Матс Виландер биографија

Glenn Norton

Биографија • Укрштени бекхендови

Рођен у Вексју (Шведска) 22. августа 1964. године, Матс Виландер је један од највећих шампиона које је тенис икада имао. После блиставе омладинске каријере (међу његовим успесима се издваја јуниор Ролан Гароса 1981. године), громогласно је експлодирао међу „професионалцима“, освојивши Ролан Гарос 1982. елиминишући, између осталих, Ивана Лендла, Клерка и Виласа . Имао је само 17 година и 9 месеци. Шведски тенис, који је постајао сироче Бјорна Борга, нашао је достојног наследника.

Од тада је Матс Виландер остао у елити светског тениса више од седам година, враћајући све веће тријумфе и постепено чинећи своју игру потпунијом. На почетку Матс, увек поседујући неуобичајену тактичку интелигенцију и застрашујућу атлетску и менталну снагу, био је пре свега одличан педалаш са основне линије, са дворучним бекхендом по шведској школи. Током година, завршио је себе, додајући широк спектар могућности свом основном репертоару: почео је да погађа бекхенд једном руком, изградио је сервис у корак са временом, јасно је побољшао своју волеј игру , чак и захваљујући бројним одиграним турнирима у дублу (1986. у пару са Јоакимом Нистромом освојио је Вимбелдон). Дакле, након што је дуго (често 2. или 3.) остао у „петорци најбољих“, 1988. смогао је снаге да се попне на последњезакорачи и седи на прву светску столицу, поткопавајући Ивана Лендла.

Том приликом Виландер је изјавио: " Био је то најинтензивнији меч који сам икада играо. Мислим да нисам одиграо ниједан поен, чак ни један ударац, а да нисам увек имао чисту главу. циљ који сам себи поставио... шта сам морао да урадим да победим Ивана Много сам варирао игру, често мењао брзину и ротацију лопте да бих противнику дао мали темпо, и све ово сам морао да радим 5 дуго сетови. "

1979: освојио је Европско првенство до 16 година у Бастаду и Оранге Бовл до 16 година у Мајамију, победивши Анрија Леконта, годину дана старијег од њега, у финалу оба пута.

1980: понавља успех у Европљанима до 16 година у Ници и, заједно са Јоакимом Нистромом, даје Шведској победу у Сунсхине купу до 18 година.

1981: осваја Европљане до 18 година у Серамаззони , у финалу над Словенцем Живојиновићем, а осваја и јуниорски Ролан Гарос (једина два такмичења до 18 година одржана у години). Такође почиње да се пробија међу професионалцима, трећим колу на Вимблдону, и игра своје прво финале Гран прија у Бангкоку.

1982: постаје најмлађи победник у историји гренд слема, тријумфујући на Ролан Гаросу, где је, између осталих, победио Лендла, Герулаитиса, Клерка и, у финалу, Вилас. Такође у остатку године наставља да ради добро, побеђујући другетри Гранд Прик турнира. На крају године је 7. на АТП ранг листи.

1983: изванредна сезона. Враћа се у финале Ролан Гароса, где губи од локалног идола Јаника Ноа, налази се у четвртфиналу Ју-Ес опена и осваја Аустралијан опен, на Кујонговој трави, победивши Џона Мекинроа у полуфиналу и Ивана Лендла у финалу. Освојио је укупно девет Гранд Прик турнира: шест на шљаци и један на међусобној подлози. На крају године је тек 4. на АТП ранг листи. али 1. на Гранд Прику. Он води Шведску у финале Дејвис купа, победивши осам од осам синглова, али му саиграчи не дозвољавају да подигне посуду против Аустралије Пата Кеша.

1984: у Паризу је у полуфиналу, у Њујорку се враћа у четвртфинале и на крају сезоне поново осваја Аустралијан опен, у финалу над Кевином Кареном. Намеће се на три Гранд Прик турнира и харизматични је лидер Шведске, која тријумфује у Дејвис купу, у финалу над Сједињеним Државама Мекинроа и Конорса. И даље је 4. на АТП ранг листи на крају године.

1985: други пут је на трону Ролан Гароса, где је победио Мекинроа у полуфиналу и Лендла у финалу, као у Мелбурну '83. Изгубио је полуфинале Ју-Ес опена од Мекинроа у пет сетова и стигао до финала у Аустралији, победио га је Стефан Едберг, са којим је поново освојио Дејвис куп против Немачке Бориса Бекера. Три успеха на Гранд Прик турнирима. Он је 3. уна АТП ранг листи на крају године.

Такође видети: Еуклидова биографија

1986: освојио је први пут 2. место у Атп класификацији, иза Ивана Лендла, иако ће на крају године и даље бити 3.. Није био бриљантан у гренд слем суђењима, освојио је два Гранд Прик турнира. Да би се оженио, пропушта Дејвисово финале у Шведској у Аустралији, а његови саиграчи Едберг и Пернфорс суочавају се са сензационалним поразом.

1987: после победничког дубла Монтекарло - Рим стиже до финала на Ролан Гаросу, где уступа место Ивану Лендлу. Он је у четвртфиналу Вимблдона и први пут у финалу Ју-Ес опена, где га Лендл и даље зауставља на корак од циља, као што ће се поновити на Мастерсу у Њујорку. Укупно има пет победа у његовој сезони, чему морамо додати и Дејвис куп, трећу личну, у лаганом финалу са Индијом. Поново је трећи на АТП ранг листи на крају године.

1988: година почиње, освајањем Аустралијан опена по трећи пут, овог пута на тврдим теренима Флиндерс Парка, после финала маратона са Патом Кешом. Матс је једини играч у историји који је освојио аустралијски турнир и на трави (два пута) и на тврдој подлози. Након што је освојио Липтон у Ки Бискејну, освојио је и Ролан Гарос по трећи пут, где је у полуфиналу срушио амбиције новонасталог Андреа Агасија и у финалу сломио Анрија Леконта. Његов покушај на гренд слему је успеобрејкови у четвртфиналу Вимблдона, руком Милослава Мећира. Уочи Ју-Ес опена, он је 2. на АТП ранг-листи, само неколико бодова иза Ивана Лендла, који без прекида влада три године. У фантастичном финалу које траје скоро пет сати, њих двојица се такмиче не само за титулу већ и за примат, а Матс је тај који преовладава, пружајући учинак као прави број 1. Не успева да крунише сезону, завршавајући на 1. месту на АТП и Гран при, са четвртим Дејвис купом, препустивши се Немачкој у финалу. Ви сте његова пуна достигнућа.

1989: елиминисан у другом колу Аустралијан опена, 30. јануара препустио је вођство на АТП ранг листи Лендлу. Имао је прилично негативну сезону и, упркос четвртфиналу постигнутом у Паризу и Вимблдону, на крају године је напустио првих десет и завршио на 12. месту. Дејвис и даље даје у финалу Немачкој.

1990: добро почиње, стиже до полуфинала Аустралијан опена, где побеђује Бекера. Накратко враћен међу првих десет, пропушта бројне турнире да би био близу свог болесног оца, који ће преминути у мају. На прави пут се вратио тек на крају сезоне, финалом у Лиону и пуним успехом у Итапарици, 33. у каријери.

Такође видети: Биографија Мирне Лој

1991: игра до јуна, као најбољи резултат добија четврто коло Аустралијан опена. Био је повређен у Квинсу и, како му се време опоравка одужило, привремено је напустио тенис.

1992:неактиван.

1993: враћа се у игру у априлу у Атланти, где пролази једно коло. Затим стао до августа, стиже у добро треће коло УС Опена.

1994: вратио се на коло, стигао је до четвртог кола Аустралијан опена и постигао разне друге дискретне резултате, као што је полуфинале у Пинехурсту.

1995: ово му је најбоља година од повратка на терен. Сезону завршава на 45. месту АТП листе. Одлично летње полуфинале на Отвореном првенству Канаде, где је победио Едберга, Фереиру и Кафељникова, и у Њу Хејвену. Претходно је прошао у четвртфинале Липтона и треће коло Вимблдона.

1996: игра финале у Пинехурсту, победио Мелигени. Постепено је смањивао своје наступе на стази. Ово му је последња година у професионалном тенису.

Глен Нортон је искусни писац и страствени познавалац свега што се тиче биографије, познатих личности, уметности, биоскопа, економије, књижевности, моде, музике, политике, религије, науке, спорта, историје, телевизије, познатих људи, митова и звезда . Са еклектичним спектром интересовања и незаситном радозналошћу, Глен је кренуо на своје писање како би поделио своје знање и увиде са широком публиком.Након што је студирао новинарство и комуникације, Глен је развио оштро око за детаље и вештину за задивљујуће приповедање. Његов стил писања познат је по свом информативном, али привлачном тону, који без напора оживљава животе утицајних личности и улази у дубине различитих интригантних тема. Кроз своје добро истражене чланке, Глен има за циљ да забави, образује и инспирише читаоце да истраже богату таписерију људских достигнућа и културних феномена.Као самопроглашени филмофил и ентузијаста књижевности, Глен има невероватну способност да анализира и контекстуализује утицај уметности на друштво. Он истражује интеракцију између креативности, политике и друштвених норми, дешифрујући како ови елементи обликују нашу колективну свест. Његова критичка анализа филмова, књига и других уметничких израза нуди читаоцима нову перспективу и позива их да дубље размишљају о свету уметности.Гленово задивљујуће писање протеже се даље одобласти културе и актуелности. Са великим интересовањем за економију, Глен улази у унутрашње функционисање финансијских система и друштвено-економских трендова. Његови чланци разлажу сложене концепте на пробављиве делове, оснажујући читаоце да дешифрују силе које обликују нашу глобалну економију.Са широким апетитом за знањем, Гленнова разноврсна подручја стручности чине његов блог одредиштем на једном месту за све који траже заокружен увид у безброј тема. Било да се ради о истраживању живота познатих личности, откривању мистерија древних митова или сецирању утицаја науке на наш свакодневни живот, Глен Нортон је ваш омиљени писац, који ће вас водити кроз огроман пејзаж људске историје, културе и достигнућа .