Биографија на Никола Саркози

 Биографија на Никола Саркози

Glenn Norton

Биографија • Суперсарко на Европа

Никола Пол Стефан Саркози де Наги-Бокса е роден во Париз на 28 јануари 1955 година. Од 16 мај 2007 година тој е дваесет и третиот претседател на Француската Република, шестиот на Петтата република. Тој е првиот француски претседател роден по крајот на Втората светска војна и првиот роден од странски родители: неговиот татко Пал Саркози (подоцна преименуван во Пол Саркози) е унгарски натурализиран француски аристократ, неговата мајка Андре Мала е ќерка на еврејски лекар сефардец од Солун, преобратен во католицизам.

Дипломирал право со специјализација по приватно право и политички науки на Универзитетот Нантер во Париз, а потоа ги продолжил студиите на „Institut d'Etudes Politiques во Париз“, без сепак да се здобие со диплома за постдипломски студии поради лошите резултати добиени во изучувањето на англискиот јазик.

Неговата политичка кариера започна во 1974 година, кога учествуваше во изборната кампања на Жак Шабан-Делмас, кандидатот на Голистите за претседател на Републиката. Во 1976 година тој се приклучи на нео-Голистичката партија, повторно основана од Жак Ширак и се спои во 2002 година во UMP (Унија за народно движење).

Адвокат е од 1981 година; во 1987 година беше основач на адвокатската канцеларија „Леибовичи-Клод-Саркози“, потоа партнер на адвокатската канцеларија „Арнауд Клод - Никола Саркози“ од 2002 година.

Саркози беше избран зазаменик за прв пат во 1988 година (потоа реизбран во 1993, 1997, 2002 година). Тој беше градоначалник на Ној-сур-Сен од 1983 до 2002 година и претседател на генералниот совет на От-де-Сен во 2002 година и од 2004 година.

Од 1993 до 1995 година беше делегат на министер за буџет. По реизборот на Жак Ширак во 2002 година, името на Саркози кружи како веројатен нов премиер; Сепак, Ширак ќе го преферира Жан-Пјер Рафарин.

Саркози ги извршува позициите на министер за внатрешни работи, за економија, за финансии и за индустрија. Тој поднесе оставка на 26 март 2007 година кога реши да се посвети на претседателската кампања во која ќе победи во вториот круг (мај 2007) против Сеголен Ројал.

Исто така види: Роџер Мур, биографија

Поради неговата хиперактивност како шеф на државата што веднаш ја демонстрираше од првиот ден на неговата инаугурација, неговите соборци и противници го добија прекарот „Суперсарко“. Веднаш беше јасна намерата на Саркози структурно да ја измени надворешната политика на владата кон Соединетите Држави, која под претседателството на Ширак доведе до очигледни меѓународни тензии.

На крајот на годината Саркози заедно со италијанскиот премиер Романо Проди и шпанскиот премиер Запатеро официјално му дава живот на амбициозниот проект на Медитеранската унија.

Исто така види: Биографија на Илон Маск

Никола Саркози има напишано бројни есеи во текот на неговата кариера, како и биографија заЖорж Мандел, искрен конзервативен политичар убиен во 1944 година од милиција по наредба на нацистите. Како шеф на француската држава, тој по службена должност е и еден од двајцата сопринца на Андора, велики мајстор на Легијата на честа и канон на базиликата Сан Џовани во Латерано.

Помеѓу ноември 2007 и јануари 2008 година многу се зборуваше за неговата врска со италијанската манекенка-пејачка Карла Бруни, која подоцна стана негова сопруга на 2 февруари 2008 година. Тоа е прв пат во историјата на Француска Република со која се ожени претседателот за време на неговиот мандат. Пред него тоа му се случило на императорот Наполеон III, а уште порано и на Наполеон I.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .