaj. Në sytë e rusëve të asaj kohe ajo ishte një ish-emigrante, një tradhtare e partisë, dikush që kishte jetuar në Perëndim: e gjithë kjo në një klimë ku miliona njerëz ishin shfarosur pa kryer asgjë, aq më pak të pretenduar. "krime" të tilla si ato që rënduan në llogarinë e Tsvetaeva. Prandaj, margjinalizimi në përgjithësi mund të konsiderohet si më i vogli i të këqijave.

Në gusht 1939, megjithatë, vajza e tij u arrestua dhe u deportua në gulag. Edhe më herët, motrën e kishin marrë. Pastaj u arrestua dhe u pushkatua Efroni, një "armik" i popullit, por mbi të gjitha, ai që dinte shumë. Shkrimtari kërkoi ndihmë nga shkrimtarët. Kur ajo iu drejtua Fadeev, kreut të plotfuqishëm të Unionit të Shkrimtarëve, ai i tha "shokut Tsvetaeva" se nuk kishte vend për të në Moskë dhe e dërgoi në Golicyno. Kur filloi pushtimi gjerman verën e ardhshme, Tsvetaeva erdhiu evakuua në Elabuga, në republikën autonome të Tatarias, ku përjetoi momente dëshpërimi dhe shkretimi të paimagjinueshëm: ajo u ndje plotësisht e braktisur. Fqinjët ishin të vetmit që e ndihmuan të mblidhte racionet e ushqimit.

Pas disa ditësh ai shkoi në qytetin e afërt të Cistopolit, ku jetonin njerëz të tjerë letrarë; sapo ishte atje, ajo kërkoi nga disa shkrimtarë të famshëm si Fedin dhe Aseev që ta ndihmonin të gjente punë dhe të largohej nga Elabuga. Duke mos marrë asnjë ndihmë prej tyre, ajo u kthye në Elabuga e dëshpëruar. Mur u ankua për jetën që bënin, ajo kërkoi një fustan të ri, por paratë që kishin mezi mjaftonin për dy bukë. Të dielën, më 31 gusht 1941, e mbetur vetëm në shtëpi, Tsvetaeva u ngjit në një karrige, përdredhi një litar rreth një trau dhe u var. Ai la një shënim, i cili më vonë u zhduk në arkivat e milicisë. Askush nuk shkoi në varrimin e saj, i cili u bë tre ditë më vonë në varrezat e qytetit, dhe vendi i saktë ku u varros nuk dihet.

Ti ecën, më ngjan mua, sytë e tu drejtohen poshtë. Unë i ula - gjithashtu! Kalimtar, ndalo!

Lexo - Zgjodha një tufë me zhaba dhe lulëkuqe - se quhesha Marina dhe sa vjeç isha.

Mos besoni se këtu është - një varr, që unë do të shfaqet kërcënuese për ty.. Edhe mua më pëlqente të qeshja kur nuk mundej!

Dhe gjaku rrodhi në lëkurë dhe kaçurrelat e miau mbështjellën... Edhe unë kam ekzistuar kalimtar! Kalimtar, ndalo!

Zgjidh një kërcell të egër për vete dhe një kokrra të kuqe - menjëherë pas. Asgjë nuk është më e madhe dhe më e ëmbël se një luleshtrydhe varrezash.

Vetëm mos qëndroni kaq të zymtë, kokën e përkulur në gjoks. Me mendo lehte, me harro lehte.

Sa te investon rrezja e diellit! Jeni të gjithë në një pluhur të artë... Dhe të paktën, megjithatë, zëri im i nëndheshëm nuk ju shqetëson.

Bibliografi

 • Letra për Ariadna Berg (1934-1939)
 • Amica
 • Pas Rusisë
 • Natalia Goncharova. Jeta dhe krijimi
 • Të dhëna tokësore. Ditari i Moskovit (1917-1919)
 • Poezi
 • Historia e Soneckës
 • Rrapjaku. Satira lirike
 • Arianna
 • Dollapi sekret - Pushkini im - Pagjumësia
 • Vendet e shkreta. Letrat (1925-1941)
 • Toka e shpirtit. Letra (1909-1925)
 • Poeti dhe koha
 • Letër Amazonës

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .