Biografia e Rod Steiger

 Biografia e Rod Steiger

Glenn Norton

Tabela e përmbajtjes

Biografia • I tepruar

Aktor i madh, aktor i paharrueshëm i personazheve në dhjetëra filma, Rodney Stephen Steiger lindi më 14 prill 1925 në Westhampton në shtetin e Nju Jorkut. Fëmija i vetëm i një çifti aktorësh, ai përjetoi dramën e ndarjes së prindërve, të cilët u divorcuan menjëherë pas lindjes së tij.

Babai u largua nga shtëpia dhe në të ardhmen i tregoi Rodit të vogël që ta shihte, ndërsa nëna, e cila u rimartua dhe u transferua me partnerin e saj të ri në Newark në New Jersey, nuk ishte në gjendje t'i jepte fëmijës atë bërthamë të ngrohtë dhe të qëndrueshme. , thelbësore për rritje të shëndetshme dhe harmonike.

Në të vërtetë, një nga demonët më shqetësues kishte depërtuar në familjen Steiger, ai i alkoolizmit, nga i cili dukej se si nëna ashtu edhe njerku ishin prekur në mënyrë të pavarur. Me pak fjalë, situata u bë aq e paqëndrueshme sa Rod, tashmë pesëmbëdhjetë vjeç, vendosi të largohej nga shtëpia. Një vendim i vështirë dhe i dhimbshëm që çoi në shumë disbalanca te aktori i ardhshëm, pasi 15 vjetët janë padyshim ende një moshë shumë e re për të përballuar jetën vetëm.

Kronikat megjithatë tregojnë se Rod, duke gënjyer për moshën e tij, arriti të regjistrohej në Marinën, gjë që në fakt i dha atij dimensionin e jetës së rregullt dhe të komunitetit që i mungonte shumë. Fazat e lundrimit të tij nën hijen e flamurit amerikan, në anije të fuqishme dhe të mëdha, ishin nga më të ndryshmet,edhe sikur në kujtimet e aktorit të zënë gjithmonë periudhat e kaluara në Detet e Jugut, por ndërkohë ndodhin edhe episodet më të këqija të Luftës së Dytë Botërore dhe Rodi, i hutuar por reaktiv, e gjen veten në mes. Pas luftës, Steiger vendos të heqë dorë nga karriera e tij ushtarake dhe fillon të bëjë, për të mbijetuar, punët më modeste, ndërsa, në kohën e lirë, fillon të veprojë.

I pëlqen, teatri është diçka që e largon nga mjerimet e përditshmërisë, e cila e projekton në një botë tjetër, dhe kështu ai regjistrohet në shkollën dramatike në Nju Jork ku do të përpiqet të studiojë, më entuziazmi i valës për gjithçka që bën “teatër” edhe kryeveprat e mëdha e të pavdekshme të Operës. Nga ana tjetër, për një person që e donte Shekspirin, edhe pse jo me studime të mëdha pas vetes, si mund të shpërfillte dramat e mëdha që janë nxjerrë nga bardi i madh nga kompozitorët e mëdhenj, duke filluar nga Verdi?

Por, fati i Steiger duket se i është nënshtruar atij të një amatori të shkëlqyer ose, në ëndrrat e tij më të çmendura, në atë të një aktori të karakterit të dorës së dytë. Në vend të kësaj, me vendimin për të shkuar për të studiuar në studion e aktorëve, gjërat ndryshojnë. Shokët e tij të klasës kanë emra si Marlon Brando, Eva Marie Saint, Karl Malden dhe Kim Stanley dhe në mes të atij humusi artistik të jashtëzakonshëm Rod rritet me shpejtësi në aftësi dhe njohuri aktoriale.

Që nga ai moment, është e njohur historia. Kinemaja përfaqësonte mundësinë e tij të madhe, si për çdo aktor të shekullit të njëzetë që u bë vërtet popullor, një art të cilit ai i kushtoi energji të panumërta. Një dashuri e ndërsjellë, nëse është e vërtetë që në vite të karrierës kjo artiste e jashtëzakonshme dhe karizmatike ka arritur të xhirojë dhjetëra filma. Në momentet më të mira, Steiger ishte shumë bindës në skicimin e portreteve të dhimbshme (The pawnbroker" (film me të cilin ai u vlerësua si aktori më i mirë në Festivalin e Filmit në Berlin 1964), burra të pandershëm dhe autoritarë ("dhe duart në qytet") ose histori të diskutueshme. figurat ("Waterloo", në të cilën ai luajti askush tjetër përveç Napoleonit). Oscari i vitit 1967, i fituar si aktori më i mirë për "Nata e nxehtë e Inspektorit Tibbs", mbylli periudhën më të suksesshme të aktorit.

I famshëm për oreksin e tij të madh Steiger ishte shpesh mbipeshë, por unë nuk e kisha problem aq shumë. Në të vërtetë, ai përdorte shpesh përmasat e tij për të futur më shumë karizëm në personazhet e tij. Nga ana tjetër, ai shpesh ishte vërtet i ekzagjeruar dhe i tepruar në interpretimet e tij, ashtu siç ishte. në jetë, i përshkuar nga periudha depresioni të rëndë, ku alkooli dhe droga nuk mungonin. Por ai gjithmonë arrinte të rishfaqej, të paktën deri sa pësoi një goditje të rëndë. mbi të tjerët, çfarë më shumëDiçka e tmerrshme mund t'i ndodhë një burri," zbuloi ai në një intervistë.

I martuar shumë herë dhe u divorcua nga katër gra: Sallie Gracie, aktorja Claire Bloom, Sherry Nerlson dhe Paula Nelson. Martesa e fundit, me Joan Benedict, daton në vitet e fundit të jetës së tij.

Një shënim i fundit ka të bëjë me marrëdhënien e tij me Italinë, me të cilën ai duket se ishte veçanërisht i lidhur. Asnjë aktor tjetër i huaj nuk kishte luajtur në aq filma italianë të paharrueshëm sa "Duart" e lartpërmendur mbi qytet", "Lucky Luciano" nga Francesco Rosi, "Dhe një njeri erdhi" nga Ermanno Olmi dhe "Musolini akti i fundit" nga Carlo Lizzani.

Interpretimi i tij mbetet i paharruar, pranë James Coburn, i egër dhe i apasionuar pas banditit në "Head Down" të Sergio Leones.

Ndër filmat e tij të fundit, "Madmen in Alabama", debutimi regjisorial i Antonio Banderas.

Shiko gjithashtu: Biografia e Gianni Vattimo

Rod Steiger vdiq në Los Angeles nga pneumonia më 9 korrik 2002.

Shiko gjithashtu: Biografia e Giuseppe Meazza

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .