Življenjepis Matsa Wilanderja

Glenn Norton

Biografija - Križi

Mats Wilander, rojen 22. avgusta 1964 v Växju na Švedskem, je eden največjih teniških šampionov. Po bleščeči mladinski karieri (med njegovimi uspehi je mladinski Roland Garros, ki ga je osvojil leta 1981) je v gromozanskem slogu eksplodiral med "profesionalce" in leta 1982 osvojil Roland Garros, pri čemer je med drugim izločil Ivana Lendla, Clerca in Vilasa. Star je bil le 17 let in 9 mesecev. Švedski tenis,ki je postal sirota Bjorna Borga, je našel dostojnega naslednika.

Od takrat je Mats Wilander več kot sedem let ostal med elito svetovnega tenisa, dosegal vse večje zmage in svojo igro vedno bolj izpopolnjeval. Na začetku je bil Mats, ki je vedno premogel nenavadno taktično inteligenco ter izjemno športno in psihično vzdržljivost, predvsem odličen backhand pedant, z dvostranskim backhandom po švedski šoli.Z leti se je dopolnjeval in svojemu osnovnemu repertoarju dodajal številne možnosti: začel je streljati z enoročnim poševnim backhandom, nadgradil je sodoben servis, izboljšal odbojko, tudi po zaslugi številnih turnirjev v dvojicah (leta 1986 je v paru z Joakimom Nystromom zmagal v Wimbeldonu).v prvi peterici (pogosto na 2. ali 3. mestu), je leta 1988 našel dovolj moči, da se je povzpel na zadnjo stopničko in sedel na prvo mesto na svetu ter izpodrinil Ivana Lendla.

Wilander je ob tej priložnosti izjavil: Mislim, da nisem odigral niti ene točke, niti enega udarca, ne da bi imel v glavi vedno jasen cilj, ki sem si ga zastavil ... kaj moram storiti, da premagam Ivana. Tako zelo sem spreminjal svojo igro, pogosto sem spreminjal hitrost in rotacijo žogice, da bi nasprotniku onemogočil ritem, in vse to sem moral početi petdolgi kompleti. "

1979: zmagal je na evropskem prvenstvu do 16 let v Båstadu in na Orange Bowlu do 16 let v Miamiju ter v finalu premagal leto dni starejšega Henrija Leconta.

1980: Ponovil je uspeh na evropskem prvenstvu do 16 let v Nici in skupaj z Joakimom Nystromom poskrbel za zmago Švedske na Sunshine Cupu do 18 let.

1981: Zmagal je na evropskem prvenstvu do 18 let v Serramazzoniju, v finalu je premagal Slava Živojinovića, in zmagal na mladinskem Roland Garrosu (edina dva turnirja do 18 let v tem letu). S tretjim krogom v Wimbledonu se je začel prebijati tudi med profesionalce, v Bangkoku pa je igral svoj prvi finale Grand Prix.

Poglej tudi: Biografija Toma Forda

1982: postal najmlajši zmagovalec v zgodovini turnirjev za veliki slam, ko je zmagal na Roland Garrosu, kjer je med drugim premagal Lendla, Gerulaitisa, Clerca in v finalu Vilasa. do konca leta je nadaljeval z dobrimi rezultati in osvojil še tri turnirje za veliko nagrado. ob koncu leta je bil sedmi na lestvici Atp.

1983: Izjemna sezona. vrnil se je v finale Roland Garrosa, kjer je izgubil proti lokalnemu idolu Yannicku Noahu, bil je v četrtfinalu US Open in zmagal na Australian Open na travi v Kooyongu, kjer je v polfinalu premagal Johna McEnroeja, v finalu pa Ivana Lendla. zmagal je na skupno devetih turnirjih Grand Prix: šest na glini in po enega na drugih podlagah. ob koncu leta je bil šele četrti na lestvici Atp, a prvi na lestviciŠvedsko je popeljal v finale Davisovega pokala, kjer je zmagal v osmih od osmih dvobojev, vendar mu soigralci niso dovolili dvigniti sklede solate proti Avstraliji Pata Casha.

1984: V Parizu je v polfinalu, v New Yorku je spet v četrtfinalu, ob koncu sezone pa ponovno zmaga na odprtem prvenstvu Avstralije, v finalu nad Kevinom Currenom. Zmaga na treh turnirjih za veliko nagrado in je karizmatični vodja Švedske, ki zmaga v Davisovem pokalu, v finalu nad ZDA McEnroeja in Connorsa. Ob koncu leta je še vedno četrti na lestvici Atp.

1985: Drugič je sedel na prestol Roland Garrosa, kjer je v polfinalu premagal McEnroeja, v finalu pa Lendla, tako kot v Melbournu leta 1983. V polfinalu odprtega prvenstva ZDA je v petih nizih izgubil z McEnroejem, v Avstraliji je prišel do finala, v katerem ga je premagal Stefan Edberg, s katerim je ponovno osvojil Davisov pokal proti Nemčiji Borisa Beckerja. Osvojil je tri turnirje za veliko nagrado. 3. mesto je zasedel vuvrstitev na lestvici Atp ob koncu leta.

1986: Prvič osvoji 2. mesto na Atp lestvici, za Ivanom Lendlom, čeprav bo ob koncu leta še vedno tretji. Na turnirjih za grand slam ne blesti, zmaga na dveh turnirjih za grand prix. Da bi se poročil, Švedski prepusti finale Davisovega turnirja v Avstraliji, njegova soigralca Edberg in Pernfors pa doživita odmeven poraz.

1987: po dvojni zmagi v Monte Carlu in Rimu se je uvrstil v finale Roland Garrosa, kjer je tesno izgubil proti Ivanu Lendlu. v Wimbledonu je bil v četrtfinalu in prvič v finalu US Open, kjer ga je Lendl spet ustavil tik pred ciljem, tako kot na newyorškem mastersu. v tej sezoni je skupno zmagal petkrat, k temu pa je treba dodati še Davisov pokal, njegov tretjiv lahkem finalu z Indijo. ob koncu leta je bil spet tretji na lestvici Atp.

1988: leto je začel s tretjo zmago na odprtem prvenstvu Avstralije, tokrat na cementu v Flinders Parku po maratonskem finalu s Patom Cashem. Mats je edini igralec v zgodovini, ki je osvojil avstralski turnir tako na travi (dvakrat) kot na cementu. Po zmagi na Liptonu v Key Biscaynu je tretjič zmagal tudi na Roland Garrosu, kjer je ugnalNjegov poskus osvojitve turnirja za veliki slam je bil uničen v četrtfinalu Wimbledona, ko ga je ugnal Miloslav Mečir. Na predvečer odprtega prvenstva ZDA je bil drugi na lestvici Atp, le nekaj točk za Ivanom Lendlom, ki je neprekinjeno kraljeval tri leta. V fantastičnem finalu, ki je trajal skoraj pet ur, sta se borila ne le za naslov, ampak tudi zarekordu in prevladal je Mats, ki je prikazal predstavo prave številke 1. Svoje sezone, ki jo je končal s 1. mestom na Atp in Grand Prix, ni kronal s četrtim Davisovim pokalom, v katerem je v finalu ugnal Nemčijo. šest je bilo njegovih popolnih uspehov.

1989: Izpadel je v drugem krogu odprtega prvenstva Avstralije in 30. januarja prepustil prvo mesto na atp lestvici Lendlu. imel je precej slabo sezono in kljub četrtfinalu v Parizu in Wimbledonu je ob koncu leta izpadel iz prve deseterice ter končal na 12. mestu. v finalu je ponovno izgubil Davisovo proti Nemčiji.

1990: Začetek sezone je dober, na odprtem prvenstvu Avstralije se uvrsti v polfinale, kjer premaga Beckerja. Za kratek čas se vrne med najboljših deset, vendar izpusti več turnirjev, da bi bil blizu bolnega očeta, ki umre maja. Šele ob koncu sezone se vrne na pravo pot s finalom v Lyonu in polno zmago v Itaparici, 33. v svoji karieri.

1991: igra do junija, njegov najboljši rezultat je četrti krog na odprtem prvenstvu Avstralije. Na turnirju Queen's se poškoduje in zaradi podaljšanega časa okrevanja začasno opusti tenis.

1992: neaktivno.

1993: V igro se je vrnil aprila v Atlanti, kjer je opravil en krog. Nato se je ustavil do avgusta in na odprtem prvenstvu ZDA dosegel dober tretji krog.

1994: Po vrnitvi na igrišče je na odprtem prvenstvu Avstralije prišel do četrtega kroga in dosegel še nekaj spodobnih rezultatov, na primer polfinale na igrišču Pinehurst.

Poglej tudi: Alec Baldwin: biografija, kariera, filmi in zasebno življenje

1995: To je bilo njegovo najboljše leto po vrnitvi na igrišča. sezono je končal na 45. mestu Atp lestvice. poleti je dosegel odlična polfinala na odprtem prvenstvu Kanade, kjer je premagal Edberga, Ferreiro in Kafelnikova, in v New Havenu. pred tem se je uvrstil v četrtfinale v Liptonu in tretji krog v Wimbledonu.

1996: igra v finalu v Pinehurstu, kjer ga premaga Meligeni. Postopoma se njegovo število nastopov na turnirjih zmanjšuje. To je njegovo zadnje leto v profesionalnem tenisu.

Glenn Norton je izkušen pisatelj in strasten poznavalec vsega, kar je povezano z biografijo, zvezdniki, umetnostjo, kinematografijo, ekonomijo, literaturo, modo, glasbo, politiko, vero, znanostjo, športom, zgodovino, televizijo, slavnimi ljudmi, miti in zvezdami . Z eklektično paleto zanimanj in nenasitno radovednostjo se je Glenn podal na svojo pisateljsko pot, da bi svoje znanje in spoznanja delil s širokim občinstvom.Po študiju novinarstva in komunikacij je Glenn razvil ostro oko za podrobnosti in smisel za očarljivo pripovedovanje. Njegov slog pisanja je znan po informativnem, a privlačnem tonu, ki brez truda oživlja življenja vplivnih osebnosti in se poglablja v globine različnih intrigantnih tem. Glenn želi s svojimi dobro raziskanimi članki zabavati, izobraževati in navdihovati bralce, da raziščejo bogato tapiserijo človeških dosežkov in kulturnih pojavov.Kot samooklicani cinefil in literarni navdušenec ima Glenn neverjetno sposobnost analiziranja in kontekstualiziranja vpliva umetnosti na družbo. Raziskuje medsebojno delovanje med ustvarjalnostjo, politiko in družbenimi normami ter razlaga, kako ti elementi oblikujejo našo kolektivno zavest. Njegova kritična analiza filmov, knjig in drugih umetniških izrazov ponuja bralcem svež pogled in jih vabi k globljemu razmišljanju o svetu umetnosti.Glennovo očarljivo pisanje sega onkrajpodročja kulture in aktualnih zadev. Z velikim zanimanjem za ekonomijo se Glenn poglablja v notranje delovanje finančnih sistemov in družbeno-ekonomskih trendov. Njegovi članki razčlenjujejo zapletene koncepte na prebavljive dele, kar bralcem omogoča, da razvozlajo sile, ki oblikujejo naše globalno gospodarstvo.Zaradi velikega apetita po znanju je Glennov blog zaradi raznolikih področij strokovnega znanja popolna destinacija za vse, ki iščejo celovit vpogled v nešteto tem. Ne glede na to, ali gre za raziskovanje življenj slavnih zvezdnikov, razkrivanje skrivnosti starodavnih mitov ali seciranje vpliva znanosti na naše vsakdanje življenje, je Glenn Norton vaš najljubši pisec, ki vas vodi skozi ogromno pokrajino človeške zgodovine, kulture in dosežkov. .