Биографија на Меги Смит

 Биографија на Меги Смит

Glenn Norton

Биографија • Интерпретативен интензитет

Актерка со извонреден шарм и темперамент, Меги Смит се истакна и во театарот и во киното како интензивна и елегантна толкувачка, лесна и во брилијантните и во драматичните улоги.

Маргарет Натали Смит е родена во Илфорд, Есекс, Англија, на 28 декември 1934 година. Ќерка на професор по патологија на Универзитетот во Оксфорд, по посетувањето на „Оксфордската школа за девојки“, студирала глума на „Училиштето за играње во Оксфорд“.

Таа го имаше своето деби на лондонската сцена во 1952 година. Некое време подоцна беше забележана од американски менаџер на театар кој веднаш ја вработи; во 1956 година, Меги Смит го направи своето деби на Бродвеј во „Новите лица од 1956 година“.

Во 1959 година се приклучува на најпрестижната англиска компанија, онаа на Old Vic (чија член ќе биде до 1963 година, годината на распаѓање на компанијата), а во следните години ќе се истакнува како извонреден толкувач на класични и современи опери.

Исто така види: Биографија на Наоми

Големата Лоренс Оливие беше маѓепсана од нејзината глума, толку многу што неколку пати ја посакуваше за свој партнер во неговите шекспирски продукции. Незаборавно кога актерката е до него како Дездемона во „Отело“, претставена во 1964 година во Народниот театар (а донесена на екранот следната година).

Исто така види: Биографија на Теодор Фонтане

Во меѓувреме, во 1958 година и Меги Смит го имаше своето успешно деби во кино, во филмот„Никаде да се оди“ од Басил Дирден и Сет Холт. Во следните години, јавноста ќе ја видеше како ангажирана во бројни филмови, во кои секој пат прикажуваше незаборавни ликови, меѓу кои се сеќаваме на интригантната медицинска сестра во циничната „Маскарада“ (The Honey Pot, 1967) од Џозеф Л. Манкиевич, од разочараниот учител кој воспоставува чудна врска со својот клас во книжевната книга „Премиерот на госпоѓица Жан Броди, 1969) од Роналд Ним, која и го донесе заслужениот Оскар, ексцентричната жена со бурно минато во вкусното „Патувања со тетка ми“ (Патувања со тетка ми, 1972) од Џорџ Кјукор, на крутиот братучед „сопственик“ на борбениот протагонист во „Camera con vista“ (Соба со поглед, 1985) од Џејмс Ајвори, од фрустрирана и кисела домашна помошничка во лирската „Тајната градина“ (1993) од Агњешка Холанд, на прекрасниот дух на старата актерка во пријателски конфликт со духот на нејзиниот сопруг (го игра Мајкл Кејн) во вкусната „Љубов и инает“ (Curtain Call, 1999) од Питер Јејтс, од професорката Минерва Мекгонагал (во оригиналната англиска верзија Минерва Мекгонагал) во фантастичната „Хари Потер и каменот на филозофот“ (Хари Потер и каменот на филозофот, 2001) од Крис Колумбо неговите продолженија (превземено од добро познатите романи на Ј.К. Роулинг).

Апочнувајќи од 80-тите години, актерката се посвети со поголем интензитет, како и на киното, на телевизијата, без сепак да го презира театарот, навистина, во 1990 година ја доби наградата Тони за најдобра актерка за нејзината волшебна интерпретација во „Летис и Ловаџ“. Претходната година таа беше прогласена за Дама на Британската империја.

Меги Смит беше во брак од 1967 до 1974 година со актерот Роберт Стивенс, со кого имаше два сина, исто така актери, Тоби Стивенс и Крис Ларкин. Во 1975 година, по разводот од Стивенс, таа се омажи вторпат со сценаристот Беверли Крос, кој почина на 20 март 1988 година. да присуствува на филмските сетови кои ги опфаќаат последните поглавја на Хари Потер.

Во 2012 година глуми во „Hotel Marigold“ и неколку години подоцна во неговото продолжение „Return to the Marigold Hotel“. Во 2019 година е во „Downton Abbey“, продолжение на филмот на успешната ТВ серија.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .