Biografia e Alberto Sordi

 Biografia e Alberto Sordi

Glenn Norton

Biografia • Heroi i të gjitha defekteve të italianëve

Alberton kombëtar, një nga aktorët më të njohur të kinemasë italiane, lindi në Romë më 15 qershor 1920, në zemër të Trastevere, nga regjisori Pietro Sordi. dirigjente dhe interpretuese koncertesh në Teatrin e Operës së Romës dhe Maria Righetti, mësuese. Gjatë karrierës së tij më shumë se pesëdhjetëvjeçare ai luajti në rreth 150 filma. Aventura e tij artistike nisi me disa programe të njohura radiofonike dhe punën si zëdhënës.

Që nga viti 1936 është marrë me fusha të ndryshme të argëtimit: fantazist, ekstra në disa filma, imitues vaudeville, djalë revistash dhe dublator. Në ato vite ai fitoi konkursin MGM si zëdhënës i të panjohurit të atëhershëm amerikan “Ollio”, duke e karakterizuar në mënyrë të pagabueshme me zërin dhe kadencën e tij shumë origjinale.

Në vitin 1942 ai luajti në filmin "Tre shqiponjat" e Mario Mattolit dhe ndërkohë u vendos gjithnjë e më shumë në botën e revistës estradë, deri tani shfaqja teatrale më e ndjekur nga italianët edhe në atë dramatike dhe. i trishtuar për luftën. Në vitin 1943 ishte në “Quirino” të Romës me “Ritorna Za-Bum”, shkruar nga Marcello Marchesi dhe regji të Mattoli. Një vit më pas vjen debutimi në "Quattro Fontane" me "Sai che ti dico?", po ashtu nga Marchesi me regji të Mattoli. Më pas ai mori pjesë në recensionin "ImputatiSalziamoci!" NgaMichele Galdieri dhe emri i tij shfaqet për herë të parë në përmasa të mëdha në posterat e emisioneve.

Debutimi i tij në media daton në vitin 1948 kur, i prezantuar për të porsalindurin EIAR (më vonë për t'u bërë RAI) nga shkrimtari Alba de Cespedes, ai drejton një program radiofonik, autor i të cilit është edhe ai, "Vi parla Alberto Sordi”. Me këtë rast ai ka regjistruar edhe disa këngë të shkruara prej tij për Fonin, ndër të cilat “Nonnetta”, “Il carcerato”, “Il gatto” dhe “Il milionario”.

Falë këtyre përvojave, ai u dha jetë personazheve si Signor Coso, Mario Pio dhe Count Claro (ose të famshmit "compagnucci të kishës famullitare"), personazhe që janë baza kryesore e popullaritetit të tij të madh dhe të cilat e lejojnë atë të interpretojë (falë De Sikës dhe Zavattinit) "Mamma mia, çfarë përshtypjeje!" (1951) nga Roberto Savarese.

1951 ishte edhe viti i mundësisë së madhe, i kërcimit në cilësi. Ai kalon nga dimensioni i revistave dhe filmave të lehtë në karakterizime më të rëndësishme, veçanërisht duke marrë parasysh ata përkrah një mjeshtri të madh siç ishte Fellini (dhe Fellini në atë kohë ishte tashmë "Fellini"). Ky i fundit në fakt e zgjedh për pjesën e yllit të fotonovelës tek “Sheiku i Bardhë”, një sukses i madh për publikun. Pavarësisht kësaj, vëmendja për skenën live nuk dështon dhe vazhdon shfaqjet e saj përkrah monstrave të shenjta si Wanda Osiris apo Garinei dhe Giovannini.(komedianët e mëdhenj).

Duke pasur parasysh performancën e shkëlqyer të ofruar në "The White Sheik", Fellini e thërret atë për një tjetër film. Këtë herë, megjithatë, përtej prestigjit të regjisorit dhe apelit të humoristit tashmë të njohur, asnjëri prej tyre nuk mund ta imagjinojë se filmi që po përgatitin do t'i projektojë drejtpërdrejt në historinë e kinemasë, atë me "S" të madhe. Në të vërtetë, në vitin 1953 doli "I vitelloni", një gur themeli i kinemasë së të gjitha kohërave, i vlerësuar menjëherë nga kritika dhe publiku në unison. Këtu aktori shpik një karakterizim që do të bëhet protagonist i shumë filmave të tij: një tip djallëzor, djallëzor dhe naiv në të njëjtën kohë.

Sordi ishte në atë kohë një yll, një showman i vërtetë i bokseve: vetëm në vitin 1954 u publikuan trembëdhjetë filma të tij, duke përfshirë "An American in Rome" të Stenos, në të cilin ai riinterpretoi Nando Moriconin, mburravec romak me miti i Shteteve (vitin pasardhës, në Shtetet e Bashkuara, në Kansas City, ai do të marrë çelësat e qytetit dhe pozicionin e Guvernatorit të nderit si "çmim" për propagandën e favorshme për Amerikën e promovuar nga karakteri i tij). Gjithashtu në vitin 1954 fitoi çmimin "Nastro d'argento" për aktorin më të mirë dytësor për "I vitelloni".

Shiko gjithashtu: Laetitia Casta, biografia, historia, jeta private dhe kuriozitetet Kush është Laetitia Casta

Më pas, Sordi do të krijojë një galeri portretesh pothuajse të gjitha negative, me synimin që të përvijojë herë pas here defektet më tipike dhe më të dukshme të italianëve,herë nënvizuar me dashamirësi, herë të tjera përkundrazi zhvillohet përmes një satire të egër.

Përshkallëzimi i Sordit vazhdon i pandalshëm dhe do të ketë apogjeun e tij në vitet gjashtëdhjetë, epoka e artë e komedisë italiane. Ndër mirënjohjet duhet të përmendim "Nastro d'argento" për aktorin më të mirë kryesor për "Lufta e madhe" nga Monicelli, "David di Donatello" për "I Magliari" dhe "Tutti a casa" nga Comencini (për të cilin ai gjithashtu mori një "Grolla d'oro"), "Globo d'oro" në Shtetet e Bashkuara dhe "Orso d'oro" në Berlin për "Djalli" nga Polidoro, pa llogaritur interpretimet e panumërta dhe mjeshtërore në shumë filma të tjerë të cilët, në të mirë e në të keq kanë shënuar kinemanë italiane. Në një përmbledhje hipotetike të gjithë këtij materiali, ajo që do të dilte do të ishte një galeri e pashtershme portretesh, e domosdoshme për të pasur një pamje realiste të Italisë së asaj kohe.

Në vitin 1966, Sordi provoi edhe si regjisor. Kjo rezultoi me filmin "Fumo di Londra", i cili fitoi "David di Donatello", ndërsa, dy vjet më vonë, ai u rikthye në regjinë e dy mjeshtrave të tjerë të komedisë si Zampa dhe Nanni Loy, përkatësisht në groteskun "The doktoreshë e ndërsjellë" (satirë që denonconte sistemin kombëtar shëndetësor dhe të metat e tij), dhe në "I paraburgosuri në pritje të gjyqit".

Shiko gjithashtu: Jane Fonda, biografi

Por Sordi ishte i mrekullueshëm dhe ishte në gjendje të shprehte mendimin e tijtalent shumëplanësh edhe në fushën e kinemasë dramatike. Një shfaqje e famshme për intensitetin e saj është ajo e "Un borghese piccolo piccolo", gjithashtu nga Monicelli, e cila i dha atij një tjetër "David di Donatello" për interpretimin.

Tashmë situatat dhe personazhet e përfaqësuara nga aktori janë aq të gjera dhe të larmishme, saqë ai mund të pretendojë në mënyrë legjitime se ka kontribuar aktivisht në njohuritë historike të Italisë.

Së fundmi, "Storia di un italiano", videokaseta që përziejnë pjesë nga filmat e të Shurdhërve me pamjet arkivore (ripropozim i një seriali që u transmetua në '79 në Rai due), do të shpërndahen në shkollat ​​italiane. , si plotësues i teksteve shkollore. Sordi, meqë ra fjala, u shpreh se "Pa dashur të zëvendësoj manualet mësimore, do të doja të jap një kontribut në njohjen e historisë së këtij vendi. Qoftë vetëm sepse, në dyqind filma, me personazhet e mi i kam thënë të gjitha. momentet e shekullit të njëzetë”.

Në vitin 1994 ai drejtoi, interpretoi dhe skenariste, së bashku me besimtarin Sonego, "Nestore - L'ultima corsa". Falë rëndësisë së çështjeve të trajtuara, filmi u zgjodh nga Ministria e Arsimit Publik për të promovuar një fushatë ndërgjegjësimi në shkolla për problemet e të moshuarve dhe respektin ndaj kafshëve. Një vit më pas në Festivalin e Filmit në Venecia, ku u prezantua "Romani i një të riu".i varfër" nga Ettore Scola, ai mori "Luanin e Artë" për karrierën e tij.

Në 1997 Los Angeles dhe San Francisko i kushtuan atij një rishikim të 24 filmave, të cilët patën një sukses të jashtëzakonshëm publik. Dy vjet më vonë më shumë "David di Donatello" për "gjashtëdhjetë vjet karrierë të jashtëzakonshme". Më 15 qershor 2000, me rastin e 80-vjetorit të lindjes, kryetari i bashkisë së Romës, Francesco Rutelli, i dha atij "skeptrin" e qytetit për një ditë. 3>

Njohje të tjera të rëndësishme i janë dhënë edhe nga institucionet akademike, nëpërmjet dhënies së diplomave "honoris causa" në Shkenca të Komunikimit (përkatësisht nga IULM e Milanos dhe Universiteti i Salernos). Motivimi për diplomën milaneze. lexon: "diploma i jepet Alberto Sordit për koherencën e një pune që nuk ka të barabartë dhe për aftësinë e jashtëzakonshme për të përdorur kinemanë për të komunikuar dhe transmetuar historinë ideale të vlerave dhe zakoneve të Italisë moderne që nga fillimi i shekullit të njëzetë. shekulli e deri më sot".

U nda nga jeta në moshën 82 vjeçare më 24 shkurt 2003 në vilën e tij në Romë, pas një sëmundjeje të rëndë që zgjati gjashtë muaj.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .