Матс Віландэр біяграфія

Glenn Norton

Біяграфія • Скрыжаваныя бэкхэнды

Матс Віландэр, які нарадзіўся ў Векшэ (Швецыя) 22 жніўня 1964 года, з'яўляецца адным з найвялікшых чэмпіёнаў у тэнісе. Пасля бліскучай юнацкай кар'еры (сярод яго поспехаў вылучаецца перамога на Ралан Гарос сярод юніёраў у 1981 годзе), ён громам выбухнуў сярод «профі», выйграўшы Ралан Гарос у 1982 годзе, ухіляючы, сярод іншых, Івана Лендла, Клерка і Віласа . Яму было ўсяго 17 гадоў і 9 месяцаў. Шведскі тэніс, які стаў сіратой Б'ёрна Борга, знайшоў годнага спадчынніка.

З таго часу Матс Віландэр заставаўся ў эліце сусветнага тэніса больш за сем гадоў, вяртаючы ўсё большыя трыумфы і паступова робячы сваю гульню больш поўнай. Напачатку Матс, які заўсёды валодаў незвычайным тактычным інтэлектам і вялізнай спартыўнай і разумовай сілай, быў, перш за ўсё, выдатным педалістам з асноўнай лініі, з двуручным ударам злева ў адпаведнасці са шведскай школай. За гэтыя гады ён удасканаліў сябе, дадаўшы шырокі спектр магчымасцей да свайго асноўнага рэпертуару: ён пачаў наносіць удары адной рукой злева, ён пабудаваў падачу ў нагу з часам, ён відавочна палепшыў сваю гульню валет , нават дзякуючы шматлікім згуляным турнірам у парным разрадзе (у 1986 годзе ў пары з Ёакімам Ністромам выйграў Уімбелдон). Так, працяглы час застаючыся ў «пяцёрцы» (часта 2-3-й), у 1988 годзе ён знайшоў у сабе сілы падняцца на апошнююкрок і сесці на першы сусветны крэсла, падкопваючы Івана Лендла.

З гэтай нагоды Віландэр заявіў: « Гэта быў самы напружаны матч, які я калі-небудзь гуляў. Я думаю, што я не згуляў ніводнага ачка, нават ніводнага кідка без заўсёды яснай галавы мэта, якую я паставіў перад сабой... што я павінен быў зрабіць, каб перамагчы Івана. Я шмат вар'іраваў сваю гульню, часта мяняючы хуткасць і кручэнне мяча, каб даць суперніку невялікі тэмп, і мне трэба было рабіць усё гэта на працягу 5 доўгіх сэтаў. "

1979: ён выйграў чэмпіянат Еўропы сярод юнакоў да 16 гадоў у Бостадзе і чэмпіянаты Орандж Боўл сярод юнакоў да 16 гадоў у Маямі, абодва разы перамогшы ў фінале Анры Леконта, старэйшага за яго на год.

1980: паўтарае поспех у чэмпіянаце Еўропы сярод юнакоў да 16 гадоў у Ніцы і разам з Ёакімам Ністрамам прыносіць Швецыі перамогу ў чэмпіянаце Sunshine Cup да 18 гадоў. у фінале над Славікам Жываінавічам, а таксама перамагае юніёрскі Ралан Гарос (адзіныя два турніры да 18 гадоў, якія праводзяцца ў годзе). Ён таксама пачынае прабівацца сярод прафесіяналаў з трэцім кругам Уімблдона і гуляе ў свой першы фінал Гран-пры ў Бангкоку.

1982: ён становіцца самым маладым пераможцам у гісторыі Вялікага шлема, перамогшы на Ралан Гарос, дзе ён абыграў, сярод іншых, Лендла, Герулайціса, Клерка і ў фінале Віласа. Таксама ў астатні час года ён працягвае ісці добра, перамагаючы іншыхтры турніры Гран-пры. Па выніках года займае 7-е месца ў рэйтынгу ATP.

1983: незвычайны сезон. Ён вяртаецца ў фінал Ралан Гарос, дзе прайграе мясцоваму куміру Яніку Ноа, выходзіць у чвэрцьфінал Адкрытага чэмпіянату ЗША і выйграе Адкрыты чэмпіянат Аўстраліі на траве Куёнга, абыграўшы ў паўфінале Джона Макінроя і ў фінале Івана Лендла. Усяго ён выйграў дзевяць турніраў Гран-пры: шэсць на грунце і адзін на другім пакрыцці. Па выніках года ён займае толькі 4-е месца ў рэйтынгу ATP. але 1-е месца ў Гран-пры. Ён вывеў Швецыю ў фінал Кубка Дэвіса, выйграўшы восем з васьмі адзіночных разрадаў, але яго таварышы па камандзе не дазволілі яму падняць кубак супраць Аўстраліі Пэта Кэша.

Глядзі_таксама: Біяграфія бэна джонсана

1984: у Парыжы ён выходзіць у паўфінал, у Нью-Ёрку вяртаецца ў чвэрцьфінал і ў канцы сезона зноў выйграе Адкрыты чэмпіянат Аўстраліі, у фінале над Кевінам Каррэнам. Ён паказвае сябе ў трох турнірах Гран-пры і з'яўляецца харызматычным лідарам Швецыі, які трыумфуе ў Кубку Дэвіса ў фінале над Злучанымі Штатамі Макінроя і Конарса. Ён па-ранейшаму займае 4-е месца ў рэйтынгу ATP на канец года.

1985: ён у другі раз на троне Ралан Гарос, дзе перамагае Макінроя ў паўфінале і Лендла ў фінале, як у Мельбурне ў 83-м. Ён прайграў паўфінал Адкрытага чэмпіянату ЗША Макінрою ў пяці сэтах і выйшаў у фінал у Аўстраліі, абыграны Стэфанам Эдбергам , з якім ён зноў выйграў Кубак Дэвіса супраць Германіі Барыса Бекера . Тры поспехі ў турнірах Гран-пры. Ён 3-ці ўрэйтынг ATP на канец года.

1986: ён упершыню заняў 2-е месца ў класіфікацыі Atp, саступіўшы Івану Лендлу, нават калі ў канцы года ён усё роўна будзе 3-м. Не бліскучы ў выпрабаваннях Вялікага шлема, ён выйграў два турніры Гран-пры. Каб ажаніцца, ён прапускае фінал Дэвіса ў Швецыі ў Аўстраліі, а яго таварышы па камандзе Эдберг і Пернфорс пацярпелі сенсацыйнае паражэнне.

1987: пасля пераможнага дубля Мантэкарла - Рым даходзіць да фіналу Ралан Гарос, дзе саступае Івану Лендлу. Ён у чвэрцьфінале Уімблдона і, упершыню, у фінале Адкрытага чэмпіянату ЗША, дзе Лендл усё роўна спыняе яго за крок ад фінішу, як гэта адбудзецца зноў на Мастэрс у Нью-Ёрку. Усяго ў ягоным сезоне пяць перамог, да якіх трэба дадаць трэці асабісты Кубак Дэвіса ў лёгкім фінале з Індыяй. Ён зноў займае трэцяе месца ў рэйтынгу ATP на канец года.

1988: год пачынаецца з трэцяй перамогі на Адкрытым чэмпіянаце Аўстраліі, на гэты раз на цвёрдых кортах у Фліндэрс-Парку, пасля фіналу марафона з Пэтам Кэшам. Мэтс - адзіны гулец у гісторыі, які выйграў аўстралійскі турнір як на травяным (двойчы), так і на цвёрдым корце. Пасля заваёвы Ліптана ў Кі-Біскене ён таксама ў трэці раз выйграў Ралан Гарос, дзе разграміў амбіцыі новага Андрэ Агасі ў паўфінале і разграміў Анры Леконта ў фінале. Яго спроба Вялікага шлема атрымаласябрэйкі ў чвэрцьфінале Уімблдона рукой Міласлава Мечыра. Напярэдадні Адкрытага чэмпіянату ЗША ён займае 2-е месца ў рэйтынгу ATP, усяго на некалькі ачкоў адстаючы ад Івана Лендла, які бесперапынна кіруе на працягу трох гадоў. У фантастычным фінале, які доўжыўся амаль пяць гадзін, абодва спаборнічаюць не толькі за тытул, але і за першынство, і Матс пераважае, забяспечыўшы гульню, як сапраўдны нумар 1. Яму не ўдалося завяршыць сезон, заняўшы 1-е месца на ATP і Гран-пры, з чацвёртым Кубкам Дэвіса, саступіўшы Германіі ў фінале. Вы - яго поўнае дасягненне.

1989: выбыў у другім раундзе Адкрытага чэмпіянату Аўстраліі, 30 студзеня саступіў лідэрства ў рэйтынгу ATP Лендлу. Ён правёў даволі адмоўны сезон і, нягледзячы на ​​чвэрцьфіналы, атрыманыя як у Парыжы, так і ў Уімблдоне, па выніках года пакінуў дзесятку лепшых, заняўшы 12-е месца. Дэвіс усё ж саступае ў фінале Германіі.

1990: ён добра пачынае, дайшоўшы да паўфіналу Адкрытага чэмпіянату Аўстраліі, дзе перамог Бекера. Ненадоўга вярнуўшыся ў першую дзесятку, ён прапускае шматлікія турніры, каб быць побач са сваім хворым бацькам, які памрэ ў маі. Ён вярнуўся на правільны шлях толькі ў канцы сезона, атрымаўшы фінал у Ліёне і поўны поспех у Ітапарыцы, 33-і ў яго кар'еры.

1991: гуляе да чэрвеня, атрымаўшы чацвёрты раунд Адкрытага чэмпіянату Аўстраліі як лепшы вынік. Ён атрымаў траўму ў Queen's і, калі час яго аднаўлення падоўжыўся, ён часова пакінуў тэніс.

1992 год:бяздзейны.

Глядзі_таксама: Біяграфія Эдварда Хопера

1993: вяртаецца да гульні ў красавіку ў Атланце, дзе праходзіць адзін раунд. Затым спыніўся да жніўня, дасягае добрага трэцяга раунда US Open.

1994: вярнуўшыся на трасу, ён дасягае чацвёртага раунда Адкрытага чэмпіянату Аўстраліі і дасягае розных іншых асобных вынікаў, такіх як паўфінал у Пайнхерсце.

1995: гэта яго лепшы год з моманту вяртання на поле. Ён завяршае сезон на 45-м месцы ў рэйтынгу ATP. Выдатны летні паўфінал на Canadian Open, дзе ён абыгрывае Эдберга, Ферэйру і Кафельнікава, і ў Нью-Хейвене. Раней ён даходзіў да чвэрцьфіналу Ліптана і трэцяга круга Уімблдона.

1996: гуляе ў фінале ў Пайнхерсце, перамог Мелігені. Паступова ён скараціў свае з'яўленні на трасе. Гэта яго апошні год у прафесійным тэнісе.

Глен Нортан - дасведчаны пісьменнік і гарачы знаўца ўсяго, што звязана з біяграфіяй, знакамітасцямі, мастацтвам, кіно, эканомікай, літаратурай, модай, музыкай, палітыкай, рэлігіяй, навукай, спортам, гісторыяй, тэлебачаннем, вядомымі людзьмі, міфамі і зоркамі . З эклектычным дыяпазонам інтарэсаў і ненасытнай цікаўнасцю Глен пачаў сваё пісьменніцкае падарожжа, каб падзяліцца сваімі ведамі і ідэямі з шырокай аўдыторыяй.Вывучаючы журналістыку і камунікацыі, Глен развіў вострае вока на дэталі і здольнасць да захапляльнага апавядання. Яго стыль пісьма вядомы інфарматыўным, але прывабным тонам, які лёгка ажыўляе жыццё ўплывовых асоб і паглыбляецца ў глыбіні розных інтрыгуючых тэм. Сваімі добра прапрацаванымі артыкуламі Глен імкнецца забаўляць, навучаць і натхняць чытачоў даследаваць багаты габелен чалавечых дасягненняў і культурных феноменаў.Як самаабвешчаны кінаман і энтузіяст літаратуры, Глен валодае дзіўнай здольнасцю аналізаваць і кантэкстуалізаваць уплыў мастацтва на грамадства. Ён даследуе ўзаемадзеянне паміж творчасцю, палітыкай і грамадскімі нормамі, расшыфроўваючы, як гэтыя элементы фармуюць нашу калектыўную свядомасць. Яго крытычны аналіз фільмаў, кніг і іншых відаў мастацтва прапануе чытачам новы погляд і запрашае іх глыбей задумацца пра свет мастацтва.Захапляльнае пісьмо Глена выходзіць за рамкісферы культуры і надзённых спраў. З вялікай цікавасцю да эканомікі, Глен паглыбляецца ва ўнутраную працу фінансавых сістэм і сацыяльна-эканамічных тэндэнцый. Яго артыкулы разбіваюць складаныя канцэпцыі на лёгказасваяльныя часткі, даючы чытачам магчымасць расшыфраваць сілы, якія фарміруюць нашу глабальную эканоміку.Разнастайныя вобласці ведаў Глена робяць яго блог універсальным месцам для тых, хто шукае поўнае разуменне мноства тэм. Няхай гэта будзе вывучэнне жыцця знакамітых знакамітасцяў, разгадванне таямніц старажытных міфаў або разбор уплыву навукі на наша паўсядзённае жыццё, Глен Нортан - ваш любімы пісьменнік, які правядзе вас праз велізарны ландшафт чалавечай гісторыі, культуры і дасягненняў .