Biografia e Gino Paolit

 Biografia e Gino Paolit

Glenn Norton

Biografia • Me klasin e thjeshtësisë

Të gjithë besojnë se ai është gjenovez, dhe në njëfarë kuptimi ai është, Gino Paoli, kantautori që shkroi disa nga faqet më të bukura të muzikës italiane të këtij shekulli. Por, në fakt, autori i "Senza fine" dhe "Sapore di sale" ka lindur më 23 shtator 1934 në Monfalcone.

Por pikërisht në Xhenova, ku u shpërngul si fëmijë, Gino Paoli - pasi kishte punuar si portier, dizajner grafik dhe piktor, duke grumbulluar së bashku më shumë çmime sesa para - bëri debutimin e tij si këngëtar i sallës së vallëzimit. , për të krijuar më pas një grup muzikor me miqtë Luigi Tenco dhe Bruno Lauzi. Derisa shtëpia e lavdishme Ricordi, e cila kishte pagëzuar Bellini dhe Donizetti, Verdi dhe Puccini, vendosi ta shtrijë biznesin e saj në muzikën pop dhe punësoi këtë këngëtar me një zë të çuditshëm mjaullime. Në vitin 1960 ai realizoi "La gatta", një pjesë rreptësisht autobiografike: fliste për papafingo buzë detit ku jetonte Xhino. Disku shiti 119 kopje, më pas u zhduk dhe më në fund u kthye, duke u kthyer, papritur, në një hit prej 100,000 kopjesh në javë.

Ndërkohë lindi historia e dashurisë me Ornella Vanonin, këngëtare e zbuluar nga Giorgio Strehler, i cili e bindi kantautorin gjenovez të shkruante për të “Senza fine”, pjesa që e bëri të famshme. Kështu Mina, e dekurajuar nga shumëkush, regjistroi “The sky in a room”, me rezultatin që të gjithë e dimë.

Ndiq "Sassi", "Unënë të gjithë botën" (1961), "Edhe sikur" (1962), "Sapore di sale", "Che cosa c'è" (1963), "Vivere ancora" (1964) të gjitha pjesët që janë bërë klasike dhe kanë qenë e përkthyer në shumë gjuhë

Gino Paoli së bashku me "katër miqtë" e tij i jep jetë, në Genova, shkrimit të këngëve, një formë e shprehjes muzikore revolucionare që synon të shprehë ndjenjat dhe faktet e jetës reale me një gjuhë jokonvencionale; me pak fjalë, kënga pushon së qeni argëtim i pastër dhe braktis oleografinë për t'u bërë një formë arti në të gjitha aspektet.

Tani piktori pa para është një këngëtar i famshëm. bumi i "Sapore di sale", aranzhuar nga Ennio Morricone me ndërhyrje në saks nga Gato Barbieri. E megjithatë një pasdite vere, kantautori tashmë i pasur dhe i famshëm kishte synuar një Derringer në zemrën e tij. "Doja të shihja se çfarë do të ndodhte", do të shpjegojë më pas. Plumbi është ende në gjoks. , si një suvenir.

Ndërkohë, Paoli zbulon dhe lançon artistë të tjerë: Lucio Dalla, klarinetisti i xhazit, prej të cilit prodhon albumin e parë, ose refraktarin Fabrizio De André "të detyruar" duke kënduar me forcë me të në Circolo. della Stampa në Xhenova. Ndodh gjithashtu që interpretuesit më të ndryshëm të "marrë në dorë" librin e këngëve paoliane: përbindëshat e shenjtë të viteve 50 si Claudio Villa, Carla Boni, Jula De Palma, Joe Sentieri, këngëtaret e operës si Anna Moffo, aktore si Lea Massari dheCatherine Spaak, protagonistë të viteve '60 si Umberto Bindi, Luigi Tenco, Gianni Morandi. Më vonë muzika e Gino Paolit do të përfshijë këngëtarë të tjerë të famshëm, duke përfshirë Patty Pravo dhe Franco Battiato. E rëndësishme, në vitet '80, bashkëpunimi me Zucchero, ende i ri në fillim, që do të kontribuojë në suksesin e tij.

Por me rritjen e popullaritetit njeriun Paoli do ta pushtojë një krizë që do ta largojë nga skena muzikore për disa vite reflektimi.

Shiko gjithashtu: Biografia e Niels Bohr

Rikthimi i madh i Paolit bëhet me dy albume të guximshme dhe anarkike, në të cilat mbi të gjitha bota rinore e njeh veten. E para, e botuar në mesin e viteve 1970, ka një titull emblematik, "Dritat e kuqe nuk janë Zot" dhe është bërë në muzikë nga katalanasi Jean Manoel Serrat. E dyta del në vitin 1977, tre vjet më vonë dhe titullohet "Puna ime". Të dy flasin për lirinë, demokracinë, margjinalizimin, diversitetin.

Ky maturim vazhdon të shënojë të gjitha rekordet e tij të njëzet viteve në vijim. Pasuar nga turi triumfal i vitit 1985 me Ornella Vanonin, eksperienca e deputetes së PCI, e cila më vonë u bë PDS, dhe ajo e këshilltares bashkiake në Arenzano.

Vjeshtën e ardhshme u publikua "Senza contour, solo... per un'ora", një performancë live e pjesëve nga repertori i tij përshtatur në një çelës jazz, me "Senza contour" dhe "La bella" të pabotuar. e la bestia”, kënduar nga Gino me vajzën e tij AmandaSandrelli dhe marrë nga kolona zanore e filmit Disney me të njëjtin emër. Në fund të fundit, Paoli kishte të bënte tashmë me kinemanë kur, për "Para revolucionit" të Bertoluccit kompozoi "Vivere ancora" dhe "Ricordati", për të shkruar më pas "Një histori e gjatë dashurie" (1984) dhe "Nga larg". (1986), përkatësisht për filmat "Një grua në pasqyrë" dhe "Nusja amerikane", të dy me Stefania Sandrelli.

Në ato vite ai publikoi disqe, përmbajtja e të cilave mbështetet në përvojën e tij të gjerë njerëzore: "La luna e mister Hyde" dhe "Averti addosso" (1984), "Cosa I will grow up" (1986), "L "zyra e gjërave të humbura" (1988), dhe më pas përsëri "Ciao salutime un po' Zena", kushtuar këngës liguriane, "Ai i ka të gjitha kartat në rregull", një homazh për kantautorin e ndjerë nga Livorno, Piero Ciampi, " Matto come un gatto" (1991).

Në 1991 pati suksesin e zhurmshëm të "Matto come un gatto" dhe të këngës "Four friends at the bar" (me një ndërhyrje të Vasco Rossi).

Në pranverën e vitit 1993, "King Kong" dhe, dy vjet më vonë, "Amori dispari" në të cilën ai pohon edhe një herë primatin e ndjenjave në një botë që i mohon ato.

Në "Embezzlement" (1996) kantautori "kap" një pjesë të vogël të këngëve klasike ndërkombëtare dhe përkthen faqet e Lennon, Cat Stevens, Aznavour, Stevie Wonder, James në një lloj autoportreti Taylor. dhe të tjerët.

"Domate" (1998) dhe "Për një histori"(2000) faqet e reja të një njeriu që nuk heq dorë nga kultivimi i pafajësisë, habisë dhe fantazisë së një fëmije të përjetshëm nën flokët e tij të bardhë.

Në vitin 2002 u publikua albumi i pabotuar "Se", kënga e të cilit "Unaltra amore" u prezantua në "52nd Sanremo Festival", ku arriti sukses të madh me publikun dhe kritikën, duke e konfirmuar atë si protagonist autentik të skenën muzikore italiane, gjithmonë të aftë për të rinovuar veten, duke ruajtur format dhe përmbajtjet e këngëve që e kanë dalluar gjithmonë.

Ngjarja e madhe "Pavarotti and Friends", po në vitin 2002, e sheh atë në skenë së bashku me personazhet e kalibrit të James Brown, Sting, Lou Reed, Grace Jones, Zucchero, Bocelli, për të vulosur angazhimin social. zëdhënës i së cilës ka qenë gjithmonë.

Viti mbyllet me një bilanc prej mbi shtatëdhjetë koncertesh të realizuara me orkestrën ritmo-simfonike Dimi të Romës midis teatrove më të mëdhenj italianë dhe hapësirave të hapura më ndjellëse.

Në vitin 2004, në Sanremo, Gino Paoli u nderua me "Çmimin e Karrierës". Në të njëjtin vit ai performoi në disa nga festivalet më të rëndësishme italiane të xhazit me "A jazz meeting" së bashku me miqtë e tij Enrico Rava, Danilo Rea, Rosario Bonaccorso dhe Roberto Gatto, duke iu afruar këtij zhanri të rafinuar muzikor, i cili ka qenë gjithmonë një prej tij. pasionet me te medha..

Shiko gjithashtu: Biografia e Zoe Saldana

Ndër veprat e tij të fundit "A të kujtohet? Jo, nuk më kujtohet" e përbërë ngaDuetet e ëmbla me Ornella Vanonin, të publikuara në fund të shtatorit 2004, pas ditëlindjes së dy interpretuesve të mëdhenj. Rekordet e mëpasshme janë "Storie" (2009) dhe "Due come noi che..." (2012, Gino Paoli së bashku me Danilo Rea).

Më 17 maj 2013 ai u zgjodh president i SIAE: objektivat e tij janë të luftojë piraterinë dhe të promovojë të drejtën e autorit. Ai dha dorëheqjen nga posti i tij më 24 shkurt 2015, pas hetimeve të Guardia di Finanza italiane që e panë atë të akuzuar për evazion fiskal, për transferimin e 2 milionë eurove në Zvicër.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .