Биографија на Самуеле Берсани

 Биографија на Самуеле Берсани

Glenn Norton

Биографија • Посветеност, хумор и визии

  • Самуеле Берсани во 2000-тите
  • Самуеле Берсани во 2010-тите

Самуеле Берсани како дете сонувал да стане текстописец. Но, ниту еден од здодевните што се повторуваат со матрицата и ниту еден италијански мелодик. Роден е во Римини на 1 октомври 1970 година, син на Рафаеле (флаутист, експериментатор или поедноставно Пинк Флојд од Католика) и Глорија, која ја пренесе својата страст за кино и поезија. Куќата во Cattolica е еден вид лабораторија на звучни искуства, а веќе во раните години Семуел развива силна чувствителност кон музиката, спонтано почнувајќи да свири на кој било инструмент на кој ќе наиде. Сака да пее. Всушност, тој не може да молчи. Измислува приказни, придружувајќи се себеси - така да се каже - на гитара или импровизирајќи движења на пијано кои, без да знае, речиси секогаш ги снима неговиот татко. Ако има син период за сликарот, за него околу 7/8 години имало оној на малолетникот, а прекумерната употреба на оваа хармонија ризикувала да му остави знак на трајна меланхолија. За негова среќа, тој открива книшка со сите акорди (дури и главните...) и потоа нема веќе огради и си одиме! Додека станал момче, тој основал и напуштил серија локални групи, станувајќи добар играч на тастатура. Се поставувапоседува и учествува во низа натпревари.

Вистинското уметничко деби датира од 1991 година. Берсани го имаше своето деби „пијано и глас“ со песната „Ил Мостро“, во рамките на турнејата „Камбио“ на Лусио Дала. Тоа е хипнотичка песна, таа раскажува за влакнесто и џиновско чудовиште со шест нозе, кое се скршило во еден вид глобален двор, опкружен со љубопитноста на двоножните чудовишта и потоа убиен во име на неговата различност. Петте минути од „Il monster“ во турнејата на Дала стануваат константа, бидејќи секоја вечер што како совршен странец Самуел ги пее првите ноти, веднаш се воспоставува магија кај јавноста и меѓу плоштадите и зградите на повеќе од шеесет концерти што веќе ги знаете. него многу.

Тој се пресели во Болоња и во 1992 година беше објавен неговиот прв албум. „Ни зедоа сè“, претставена со песна на Полароид, „Chicco e Spillo“, која за неколку недели станува „радио настан“, многу успешен спот и по некое време вистински култ. Во 1994 година го напиша текстот на „Лудото момче“ за Фиорела Маноја, а во 1995 година го издаде „Freak“, (полусериозен портрет на нео-хипи генерација со банкомати, видео снимено од Алекс Инфашели во Индија). Над 130.000 продадени копии, 56 последователни недели присуство во првите 100 на топ листите на ФИМИ/Нилсен. Покрај насловната песна, дискот содржи и успешни песни како „Spaccacuore“, „I fall down“ и „What do you want from me“,корица на Waterboys (еден од неговите омилени бендови).

Исто така види: Биографија на Арнолд Шенберг

Samuele Bersani

Во летото 1997 година, фулминантното заминување на синглот „Coccodrilli“ го отвора патот за третото ЦД, кое едноставно е насловено Samuele Берсани и го содржи она што за многумина е ремек-дело, „Giudizi Universali“, возбудлив егзистенцијален портрет кој ја доби наградата Lunezia во 1998 година за најдобар литературен текст (жирито го претседаваше писателката Фернанда Пивано).

Во октомври 1998 година, под надзор на Дејвид Рохес (историскиот соработник на Питер Габриел), Берсани ја сними песната „Ние сме мачки“, движечка сила зад саундтракот на цртаниот филм „Галебот и мачката“, во режија на Енцо Д'Ало и преземена од книгата на Луис Сепулведа. Истата година го напишал текстот „Изола“ за Орнела Ванони, со музика на Рјучи Сакамото.

Samuele Bersani во 2000-тите

Со 2000 година доаѓа првиот фестивал Санремо : песната што ја претставува, „Replay“, го означува неговото враќање на музичката сцена по три години на тишината и нуди возбудлив преглед на неговиот нов албум: аранжман и продуциран заедно со Beppe D'Onghia тука е „L'Oroscopo Speciale“. Во Санремо „Replay“ ја добива наградата на критиката. Во септември истата година тој започна да ја компонира саундтракот за филмот на Алдо Џовани и Џакомо со наслов „Прашај ме дали сум среќен“ кој бешенајомилениот во филмската сезона. Неговиот начин на пишување станува успех на снимање и во октомври, додека неговиот „Il pescatore di asterischi“ сè уште е во голема ротација на сите радија, тој ја добива Targa Tenco за „L'Oroscopo Speciale“ признат како најдобар албум на годината.

Исто така види: Дарио Мангијарачина, биографија и историја Кој е Дарио Мангијарачина (претставник на Листа)

Самуеле Берсани

Во 2002 година придонесува за албумот на Мина „Велено“, пишувајќи ѝ необјавено дело со наслов „Во проценти“ и на крајот од година ја објави својата прва збирка „Che vita! Il meglio di Samuele Bersani“, „best of“ која веднаш скокна на врвот на топ листите, која содржи 18 хитови, вклучително и три необјавени дела: „Milingo“ (со Паола Кортелеси во дел од Марија Сунг), „Моите зборови“ (напишано од Пацифико) и истоимениот „Каков живот!“ (што го користи присуството на Рој Паци на ветровите).

По многу долга истражувачка работа, поделена заедно со продуцентот Роберто Гуарино, во 2003 година го издаде својот шести албум: „Caramella Smog“, кој означува уште еден чекор напред во неговата визионерска лирика и ќе го доведе до победа и две Tenco плакети (најдобар албум на годината и најдобра песна со „Cattiva“). Последново е парче кое ја трансформира тенденцијата на медиумите да ги направат вестите од криминалот и актуелните настани спектакуларни во музички манифест.

Внатре во дискот, многу баран и од музички аспект, има значајни соработки со ФаустоМесолела од Avion Travel, Zenima, Ferruccio Spinetti, Cesare Picco, Rocco Tanica, Fabio Concato и Sergio Cammariere. А во 2004 година, Самуеле ќе го напише текстот на „Ферагосто“ само за Камариер со дискот насловен „Sul the path“. „L'Aldiquà“, издаден на 19 мај 2006 година и по не многу недели веќе награден со Златен диск, го очекува инстант песната „Lo scrutatore non votonte“, (портретот на некој што не е способен да биде кохерентен во животот) , што е прв пример во Италија на песна објавена веднаш и веднаш ставена на i-Tunes, со резултат на веднаш скокање на врвот на интернет топ листите за преземање и плејлисти за видео клипови со анимиран краток направен од ништо помалку од Холанѓанецот Дадара, меѓународно познат современ уметник, кој за него ја измислил и сликата на насловната страница на албумот.

За да го отвориме ЦД-то, (направено во неговата Cattolica заедно со Роберто Гуарино и Тони Пуџиа) нè очекува сладоста на „Lascia stare“, таа голема љубовна балада насловена „A delirious poem“ и „Occhiali rotti“ , пацифистичка песна посветена на новинарот Енцо Балдони.

Друг камен-темелник на ЦД-то е „Sicuro Precariato“, приказната за заменик наставник кој освен што нема постојана работа, нема ни сигурност во приватниот живот и останува вечно на условна казна. Во „L'Aldiquà“ продолжува соработката соПацифико (автор на музиката на „Мачиште“) и со „Come due somari“ инаугуриран е оној со еден од највалидните и најоригиналните италијански гитаристи Армандо Корси.

Samuele with Pacifico

На 21 јули 2007 година, на Samuele Bersani му беше доделена наградата на Amnesty International за песната „Occhiali rotti“, како најдобра песна за човечки права. Самуел наизменично ги менува периодите на очигледна темнина со неговата издавачка продукција, бидејќи „ за да пишуваш треба да живееш “. Забавен, тој тврди дека има рекордно отсуство од телевизија во последниве години, делумно затоа што не сака да се појавува, делумно затоа што вели дека не му одговара телевизиско време. Неговата вистинска димензија во последниве години стана онаа на концертите, каде што изгради извонреден однос на емпатија со јавноста помеѓу театрите, клубовите и престижните плоштади. Да го слушнеме како пее во живо, да го слушнеме целиот хумор што му стои на располагање како спонтано излегува, е драгоцена можност да го разбереме не само кантавторот, туку и личноста пред нас.

На почетокот на октомври 2009 година го издаде новиот албум насловен „Manifesto abusivo“, на кој летото му претходеше синглот „Ferragosto“.

Самуел Берсани во 2010-тите

Во 2010 година учествува на Првомајскиот концерт кој се одржува во Рим; во септември е присутен на сцената на музичкиот фестивал Woodstock 5 Stelle организиран воЧезена од Бепе Грило.

Во 2012 година учествува на фестивалот во Санремо со песната „Un ballono“ освојувајќи ја наградата на критичарите на Миа Мартини. На третата вечер на пеачкиот фестивал, посветен на италијанските песни кои станаа познати низ целиот свет, тој изведува одредена верзија на Ромања миа во пар со српскиот уметник Горан Бреговиќ. Потоа излегува неговиот албум „Psyco - 20 years of songs“, збирка на претходни песни со додавање на две необјавени песни, вклучувајќи ја и онаа претставена на фестивалот.

На 25 јуни 2012 година тој учествуваше на концертот за солидарна иницијатива за Емилија, организиран на стадионот Дал'Ара во Болоња за да се соберат средства за населението погодено од земјотресите од 20 и 29 мај 2012 година.

Следната година, во септември 2013 година, излезе нов албум: Nuvola број девет. За да чекате нова работа, треба да почекате до 10 април 2015 година кога ќе излезе синглот „The stories you don't know“, направен за хуманитарни цели, компониран и интерпретиран од Samuele Bersani заедно со Pacifico и збогатен на крајот од камео на Франческо Гучини.

Во 2016 година излезе неговиот прв албум во живо: „The luck we have“. Во 2017 година учествуваше во втората сезона на Раи ТВ фикцијата Сè може да се случи , играјќи се себеси.

Samuele Bersani се враќа со нов албум, насловен „Cinema Samuele“ , во 2020 година: дело кое, како што тој го дефинирасамиот, го претставува преродбата по крајот на љубовта .

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .