Biografia e Sam Shepard

 Biografia e Sam Shepard

Glenn Norton

Tabela e përmbajtjes

Biografia • Pasionet e skenës

Samuel Shepard Rogers III - i njohur më mirë si Sam Shepard - lindi në Fort Sheridan (Illinois, SHBA) më 5 nëntor 1943. Dramaturg, aktor dhe shkrimtari, Shepard konsiderohet nga kritika si trashëgimtari i vërtetë i teatrit të madh amerikan.

Pasioni i tij i madh për teatrin e bëri atë të fitojë një çmim Pulitzer në vitin 1979 me veprën "Fëmija i varrosur" (titulli origjinal: Fëmijë i varrosur). Ky shkrimtar, përveçse një dramaturg me famë ndërkombëtare, është edhe një autor i jashtëzakonshëm i botës magjike të kinemasë, si dhe një regjisor dhe aktor bindës.

Shepard ka aftësinë e veçantë për të ndërmjetësuar midis kulturës së lartë dhe traditave popullore; ekuilibri i tij intelektual ka siguruar që gjatë karrierës së tij të gjatë të jetë në gjendje të përshtatet me ndryshimet dhe format e ndryshme të artit.

I njohur tashmë si dramaturg, Shepard bëri debutimin e tij në film në 1978 me "Days of Heaven", një film nga Terrence Malick: performanca i dha Shepardit një nominim për Oscar për aktorin më të mirë dytësor.

Shiko gjithashtu: Francesca Romana Elisei, biografia, historia, jeta private dhe kuriozitetet

Më vonë shfaqet në "Crimes of the heart" (1986) nga Bruce Beresford, ku takohet me aktoren Jessica Lange, e cila do të bëhet partnerja e tij në jetë.

Ndër veprat e mëposhtme është tregimi detektiv "The Pelican Report" (1993), i Alan J. Pakula së bashku me Julia Roberts dhe DenzelWashington (bazuar në një roman të Robert Ludlum), "Code: Swordfish" (2001) nga Dominic Sena, me John Travolta, dhe në filmin e luftës "Black Hawk Down" (2001) nga Ridley Scott, ku qëndron interpretimi i Shepard mes atyre të yjeve të rinj të Hollivudit si Josh Hartnett, Orlando Bloom dhe Ewan McGregor.

Gjatë karrierës së tij ai mori pjesë edhe në produksione të shumta televizive si skenarist dhe si aktor. Ai shpesh e gjen veten duke punuar së bashku me partneren dhe kolegen e tij Jessica Lange: për të kujtuar biografinë "Frances" (1982) që tregon jetën e aktores rebele Frances Farmer, dramatike "Country" (1984) në të cilën të dy luajnë një çift në borxhit, dhe në "Mos trokas në derën time" (2005) nga Wim Wenders, regjisor me të cilin Sam Shepard bashkëpunon për të shkruar skenarin.

Shiko gjithashtu: Biografia e Maria De Filippi

Përvoja e tij e parë si regjisor e çoi atë në vitin 1988 për të xhiruar - si dhe për të shkruar - filmin "Veriu i Largët"; protagoniste është sërish Jessica Lange.

Filmi i tij i dytë është "Silent Tongue", nga viti 1994. Në të njëjtin vit ai hyri në "Theater Hall of Fame": njëmbëdhjetë nga dramat e tij (ai shkroi rreth pesëdhjetë) fituan një çmim Obie.

Në fund të viteve '90 Shepard merr pjesë në "The snow falls on the ceders" nga Scott Hicks, një vepër çarmatosëse që trajton robërinë e japonezëve në tokën amerikane pas sulmit në Pearl.port; vazhdon me "Premtimi", filmi i tretë artistik i Sean Penn: një thriller i frymëzuar nga romani me të njëjtin emër të shkrimtarit gjerman Friedrich Dürrenmatt. Më pas merr pjesë në sentimentalin "The pages of our life" (2004) me regji të Nick Cassavetes. Përballuni dy herë me zhanrin perëndimor: në "Bandidas" me një kast femër që përfshin ndër yjet Penelope Cruz dhe Salma Hayek, dhe në "Vrasja e Jesse James nga frikacaki Robert Ford" (2007, nga Andrew Dominik , me Brad Pitt dhe Kejsi Affleck).

Ndër skenarët e tjerë të mëdhenj të Shepard përmendim "Zabriskie Point" (1970, nga Michelangelo Antonioni) dhe "Paris, Texas" (1984) nga Wim Wenders, një regjisor me të cilin ai ka krijuar një partneritet të veçantë gjatë viteve .

Sam Shepard vdiq më 27 korrik 2017 në Midway, Kentucky, në moshën 73 vjeçare. Ndër filmat e tij të fundit kujtojmë "In Dybious Battle - The Courage of the Last", nga James Franco.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .