Biografia e Ermanno Olmit

 Biografia e Ermanno Olmit

Glenn Norton

Biografia • Vëmendje ndaj jetës

 • Filmografia thelbësore e Ermanno Olmit
 • Për TV
 • Për kinemanë
 • Si skenarist
 • Çmimet

Regjisori Ermanno Olmi lindi në Treviglio, në provincën e Bergamos, më 24 korrik 1931 në një familje fshatare me bindje të thella katolike. I mbetur jetim nga babai i vdekur gjatë luftës, ai ndoqi fillimisht liceun shkencor, pastaj liceun artistik pa përfunduar studimet.

Shumë i ri, ai u transferua në Milano, ku u regjistrua në Akademinë e Artit Dramatik për të ndjekur kurse aktrimi; në të njëjtën kohë, për të mbajtur veten, ai gjeti një punë në Edisonvolta, ku nëna e tij punonte tashmë.

Kompania i beson atij organizimin e aktiviteteve rekreative, veçanërisht ato që kanë të bëjnë me shërbimin e filmit. Më vonë ai u ngarkua për të filmuar dhe dokumentuar prodhime industriale: ishte koha e duhur për të demonstruar shkathtësinë dhe talentin e tij. Në fakt, pavarësisht se nuk kishte pothuajse asnjë përvojë pas tij, ai drejtoi dhjetëra dokumentarë midis viteve 1953 dhe 1961, duke përfshirë "Diga në akullnajë" (1953), "Tre tela për në Milano" (1958), "Një metër është pesë i gjatë". (1961).

Në fund të kësaj përvoje, mund të shihet se në të gjithë më shumë se dyzet dokumentarët vëmendje i kushtohet gjendjes së njerëzve që punojnë nëstrukturat e korporatës, një model interpretues i realitetit që tashmë përmban karakteristika të veçanta të Olmit kinematografik në një formë embrionale.

Ndërkohë, ai bëri debutimin e tij në filmin artistik me "Koha u ndal" (1958), një histori e bazuar në miqësinë midis një studenti dhe një rojeje dige që shpaloset në izolimin dhe vetminë tipike të maleve; Këto janë temat që do të gjenden edhe tek pjekuria, një figurë stilistike që favorizon ndjenjat e njerëzve të “thjeshtë” dhe vështrimin mbi kushtet e shkaktuara nga vetmia.

Dy vjet më vonë, Olmi fitoi vlerësimin e kritikëve me "Il posto" (prodhuar me kompaninë e prodhimit "22 dicembre", e themeluar së bashku me një grup miqsh), një vepër mbi aspiratat e dy të rinjve me të parën e tyre. punë. Filmi merr çmimin OCIC dhe çmimin e kritikës në Festivalin e Filmit në Venecia

Shiko gjithashtu: Claudio Santamaria, biografi

Vëmendja ndaj jetës së përditshme, ndaj gjërave të vogla të jetës, rikonfirmohet në tregimin e mëposhtëm "I fejuari" (1963). të një mjedisi të klasës punëtore të ngjyrosur me intimitet. Më pas ishte radha e "...dhe erdhi një njeri" (1965), një biografi e vëmendshme dhe simpatike e Gjonit XXIII, pa hagjiografi të dukshme.

Pas një periudhe të shënuar me vepra jo tërësisht të suksesshme ("Një ditë e caktuar", 1968; "I recuperanti", 1969; "Durante l'estate", 1971; "Rrethana", 1974), regjisori. gjen frymëzimin e ditëvemë i miri në korin e "The Tree of Clogs" (1977), Palma e Artë në Festivalin e Filmit në Kanë. Filmi përfaqëson një poetik, por në të njëjtën kohë realist dhe pa lëshime të lira sentimentale ndaj botës fshatare, cilësi që e bëjnë atë një kryevepër absolute.

Ndërkohë u transferua nga Milano në Asiago dhe, në vitin 1982, në Bassano del Grappa, themeloi një shkollë filmi "Ipotesi Cinema"; në të njëjtën kohë ai krijoi "Cammina Cammina", ku fabula e Magëve rikthehet në shenjën e alegorisë. Në këto vite ai realizoi shumë dokumentarë për Rain dhe disa reklama televizive. Pason një sëmundje e rëndë, e cila do ta mbajë larg kamerave për një kohë të gjatë.

U kthye në vitin 1987 me klaustrofobikun dhe ankthin "Rroftë zonja!", i nderuar me Luanin e Argjendtë në Venecia; ai do të marrë Luanin e Artë vitin e ardhshëm me "Legjenda e pijes së shenjtë", një përshtatje lirike (nënshkruar nga Tullio Kezich dhe nga vetë regjisori) e një tregimi nga Joseph Roth.

Pesë vjet më vonë, ai publikoi "Legjenda e pyllit të vjetër", bazuar në një histori të Dino Buzzati dhe interpretuar nga Paolo Villaggio, një ngjarje mjaft e rrallë për Olmin, i cili zakonisht preferon përkthyesit joprofesionistë. Një vit më pas ai drejtoi "Zanafilla: krijimi dhe përmbytja" në kuadër të projektit të gjerë ndërkombëtar "Historitë e Biblës" gjithashtu prodhuar nga RaiUno.

Shiko gjithashtu: Catherine Spaak, biografi

Në messhënime teknike duhet të mbahet mend se Ermanno Olmi, ashtu si Pier Paolo Pasolini me të cilin kritikët e lidhin shpesh për vëmendjen e tij ndaj universit të përulurve dhe për rikuperimin e dimensioneve tradicionale dhe territoriale, shpesh është operator dhe montazher i filmave të tij.

Ndër veprat e tij të fundit përmendim "Profesioni i armëve" (2001), "Cantando dopo i paraventi" (2003, me Bud Spencer), "Biletat" (2005), "Giuseppe Verdi - Un ballo në maskë" (2006), deri në filmin e tij të fundit "Njëqind gozhdë" (2007), i cili mbyll përfundimisht karrierën e tij si regjisor. Më pas Ermanno Olmi vazhdon të qëndrojë prapa kamerave për të bërë dokumentarë, ashtu si në fillimet e karrierës së tij të gjatë dhe fisnike.

Sill për ca kohë, ai vdiq në moshën 86 vjeçare në Asiago më 7 maj 2018.

Filmografi thelbësore nga Ermanno Olmi

Për TV

 • Crush (1967)
 • Rikuperimet (1970)
 • Gjatë verës (1971)
 • Rrethana (1974)
 • Zanafilla: krijimi dhe përmbytja (1994)

Për kinemanë

 • Koha ka ndaluar (1958)
 • Vendi (1961)
 • Çifti i fejuar (1963)
 • Dhe erdhi një burrë (1965)
 • Një ditë (1968)
 • Pema e nallave (1978)
 • Ec, ec (1983)
 • Rroftë zonja! (1987)
 • Legend of the Holy Drinker (1988)
 • 12 regjisorë për 12dokumentar kolektiv i qytetit (1989), segmenti i Milanos
 • Përgjatë lumit (1992)
 • Sekreti i pyllit të vjetër (1993)
 • Paraja nuk ekziston (1999 )
 • Profesioni i armëve (2001)
 • Këndimi pas ekraneve (2003)
 • Biletat (2005) bashkëregjisor me Abbas Kiarostami dhe Ken Loach
 • 3>One Hundred Nails (2007)
 • Terra Madre (2009)
 • Çmimi (2009)
 • Shkëmbinjtë e verës (2009)
 • Fshati i kartonit (2011)

Si skenarist

 • Koha u ndal (1958)
 • Vendi (1961)
 • The Boyfriends (1963)
 • And There Came a Man (1965)
 • The Crush (1967) Film TV
 • Some Day (1968)
 • Filmi televiziv The Retrievers (1970)
 • Gjatë verës (1971) Filmi televiziv
 • The Circumstance (1974) Filmi televiziv
 • The Tree of Wooden Clogs (1978)
 • Ec, ec (1983)
 • Rroftë zonja! (1987)
 • Legjenda e pijes së shenjtë (1988)
 • Lugina e gurtë (1992), drejtuar nga Maurizio Zaccaro
 • Përgjatë lumit (1992)
 • Sekreti i drurit të vjetër (1993)
 • Profesioni i armëve (2001)
 • Këndimi pas ekraneve (2003)
 • Biletat (2005) bashkë- regjisor me Abbas Kiarostami dhe Ken Loach

Çmime

 • Luani i Artë për Arritjen e Jetës (2008)
 • Çmimi Federico Fellini (2007)
 • Palma e Artë e Festivalit të Kanës 1978 për: Albero degli zoccoli, L' (1978)
 • Çmimi i Jurisë Ekumenike për: Albero degli zoccoli, L' (1978)
 • 1963Çmimi OCIC për: Boyfriends, I (1962)
 • Çmimet César, Francë 1979 César Filmi më i mirë i huaj (Meilleur film étranger) për: Tree of clogs, L' (1978)
 • David di Donatello Çmimet 2002 David Regjisori më i mirë (Regjisori më i mirë) për: The Gun Trade (2001)
 • Filmi më i mirë (Filmi më i mirë) për: The Gun Trade (2001)
 • Producenti më i mirë (Producenti më i mirë) për : Arms Trade, The (2001)
 • Skenari më i mirë (Skenari më i mirë) për: Arms Profession, The (2001)
 • 1992 Çmimi Luchino Visconti Për të gjithë veprat e tij.
 • 1989 David Regjisori më i mirë (Regjisori më i mirë) për: Legend of the Holy Drinker, La (1988)
 • Modatimi më i mirë (redaktori më i mirë) për: Legend of the Holy Drinker, La (1988)
 • 1982 European David
 • Sindikata Franceze e Kritikëve të Kinemasë 1979 Çmimi i Kritikës Filmi më i mirë i huaj për: Albero degli zoccoli, L' (1978)
 • Giffoni Film Festival 1987 Nocciola d'Oro
 • Italiani N.S. of Film Journalists 1989 Silver Ribbon Regjisori më i mirë (Regjisori më i mirë italian) për: Legend of the Holy Drinker, La
 • Skenari më i mirë (Skenari më i mirë) për: Legend of the Holy Drinker, La (1988)
 • 1986 Silver Ribbon Regjisori më i mirë - Filmi i shkurtër (Regjisori më i mirë i filmit të shkurtër) për: Milano (1983)
 • 1979 Silver Ribbon Kinematografia më e mirë (Kinematografia më e mirë) për: Albero degli zoccoli, L' (1978)<4
 • Regjisori më i mirë (Regjisori më i mirë i filmitItaliano) për: Albero degli zoccoli, L' (1978) Skenari më i mirë (Skenari më i mirë) për: Albero degli zoccoli, L' (1978)
 • Tregimi më i mirë (Historia më e mirë origjinale) për: Albero degli zoccoli, L ' (1978)
 • San Sebastián International Film Festival 1974 Përmendje e veçantë për: Circumstance, La (1973) (TV)
 • Festivali i Filmit në Venecia 1988 Golden Lion për: Legend of the holy drinker, La ( 1988)
 • Çmimi OCIC për: Legend of the Holy Drinker, La (1988)
 • 1987 Çmimi FIPRESCI për: Rroftë Zonja (1987)
 • Luani i Argjendtë për : Long vita alla Signora (1987)
 • Çmimi i kritikëve italianë të filmit 1961 për: Posto, Il (1961)

Burimi: The Internet Movie Database///us.imdb.com

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .