Биографија на Ема Бонино

 Биографија на Ема Бонино

Glenn Norton

Биографија • Пресвета Богородица на битките

Член на Европскиот парламент, поранешен еврокомесар за хуманитарна помош, политика за потрошувачи и рибарство, Ема Бонино е вклучена во политиката повеќе од триесет години со методи кои често предизвикуваат контроверзии . Всушност, нејзината кариера започна во средината на 1970-тите со борбата за легализација на абортусот во Италија и последователно за потврдување на разводот и легализацијата на лесните дроги.

Исто така види: Биографија на Енцо Мајорка

Родена на 9 март 1948 година во Бра (Кунео), Ема Бонино дипломирала на Универзитетот Бокони во Милано по странски јазици и литература, откако ја започнала својата милитантност во Партискиот радикал заедно со Марко Панела, во 1975 година го основа Циса (Центар за информирање, стерилизација и абортус) и една година подоцна е избрана во Домот на пратеници. Поради активноста на Циса, поради се уште заостанатиот менталитет во врска со овие прашања во Италија во тоа време, тој беше уапсен.

Во 1979 година тој стана член на Европскиот парламент (позиција која беше повторно потврдена во 1984 година) и беше првиот човек што сведочеше за бројните референдумски битки промовирани од радикалите, пред сè за прашањата за граѓанските права.

Од средината на осумдесеттите, таа исто така промовираше, меѓу малкуте во Европа (бидејќи италијанскиот политички спор е повеќе концентриран на внатрешните аспекти), низамеѓународни кампањи за одбрана на човековите, граѓанските и политичките права во источноевропските земји. Во 1991 година станува претседател на транснационалната и транспартиска Радикална партија, а во 93 година секретар на Партијата. Во 1994 година, по препорака на владата на Берлускони, таа беше назначена за европски комесар за потрошувачки политики и хуманитарна помош. Избор кој, само поради тоа што беше поддржан од лидерите на Форца Италија, предизвика бројни контроверзии, бидејќи многумина ја сметаа соработката со индустријалецот како предавство на радикалната политика. Но, Ема ја толкува мисијата со страст и храброст и ја освојува меѓународната слава благодарение на нејзините вештини.

Исто така види: Џулијано Амато, биографија: наставна програма, живот и кариера

На 27 септември 1997 година таа беше киднапирана од талибанците во болница во Кабул во Авганистан каде што отиде да го провери функционирањето на европската хуманитарна помош. Таа беше ослободена по четири часа и ги осуди ужасните услови за живот на Авганистанките ширум светот.

Во 1999 година таа се номинираше за претседател на Републиката. Едноставна и неверојатна позиција (нема директен избор на претседател), но поддржана од кампања со чекан што и помогна да има неочекуван успех на европските избори истата година со извонредни 9 проценти. И покрај ова, тоа не успеа да се потврди во новата КомисијаЕвропската унија, со која претседава Проди, се претпочита Марио Монти. Тој се врати на националната сцена, секогаш покрај Панела, но на регионалните избори на 16 април 2000 година, листата на Бонино изгуби најголем дел од гласовите, застана на 2 отсто.

Ема Бонино , железен лик, не е обесхрабрена. Навистина, заедно со неуништливиот Панела, тој промовира низа референдуми за различни прашања, почнувајќи од пазарот на трудот до синдикатите, од судството до изборниот систем. Пофални и храбри иницијативи кои, сепак, не се наградени од гласачите: на 21 мај 2000 година, всушност, референдумите незапирливо се основаа поради неуспехот да се постигне кворум. Неуспех што ќе го натера Бонино да изговори горчливи зборови, убеден дека со тоа заврши и една прецизна политичка сезона, онаа што се потпираше токму на референдумот и на вклученоста на граѓаните. Во секој случај, се наѕираат политиките од 2001 година, во кои Бонино листата се претставува со добивање консензус кој всушност не е многу охрабрувачки, само 2,3 отсто од гласовите.

Од друга страна, позициите искажани од Ема Бонино ретко се помирливи и навистина често се во судир со она што некој би сакал да биде заеднички сензибилитет, особено во земја како Италија. На пример, таа неодамна се спротивстави на Ватикан поради одлуката на Католичката црква против тестирањето на дрогатаканаречените матични клетки (кои би дале надеж за заздравување на луѓето погодени од различни патологии), демонстрирајќи пред Свети Петар со плакати со пароли кои некои ги сметаат за богохулни како „Нема Талибани. Нема Ватикан“.

Од друга страна, има безброј меѓународни иницијативи кои се високо ценети во светот. Исто така неодамна, таа отиде со Марко Панела во Загреб, каде што министерот Тонино Пицула му додели почести за посветеноста што ја покажаа во 1991 година кога ја поддржаа хрватската борба за независност. Од Загреб потоа заминаа за Тирана на Конгресот на Радикалната партија од каде Ема Бонино потоа се пресели во Каиро каде што живее извесно време.

Благодарение на нејзините силно либерални позиции, Ема Бонино се наоѓа себеси како олицетворение, заедно со целата радикална партија и нејзиниот лидер Марко Панела, една од најинтересните, иако малцински и малку слушани, политички алтернативи присутни во Европа. Ема Бонино ја претставува и извонредната сила на жените во политиката: нејзината посветеност, нејзината посветеност, нејзината страст придонесоа за огромен раст на земјата во однос на човековите и граѓанските права.

Во мај 2006 година беше назначена за министер за европски прашања во Владата на Проди.

По повод политичките избори во април 2008 година, таа се кандидираше како кандидат и беше избрана во Сенатот за лидер наДемократска партија во изборната единица Пиемонт, врз основа на договор меѓу демократите и радикалите, во рамките на делегацијата на радикалите во ПД. На 6 мај 2008 година е избрана за потпретседател на Сенатот на Републиката.

Потоа, таа ја уреди и објави книгата за подигање и изедначување на возраста за пензионирање на жените, насловена „Таа ќе биде во пензија - Жените, еднаквоста и економската криза“ (март 2009 година).

Во 2010 година тој ја започна својата кандидатура за претседател на регионот Лацио, поддржан од радикалите, а потоа и од Демократската партија и другите централно-левичарски партии. Изборите ја гледаат поразена со само 1,7 процентни поени од Рената Полверини, кандидатка на Народот на слободата.

На крајот на април 2013 година Ема Бонино беше назначена за министер за надворешни работи за владата на Лета.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .