Biografia e Clark Gable

 Biografia e Clark Gable

Glenn Norton

Tabela e përmbajtjes

Biografia • Klasa e një mbreti

William Clark Gable, i mbiquajtur "Mbreti i Hollivudit", lindi në Cadiz (Ohio) më 1 shkurt 1901. Përpara se të bëhej një nga aktorët më të kërkuar nga producentët e Hollivudit nën tingujt e dollarëve, atij iu desh të përballej me një praktikë të vështirë në botën e argëtimit, të nxitur nga inkurajimi nga gratë që e donin.

Shiko gjithashtu: Biografia e Michele Cucuzza

E para është aktorja dhe regjisorja e teatrit Josephine Dillon (14 vjet më e madhe se ai), e cila beson se Clark Gable ka një talent të vërtetë të të shkruarit dhe e ndihmon atë ta përsosë atë. Së bashku ata shkojnë në Hollywood ku më 13 dhjetor 1924 martohen. Regjisori ka meritën se i ka mësuar artin e aktrimit, të lëvizë me lehtësi dhe elegancë dhe të mbajë një sjellje të patëmetë në skenë dhe në jetën private. Është ajo që më në fund e bind atë të lërë jashtë emrin William dhe ta quajë veten thjesht Clark Gable.

Falë saj Gable merr pjesët e para, kryesisht në role margjinale në filma si "White Man" (1924), "Plastic Age" (1925). Ai u rikthye në teatër dhe pas pjesëve të vogla, bëri debutimin e tij në skenën e Broadway-t në vitin 1928 në Machinal, duke luajtur të dashurin e protagonistit, me kritika të shkëlqyera.

Ai është në turne në Teksas me një kompani tjetër kur takon Ria Langham (17 vjet më e madhe se ai), e pasur dhe e divorcuar e shumëfishtë, e futur në një turne nëmarrëdhënie të larta shoqërore. Ria Langham do ta bëjë aktorin një njeri të rafinuar të botës. Pas divorcit nga Josephine Dillon, Clark Gable martohet me Ria Langham më 30 mars 1930.

Ndërkohë, ai merr një kontratë dyvjeçare me MGM: ai bën filma të tillë si "The Secret Six" (1931), "Kjo ndodhi një natë" (1934), "Mutiny on the Bounty" (1935) dhe "San Francisko" (1936). I nxitur dhe paguar nga prodhimi, Gable përdor protezat për të përsosur buzëqeshjen e tij dhe i nënshtrohet një operacioni plastik për të korrigjuar formën e veshëve të tij.

Në vitin 1939 arrin suksesi i madh me interpretimin për të cilin ai identifikohet edhe sot si simbol: aventurieri magjepsës dhe i vrazhdë Rhett Butler në "Gone with the wind", nga Victor Fleming. Filmi, i bazuar në romanin e Margaret Mitchell, e shenjtëron përfundimisht atë si një yll ndërkombëtar, së bashku me protagonisten tjetër, Vivien Leigh.

Gjatë bërjes së filmit "Gone with the Wind", Clark Gable divorcohet nga Ria Langham. Ende pa përfunduar xhirimet, ai shkon në Arizona, ku martohet privatisht me aktoren Carole Lombard, të cilën e ka takuar tre vjet më parë.

Pas ngjarjeve të Pearl Harbor, në 1942 Carole Lombard merr pjesë aktive në fushatën e mbledhjes së fondeve për të financuar ushtrinë amerikane. Ndërsa kthehej nga një udhëtim propagandistik në Fort Wayne,avioni me Carole Lombard përplaset në një mal. Në një telegram të dërguar pak para largimit, Carole Lombard i sugjeroi të shoqit të regjistrohej: i shkatërruar nga dhimbja, Clark Gable do të gjejë motivime të reja në këshillat e gruas së tij.

Pas xhirimit të "Encounter in Bataan" (1942), Gable u regjistrua në Forcat Ajrore.

Ai më pas kthehet në MGM, por problemet fillojnë: Gable ka ndryshuar dhe madje imazhi i tij publik nuk e ka humbur shkëlqimin e tij origjinal. Ai luan një sërë filmash që gëzojnë suksese të mira komerciale, por që janë objektivisht mediokër: "Aventurë" (1945), "Trafikuesit" (1947), "Mogambo" (1953).

Shiko gjithashtu: Biografia e Jacques Villeneuve

Në 1949 ai u martua me Lady Sylvia Ashley: martesa nuk zgjati shumë, deri në vitin 1951.

Më pas ai u takua dhe u martua me bukuroshen Kay Spreckels, tiparet e së cilës ngjanin shumë me ato të të ndjerës Carole Lombard . Me të Gable dukej se kishte rifituar lumturinë e tij të humbur.

Filmi i tij i fundit "The Misfits" (1961), me skenar të Arthur Miller dhe regji të John Huston, shënon një rivlerësim të plotë në fushën profesionale. Në film, Clark Gable luan një kauboj të plakur që siguron jetesën duke kapur kuaj të egër. Aktori është shumë i apasionuar pas temës, duke u angazhuar me shumë skrupull në studimin e pjesës.

Megjithëse xhirimet u zhvilluan në vende shumë të nxehta dhe skenat e aksionitishte përtej fuqisë së një njeriu të moshës së Gable, ai refuzoi dyfishin e marifeteve, duke u munduar shumë, veçanërisht në skenat e kapjes së kuajve. Ndërkohë bashkëshortja e tij ishte në pritje të një fëmije, i cili do ta thërrasë John Clark Gable. Babai i tij nuk jetoi për ta parë: më 16 nëntor 1960, dy ditë pas përfundimit të xhirimeve të filmit të fundit, në Los Anxhelos, Clark Gable pësoi një atak në zemër.

Zhdukja e atij që do të quhej "mbreti i Hollivudit", shënoi për shumë njerëz fundin e një brezi aktorësh që mishëronin karakterin ideal të një njeriu, të gjithë në një pjesë, të pamatur dhe të guximshëm.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .