Biografia e Yves Saint Laurent

 Biografia e Yves Saint Laurent

Glenn Norton

Tabela e përmbajtjes

Biografia • Arti i të jetuarit

Një emër që është bërë logo, tingulli i pagabueshëm i tre fjalëve që përbëjnë emrin e tij mund të nënkuptojë, në të gjitha gjuhët, vetëm një gjë: modë. Ose më mirë, modë e lartë. Po, sepse Yves Saint Laurent, përveçse një nga baballarët e modës franceze, është edhe njeriu që e bëri Haute Couture markën e tij, një stil jete që është përhapur nga butiqet e tij në të gjithë botën, duke infektuar mijëra njerëz.

I lindur në Algjeri më 1 gusht 1936, si të gjithë talentet, ai shfaq një pasion shumë të hershëm për artin që do ta çojë në lavdi. Tërheqja për pëlhura dhe pasarela është shumë e fortë tek ai dhe kështu, në vend që të rrijë përreth ose të kalojë kohë duke shkelmuar një top (me rrezikun e ndotjes së rrobave të tij), ai praktikon me pëlhura, pëlhura dhe gjilpëra. Ku? Askush tjetër veçse në Maison Dior ku, pasi u diplomua në Ecole de la Chambre Syndicale de la Couture në Paris, ai zëvendësoi mjeshtrin Christian Dior, i cili vdiq nga një atak në zemër në një hotel në Montecatini. Një përgjegjësi e madhe, duke pasur parasysh se në atë kohë Dior ishte tashmë "Dior"; por Yves nuk është aq i frikësuar.

Shiko gjithashtu: Biografia e Julio Iglesias

Ai u hodh me kokë në punë dhe kështu lindi koleksioni i tij i parë, i quajtur "Trapezio". Por as në ëndrrat e tij më të çmendura, stilisti i ri nuk mund të shpresonte se do të ishte një sukses i tillë, aq sanë kopertinat e revistave të specializuara ai përmendet si një fëmijë i madh. Fatkeqësisht diçka e papritur vjen për të ndërprerë idilin, për të bllokuar përkohësisht atë rrugë tatëpjetë që tani dukej pa pengesa. Në fakt, atdheu e thërret për të kryer shërbimin ushtarak: një ndërprerje shumë e rëndë e angazhimeve të tij që në fakt do të thotë fundi i marrëdhënies së tij me shtëpinë Dior (maison do ta zëvendësojë me Marc Bohan).

Për fat të mirë, Yves nuk është i dekurajuar, i vendosur për të ndjekur profesionin e tij. Ai u kthye në Paris në vitin 1962 dhe sa hap e mbyll sytë prezantoi koleksionin e parë me emrin e tij, i karakterizuar nga zgjedhja e linjave të stilizuara dhe shumë të thjeshta, pa fije. Të gjithë të pranishmëve janë të impresionuar nga cilësia e veshjeve, një veçanti të cilës stilistja franceze do t'i kushtojë gjithmonë vëmendje të veçantë.

Por ka edhe një element tjetër që ngre shumë diskutime për koleksionin Saint Laurent: pantallonat për femra. Një zgjedhje stilistike që e nxjerr jashtë çdo skeme në atë moment, duke e bërë një revolucionar të vërtetë. Yves Saint Laurent e vesh gruan, i jep dinjitet të ri dhe një dimension të ri lirie, atë liri që vjen nga aftësia për të zgjedhur me besim se çfarë të veshësh. Pa harruar kostumet e saj të mrekullueshme, pranë modeles Chanel.

Tëvitet e ardhshme nuk do të jenë asgjë tjetër veçse vitet e shenjtërimit përfundimtar. I fiksuar pas punës dhe i prirur për të qenë introvert (nëse jo mizantrop), ky gjeni i modës ka zbatuar një seri mbresëlënëse operacionesh inovative, shumë prej të cilave janë frymëzuar nga kultura e tij e madhe.

Në vitin 1965, për shembull, ai e shndërroi vinylin në pëlhurë për mushama të prera rigorozisht, frymëzuar nga Mondrian. Në vitin 1966 ai krijoi veshje me një pamje pop art. Koleksioni për vjeshtën e dimrit 1971-72 ka fustane tafta që i referohen veprave të Marcel Proust. Baletet ruse janë frymëzimi për koleksionin e vitit 1976 që New York Times e përkufizon si "revolucionare, të destinuar për të ndryshuar rrjedhën e modës". Në vitin 1979 ai vizatoi nga Picasso dhe në 1981 nga Matisse, pa harruar botën arabe të origjinës, të cilës stilisti francez i është drejtuar gjithmonë, duke e lejuar veten të ndikohet thellësisht.

Në vitin 1966 ai më në fund krijoi një linjë të prêt-à-porter dhe, në 1972, një linjë të kozmetikës dhe parfumeve, të cilat gjithashtu patën shumë sukses.

Në janar 2002, stilisti tashmë i moshuar francez njoftoi në një konferencë shtypi emocionuese se po largohej nga moda e lartë. Prandaj, Maison i lavdishëm i Avenue Marceau i ka mbyllur dyert.

Shiko gjithashtu: Biografia e Michel de Montaigne

Për të justifikuar këtë vendim, Pierre Bergè, partneri i tij i jetës dhe punës për një kohë të gjatë, shpjegoise: " Moda e lartë ka mbaruar. Nuk është një art që varet si një pikturë. Por është diçka që ka kuptim nëse shoqëron artin e të jetuarit. Sot, koha për xhinset dhe nike, arti i të jetuarit jo ekziston më gjatë ".

Pas një sëmundje të gjatë, ai vdiq në Paris natën e 1 qershorit 2008, në moshën 71-vjeçare.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .