Биографија на Луис Замперини

 Биографија на Луис Замперини

Glenn Norton

Биографија • Непобедлив дух

  • Првите чекори во атлетиката
  • Кон Олимпијадата
  • Олимписките игри во Берлин 1936
  • Воено искуство и Втора светска војна
  • Воен херој
  • Религиозна вера
  • Последни години
  • Непрекинато: филмот за животот на Луи Замперини

Луис Силви „Луи“ Замперини е роден на 26 јануари 1917 година во Олеан, Њујорк, син на италијанските имигранти Ентони и Луиз. Преселувајќи се со остатокот од неговото семејство во Торенс, Калифорнија, во 1919 година, тој го посетувал средното училиште Торенс среде различни тешкотии: Луис, како и членовите на неговото семејство, не зборувал англиски и поради оваа причина бил малтретиран. Исто така, поради оваа причина, неговиот татко го учи да боксува за да се брани.

Првите чекори во атлетиката

За да го спречи Луис да западне во неволја, сепак, Пит - неговиот постар брат - го тера да се приклучи на атлетскиот тим на школата. Луис е посветен на брзање , а на крајот од бруцошката година го зазема петтото место во брзање од 660 јарди.

Сфаќајќи дека има одлични атлетски способности и дека благодарение на неговите победи може да ја освои почитта од своите школски другари, Луис Замперини се занимава со трчање, основајќи ја школата во 1934 година - ниво милја светски рекорд на натпревар во Калифорнија.

Кон Олимпијадата

Победник на CIFCalifornia State Meet со рекордно време на милја од 4 минути, 27 секунди и 8 десетинки, добива стипендија за Универзитетот во Јужна Калифорнија благодарение на одличните спортски резултати. Во 1936 година, тој одлучува да се обиде да се квалификува за Олимписките игри: во тие денови, спортистите кои сакаат да учествуваат во квалификациските испитувања немаат право ни на надоместок на трошоците, а тие исто така треба да платат за трансфери од свој џеб. ; Луис Замперини , сепак, има предност, бидејќи неговиот татко работи за железници, па затоа може да добие билет за воз бесплатно. За соба и пансион, од друга страна, италијанско-американското момче може да смета на средства собрани од група трговци од Торанс.

На испитувањата што се одржуваат на островот Рандалс, Њујорк, Замперини избира да трча на 5.000 метри: натпреварот се одржува во многу топол ден, во кој фаворитката Норм Брајт колабира и многу други натпреварувачи, а Луис успева да се квалификува со спринт во последниот круг: со деветнаесет години, тој е најмладиот Американец способен да се квалификува во таа дисциплина.

Олимпијадата во Берлин во 1936 година

Олимписките игри таа година се одржуваат во Германија, во Берлин : Луј Замперини стигнува до Европа со патување со брод , што го возбудува и поради количината на достапна бесплатна храна. Напроблемот е што, откако слетал на Стариот континент, спортистот значително се здебелил.

Исто така види: Архимед: биографија, живот, пронајдоци и куриозитети

Трката со пет кругови на 5.000 метри , значи, го гледа само на осмото место, но неговиот последен круг, поминат за 56 секунди, го привлекува вниманието на Адолф Хитлер, кој се појавува желни да го запознаат: двајцата ќе се сретнат накратко.

Воено искуство и Втора светска војна

Назад во Америка, Луис се пријавил во воздухопловните сили на Армијата на САД. На почетокот на Втората светска војна , тој е вработен во Фунафути, остров во Тихиот Океан, како бомбардер. Во април 1943 година, за време на бомбардирање на островот Науру, окупиран од јапонските воени сили, неговиот авион бил значително оштетен.

Преместен во друг авион, Луј Замперини мора да се справи со уште една несреќа на летот, што предизвикува смрт на осум од единаесетте луѓе во авионот: тој е еден од тројцата што се спасиле . Заедно со другите двајца преживеани, тој долго време преживеал кај Оаху без вода и со многу малку храна , јадејќи риба и албатроси.

По 47 дена страдање, Замперини успева да стигне до копното во близина на Маршалските Острови, каде што е заробен од јапонската морска флота : заробен и често тепан и малтретиран, откриваслобода дури во август 1945 година, со крајот на војната , откако беше затворен во Атолот Квајалеин и во затворскиот логор Офуна.

Воен херој

Назад во Соединетите Држави, тој добива херојски пречек; во 1946 година, тој се ожени со Синтија Еплвајт. Истата година (и точно на 7 декември, по повод петгодишнината од нападот на Перл Харбор), аеродромот Торенс беше преименуван во Замперини Филд во негова чест.

Животот по војната, сепак, не е наједноставен: обидувајќи се да заборави на злоставувањата претрпени за време на јапонското заробеништво, Луис почнува многу да пие алкохол; дури и сонот му е секогаш вознемирен, набиен со кошмари.

Религиозна вера

Со помош на својата сопруга пристапува кон христијанската вера и за кратко време станува гласноговорник на Христовото слово: една од неговите омилени теми е онаа на простувањето , до тој степен што решава да посети многу војници кои го држеа заробеник за време на војната за да им покаже дека им простил.

Во октомври 1950 година, Замперини отиде во Јапонија за да го даде своето сведоштво, преку преведувач, и да ги прегрне сите негови поранешни мачители.

Назад во неговиот вообичаен живот во САД, тој беше повикан да го носи олимпискиот факел во 1988 година, со оглед наЗимските олимписки игри во Нагано, Јапонија (недалеку од местото каде што бил затворен), се совпаѓаат со неговиот 81-ви роденден. Во таа прилика тој се обидува да го запознае својот најстрашен мачител Муцухиро Ватанабе, но вториот одбива да го види.

Исто така види: Биографија на Примо Карнера

Последните години

Откако го посетив Олимпискиот стадион во Берлин за прв пат во март 2005 година, откако истрчав таму околу седумдесет години пред тоа, и откако учествував, во јуни 2012 година, во епизодата од „ The Tonight Show with Jay Leno“, Луис Замперини почина на 2 јули 2014 година во Лос Анџелес поради пневмонија. Имаше 97 години.

Unbroken: филмот за животот на Луи Замперини

Во годината на неговата смрт Анџелина Џоли снима филм посветен на неговиот живот, насловен „ Unbroken “.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .