Биографија на Џорџо Форатини

 Биографија на Џорџо Форатини

Glenn Norton

Биографија • Италија во стрипови

Познатиот карикатурист Џорџо Форатини со право може да се дефинира како крал на италијанската политичка сатира. Сега на врвот на бранот со децении, неговите карикатури честопати се разгледуваат, пред сè, од уредниците на весниците кои им доделиле водечка улога, поискусна од многу водечки написи.

Исто така види: Биографија на Стефан Едберг

Роден во Рим во 1931 година, тој е протагонист на сосема необична професионална кариера. По стекнувањето класична диплома за средно образование, прво се запишал на архитектура, но ги напуштил студиите во '53 за да се залага за работа. Првично работел како работник во рафинерија во северна Италија, потоа станал застапник за продажба на нафтени деривати во Неапол.Во 1959 година се враќа во Рим од каде што се грижи за застапување на дискографска компанија од која ќе стане комерцијален директор. во Милано.

Но, да го оставиме зборот на самиот карикатурист, кој својата многу љубопитна и изненадувачка кариера ја сумира во интервју дадено за страницата strdanove.net: „Како момче веќе знаев да цртам, на училиште правев карикатури на моите учители Бев бунтовен син на буржоаско семејство со емилијанско потекло, многу конзервативно, традиционално семејство. Ми се допадна да бидам малку бунтовник во семејството, се омажив многу млад, го напуштив факултетот и отидов да претставуватрговија многу години. Кога имав четириесет, уморен од патување низ Италија за мојата работа, ја открив професијата карикатурист влегувајќи низ „вратата“ на рекламирањето. Потоа се пријавив на конкурс за весник во Рим наречен „Paese sera“, каде што бараа карикатуристи, кон крајот на седумдесеттите пристигна и „Панорама“ и, конечно, „Република“

Продолжи Форатини: „Почнав да цртам како дете, но од дваесет до четириесет години од мојот живот никогаш повеќе не го зедов моливот. После толку години се вратив на цртање бидејќи бев уморна од мојата работа и ми требаше нешто поудобно, преку весникот „Паесе сера“, каде што правев илустративни карикатури од спортските вести, а потоа и „Панорама“, почнав да ги цртам моите први неделни политички карикатури“.

По овој неверојатен почеток, во кој, меѓу другото, се погрижи за имиџот и лансирањето на рекламната кампања на Fiat Uno и четири години кампањата на производите на Alitalia, на крајот на 1984 г. се врати во „Ла Република“, која секојдневно објавува своја цртана на насловната страница. Исто така, од 1984 година започнува да соработува со „Л’Еспресо“ до 1991 година, годината во која се враќа во „Панорама“.

Последниве неколку години беа многу вознемирени за Форатини, не само поради постојаните промени на јарболот (во 1999 година тој ја напушти „Република“ за повторно да слета на„La Stampa“), но и за бројните тужби што ги добива, од кои една особено, сензационална, сега влезе во историјата на костимот: онаа на тогашниот премиер Масимо Д'Алема, човек од левицата, навреден од цртан филм поврзан со аферата Митрохин (карикатурата го прикажува тој со намера да обелодени некои имиња од списокот на шпиони на КГБ, обезбеден токму од Митрохин). Барањето за отштета? Стари три милијарди лири.

Исто така види: Софија Гоџа, биографија: историја и кариера

Во мај 2000 година, карикатуристот го освои 16-тото издание на наградата Хемингвеј за новинарската рубрика. Неговата прва книга „Референдум реверендум“ беше објавена од Фелтринели во 1974 година и оттогаш се објавени десетици, сите објавени од Мондадори и сите тие веднаш долетаа на врвот на топ листите, продавајќи милиони копии.

Џорџо Форатини, како што знаете, црта главно црно-бело со исклучок на неделната страница на „Панорама“. На крајот на краиштата, „корпусот“ на делата на Форатини претставува начин, иако во својата краткост и во име на потсмев, за повторно следење на историјата од последните години на италијанската политика. Неговиот сатиричен гениј се изгреба по целата табла, не штедејќи никого: од „недопирливата“ италијанска левица (тој е еден од ретките во Италија што има сатиризирани луѓе од левицата), до црквата, до бројните моќни постепеноуспеа во местата што се бројат.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .